کد خبر : 11573

نقش کشت‌های متراکم در توسعه‌ کشاورزی استان

نقش کشت‌های متراکم در توسعه‌ کشاورزی استان

مدیر جهادکشاورزی دشتی گفت: راهگشای توسعه‌بخش کشاورزی کشت‌های متراکم است و وزارت جهادکشاورزی از کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای حمایت می‌کند و هیچ برنامه‌ای برای توسعه کشت در فضای باز وجود ندارد.

به گزارش " بوشهر 24 "، امرالله احمدی عصر امروز در جلسه کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان دشتی، گفت: بحث اصلاح کشت یکی از برنامه‌های جهادکشاورزی است و درسال جاری به جد پیگیر این موضوع هستیم.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان دشتی افزود: هر کشاورزی که در سال جاری قصد فعالیت به‌ویژه در کشت محصول گوجه‌فرنگی دارد باید با جهادکشاورزی تفاهم‌نامه امضا کند.

وی ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر در منطقه کشاورزان گوجه‌کار باید نسبت به سطح زیر کشت این نوع محصول تجدیدنظر کرده و کشت جالیز و صیفی را نیز در منطقه محدود خواهیم کرد.

احمدی تاکید کرد: با توجه به بحران آبی که در استان بوشهر وجود دارد چنانچه کشاورز یا زارع قراردادی با جهادکشاورزی امضا نکند از تمام خدمات در این بخش محروم خواهد شد.

وی افزود: راهگشای توسعه‌بخش کشاورزی کشت‌های متراکم است و وزارت جهادکشاورزی از کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای حمایت می‌کند و هیچ برنامه‌ای برای توسعه کشت در فضای باز وجود ندارد.

احمدی خاطرنشان کرد: اگر کشاورزی به صورت گروهی یا تک‌نفری اقدام  به کشت گلخانه‌ای در سطح حداقل 5 هکتار کند تحت عنوان مجتمع گلخانه‌ای محسوب می‌شود و اگر به 10 هکتار برسد به عنوان شهرک گلخانه‌ای از حمایت جهادکشاورزی بهره‌مند خواهند شد.

وی اضافه کرد: براثر خشکسالی، گندم دیم به عنوان علوفه برداشت شده است ولی گندم آبی نیز بر اثر پراکنش نامناسب و کاهش بارندگی باعث کاهش بین 40 تا 60 درصد بودیم  و خسارت گندم دیم قطعی شده ولی خسارت گندم آبی در دست پیگیری است.

مدیرجهاد کشاورزی دشتی گفت: تا امروز بیش از 5 هزار تن گندم از کشاورزان به قیمت هر کیلو یک‌هزار و 155 تومان خریداری شده و تا 10 روز دیگر ادامه خواهد داشت.

احمدی تاکیدکرد: بهره‌برداران باغات مهلت دارند تا پایان اردیبهشت‌ماه محصولات باغی خود را بیمه کنند.

وی رعایت مصرف کود و سم در محصولات کشاورزی را مورد تاکید قرارداد و افزود: استفاده از کود و سموم در برخی مزارع بالاتر از حد مجاز است و همه این‌ها خطرآفرین است و مشکلاتی نیز در سنوات اخیر در محصولات ایجاد کرده است و کشاورزان سعی کنند در مزارع از سموم نسل جدید استفاده کنند.

مدیرجهاد کشاورزی دشتی لزوم حفاظت و صیانت از اراضی، زراعی و باغی را مورد تاکید قرارداد و یادآور شد: 10 هزار پرونده تغییر کاربری در سطح کشور وجود دارد و سالانه 8 هزار پرونده دراین زمینه تشکیل می‌شود که خطری جدی به‌شمار می‌رود و رئیس قوه قضائیه  دستور قاطع برای مقابله با خاطیان این تخلفات آشکار را داده است.

 وی افزود: شهرستان دشتی جزء شهرستان‌هایی است که دارای کمترین تغییرات کاربری بوده ولی گزارش‌هایی رسیده که در سطح دو شهر خورموج و کاکی و به نسبت پایین‌تر در شهر شنبه انجام می‌شود و اگر متوجه شدیم که قابل پیش‌گیری نیست به شدت برخورد خواهیم کرد و تحت هیچ‌گونه فشاری با این موضوع کوتاه نمی‎آییم./ فارس

ارسال نظر