کد خبر : 11983

ایران روزانه ۴۵۰ میلیون مترمکعب از پارس جنوبی برداشت می‌کند

ایران روزانه ۴۵۰ میلیون مترمکعب از پارس جنوبی برداشت می‌کند

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: ایران روزانه ۴۵۰ میلیون متر مکعب از میدان گازی پارس جنوبی برداشت می‌کند.

به گزارش " بوشهر24 "، مهدی یوسفی بعد از ظهر دوشنبه در حاشیه بازدید معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان در امور نفت و گاز از پارس جنوبی اظهار داشت: منطقه ویژه پارس یکی از نقاط بسیار مهم در حوزه انرژی و اقتصادی کشور است و یک میدان مشترک گازی بین ایران و قطر است.

وی با اشاره به قرار گرفتن میدان گازی پارس جنوبی در فاصله ۱۰۵ کیلومتری آب‌های کشور، ادامه داد: هشت درصد از گازهای شناخته شده جهان در این میدان قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از کل گاز ایران در این میدان گازی قرار دارد، افزود: پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی مستقل جهان است.

وی به تلاش های صورت گرفته برای توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی اشاره کرد و بیان داشت: هم اکنون روزانه حدود ۴۵۰ میلیون متر مکعب از میدان پارس جنوبی برداشت می‌شود و در صورت تکمیل همه فازها، تولید روزانه گاز این میدان به ۸۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

یوسفی ادامه داد: وزارت نفت برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای تکمیل فازهای پارس جنوبی دارد و تا سال ۹۶ همه فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری خواهد رسید و شاهد افزایش میزان تولید گاز کشور خواهیم بود.

وی به فرصت‌های متعدد سرمایه‌گذاری در صنایع پائین‌دستی در پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: مشوق‌های بسیار خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران در این منطقه تعریف شده و این منطقه ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد./ مهر

ارسال نظر