کد خبر : 12275

رویه تجارت خارجی برای فعالان بوشهری مشکل‌ساز شده است

رویه تجارت خارجی برای فعالان بوشهری مشکل‌ساز شده است

مدیرعامل منطقه وی‍ژه اقتصادی بوشهر گفت: رویه ترانزیت خارجی در گمرک ایران موجب شده هزینه‌های انتقال کانتینر از منطقه وی‍ژه اقتصادی یک بوشهر به منطقه دو افزایش یابد و این امر برای فعالان تجاری توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش " بوشهر24 "، عبدالله آورا عصر امروز در نشست هم‌اندیشی فعالان تجاری و مدیران گمرکی بوشهر اظهار کرد: استان بوشهر ظرفیت‌های بی‌شماری در عرصه گمرک و تجارت دارد و ما باید با استفاده از توان و تخصص نیروهای انسانی این ظرفیت را برای توسعه استان به‌کار بگیریم.

وی بیان کرد: منطقه ویژه بوشهر یک فرصت برای توسعه تجارت و بازرگانی در بوشهر است و ما سعی کردیم امکانات و نیازمندی‌های لازم را برای متقاضیان فراهم کنیم.

آورا تصریح کرد: اتاق بازرگانی یک نهاد غیردولتی فعال در دو حوزه صادرات و واردات است و اتاق بوشهر با دسترسی به نهادهای تصمیم‌گیر می‌تواند نقش مناسبی را در تسهیل و روان‌سازی فعالیت‌های گمرکی ایفا کند.

مدیرعامل منطقه وی‍ژه اقتصادی بوشهر ادامه داد: برطرف شدن مشکلات فعالان اقتصادی بوشهر، رونق اقتصادی این استان و به دنبال آن رونق اقتصادی کشور را در بر خواهد داشت.

آورا یادآور شد: با توجه به ساحلی‌بودن استان و تعداد بنادر زیاد این استان، رونق فعالیت‌های تجاری بنادر از اهمیت وی‍ژه‌ای برخوردار است.

وی گفت: با رویه ترانزیت خارجی که گمرک ایران در پیش گرفته، هزینه‌های انتقال کانتینر از منطقه وی‍ژه اقتصادی یک بوشهر به منطقه دو هزینه‌ها را تا میزان زیادی افزایش داده که این برای فعالان اقتصادی توجیه اقتصادی ندارد، از این رو باید در رویه انتخاب شده، بازبینی صورت بگیرد.

این مسئول همچنین با اشاره به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر افزود: این قانون برای تولید و صنعت بسیار با ارزش است، چراکه می‌تواند چالش‌های این بخش را تا حد قابل توجهی از بین ببرد و همین امر که تولید‌کنندگان و صنعتگران از مدت‌ها قبل به دنبال تحقق آن بودند، می‌تواند در ایجاد انگیزه، رقابت سالم و توسعه فعالیت‌های آنان راه‌گشا باشد.

مدیرعامل منطقه وی‍ژه اقتصادی بوشهر در ادامه ابراز کرد: متأسفانه در برخی موارد شاهدیم که از یک سو با افزایش قیمت ارز فشار مضاعفی بر تولید وارد شده و از سوی دیگر تولید بی‌پناه رها شده است که این امر با توجه به شواهد و مصادیق موجود ضربه مهلکی بر صنایع تولیدی می‌زند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر همه ما تکلیف خود را به درستی انجام دهیم و در اجرای قانون سلیقه‌ای برخورد نکنیم و تصمیمات اتخاذ شده را به موقع اجرا کنیم، به نتایج قابل قبولی می‌رسیم که این امر موجب پیشرفت بخش‌های مختلف اقتصادی در صنایع تولیدی خواهد شد./ فارس

ارسال نظر