کد خبر : 1247

نارضايتي نخلداران از شيوه خريد توافقي خرما

نارضايتي نخلداران از شيوه خريد توافقي خرما

بوشهر24: بخشي از خرماهاي توليد شده در استان بوشهر در سال 92 هنوز به فروش نرسيده است و دولت نيز براي حمايت از کشاورزان خريد توافقي خرما را در دستور کار قرار داده است که اين شيوه خريد توافقي اصلا مورد رضايت نخلداران نيست و خرما را با قيمتي حدود نصف قيمت تمام شده توليد خرما از کشاورزان مي‌خرند.

بوشهر24: بخشي از خرماهاي توليد شده در استان بوشهر در سال 92 هنوز به فروش نرسيده است و دولت نيز براي حمايت از کشاورزان خريد توافقي خرما را در دستور کار قرار داده است که اين شيوه خريد توافقي اصلا مورد رضايت نخلداران نيست و خرما را با قيمتي حدود نصف قيمت تمام شده توليد خرما از کشاورزان مي‌خرند.

به گزارش "بوشهر24"، استان بوشهر داراي ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در زمينه کشاوري به ويژه در بخش نخل و خرما است که افراد بسيار زيادي در اين استان به کار در عرصه توليد و فراوري و فروش خرما اشتغال دارند. شهرستان دشتستان به عنوان بزرگترين قطب توليد خرماي استان بوشهر است که داراي حدود شش ميليون اصله نخل است و سالانه حدود 140 هزار تن خرما در اين شهرستان توسط نخلداران توليد مي‌شود. امسال به علت کاهش تقاضا در فصل برداشت و پس از آن، حدود 20 هزار تن از خرماي توليد شده در شهرستان دشتستان هنوز به فروش نرسيده است و نخلداران با مشکلات زيادي براي فروش خرماي خود مواجه هستند. تا دو ماه ديگر خرماي سال 93 هم وارد بازار مي‌شود و اين موضوع مي‌تواند باعث شود تا اين 20 هزار تن هيچ‌وقت خريداري نشود که با تلاش‌ها و پيگيري‌هاي صورت گرفته، طرح خريد توافقي خرما از اين هفته آغاز شده است. در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داريم و دولت مي‌تواند با خريد خرماي مانده کشاورزان، خرما را در سبد کالاي ماه رمضان قرار داده و از اين طريق کمک خوبي براي نخلداران و خريد خرماي آنها باشد. خريد خرما از کشاورزان در حال حاضر با استقرار يک کارگروه و مرکز خريد در شهرستان دشتستان انجام مي‌شود که اين شيوه خريد توافقي خرما مورد رضايت نخلداران نيست و بسياري از آنها حاضر به فروش محصول خود به اين صورت نيستند.

مديرکل تعاون روستايي استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خريد توافقي خرما با حضور مباشران اتحاديه مرکزي تعاوني روستايي و کشاورزي ايران آغاز شده است که خرماي مردم که از سال گذشته باقي مانده است را خريداري مي‌کنند.

علي قنبري با اشاره به خريد خرما در کارخانه بسته بندي خادم جنوب دشتستان اضافه کرد: نخلداران با مراجعه به اين کارخانه مي‌توانند خرماي خود را به صورت توافقي به فروش برسانند. وي در ارتباط با نحوه قيمت‌گذاري خرماي نخلداران نيز بيان داشت: قيمت يک کيلوگرم خرماي بدون افت يک‌هزار تومان است که اين خرما در بسته‌هاي 20 کيلوگرمي بسته‌بندي شده باشد و داراي شاخص‌هاي تعيين شده باشد. مديرکل تعاون روستايي استان بوشهر با اشاره به خريد خرماي درجه دو از کشاورزان با 10 درصد افت قيمت، ادامه داد: خريد به صورت چک‌ليستي انجام مي‌شود و مبلغ مورد نظر به صورت مستقيم به حساب کشاورزان واريز مي‌شود. وي ادامه داد: کار خوبي که در اين زمينه صورت گرفته است، خريد خرما به صورت مسقيم از کشاورزان است که با معرفي‌نامه جهاد کشاورزي براي فروش خرماي خود مي‌آيند و اين کار باعث مي‌شود تا دست دلالان کوتاه شود. يکي از کشاورزاني که براي فروش خرماي خود به محل تعيين شده براي خريد خرما از کشاورزان مراجعه کرده بود، به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه قيمت عنوان شده به هيچ وجه مناسب نيست و اين شاخص‌هاي تعيين شده با خرماي ما هم‌خواني ندارد.

صمصامي که در حال برگرداندن خرماي خود به انبار خانگي بود، افزود: دولت وعده‌هاي بسياري را براي حمايت از کشاورزان و نخل‌داران داده است ولي در عمل شاهديم که چنين اقداماتي به درد کشاورزان نمي‌خورد. وي اضافه کرد: توليد هر کيلوگرم خرما با احتساب آبياري، گرده‌افشاني، کود‌دهي، شخم‌زني، برداشت، هزينه کارگر و حمل و نقل و . . . . براي ما حدود 12 هزار ريال هزينه دارد و در حالي که هم‌اکنون تنها 10 ‌هزار ريال از ما خريداري مي‌شود. اين کشاورز ادامه داد: مباشران اين شرکت، بر روي خرما ما افت گذاشته‌اند و قيمتي که مي‌خرند، 800 تومان است و با احتساب هزينه حمل و نقل و بارگيري تا اين شرکت، حدود 600 تا 700 تومان دست ما را مي‌گيرد که قيمت خريد خرما از کشاورزان نصف قيمت تمام شده است. يکي ديگر از کشاورزان نيز به خبرنگار مهر گفت: به مرکز خريد خرما مراجعه کرده‌ام ولي اينها خرماي ما را نپسنديده‌اند و اعلام کرده‌اند که اين خرما قابل خريداري نيست. حسن‌پور ادامه داد: زمان زيادي تا رسيدن زمان برداشت خرماي امسال نمانده است ولي ما هنوز نتوانسته‌ايم که خرماي سال گذشته خود را به فروش برسانيم و اين خرما روي دست ما خواهد ماند.

مسئول خانه کشاورز شهرستان دشتستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه اين شيوه خريد خرما اصلا مناسب نيست و قيمت پيشنهادي اصلا سودي براي کشاورزان ندارد و کشاورزان بايد خرماي خود را با ضررکرد بالايي بفروشند. حسن فريبرزي ادامه داد: اين شرايطي که براي خريد خرما از سوي کارشناسان اين شرکت اعلام شده است، تنها براي خرماي امسال مناسب است و خرماهاي مانده از سال گذشته اين شرکت رنگ و پوست و . . . را ندارند. وي تصريح کرد: هر چند تعداد زيادي از کشاورزان براي خريد خرماي خود به اين مرکز مراجعه کرده‌اند ولي فقط بخش کمي از اين خرما‌ها مورد پسند واقع شده است و بخش عمده‌اي از خرما خريداري نشده است. مسئول خانه کشاورز شهرستان دشتستان افزود: براي خرماي کشاورزان که به اين مرکز مراجعه مي‌کنند، 10 يا 20 درصد افت زده مي‌شود که مردم از اين وضعيت ناراضي هستند و خرماي خود را در اين مرکز نشان مي‌دهند و پسنديده نمي‌شود. وي با بيان اينکه خريد تضميني بايد جايگزين خريد توافقي خرما شود، بيان داشت: مسئولان تعاوني هم تابع شرايط خاصي هستند و چون بايد خرما را به فروش برسانند، ناچارند که خرماي با کيفيت را خريداري کنند ولي دولت بايد خريد تضميني را جايگزين خريد توافقي کند تا خرماي کشاورزان بر اساس نرخ تعيين شده به فروش برسد. فريبرزي تاکيد کرد: در شرايط کنوني، کشاورزان بايد خرماي درجه يک خود را نيز مجددا در انبار خود پاکسازي کنند و افت آن را جدا کنند و خرماي گلچين خود را به اين مراکز منتقل کنند که در صورت داشتن رنگ و يا پوست پوست بودن با افت قيمت مواجه مي‌شود. وي تصريح کرد: براساس آمار اعلام شده در حال حاضر حدود 20 هزار تن خرماي سال گذشته نخلداران دشتستاني فروش نرسيده است که از زمان آغاز خريد توافقي خرما فقط حدود 10 تن خريداري شده است.

 

ارسال نظر