کد خبر : 12554

ضرورت ایجاد بازار بزرگ استاندارد در استان بوشهر

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر دیروز در دیدار مدیرکل و جمعی از مسئولان اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان بوشهر اظهار داشت: تعزیرات حکومتی نهادی ارزشمند در نظارت و بازرسی از اصناف و نهادهای مختلف است و فعالان این عرصه با تعهد و تخصص به وظایف خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه اقتصاد یک مقوله خود مدیریتی است، اظهار داشت: باید در حوزه اقتصاد و بازار به سمت مدیریت درون اقتصادی، خود ناظری و خود کنترلی رویم، تعدیل اقتصاد بازار نیازمند نهادینه کردن فرهنگ خود ناظری بازار است.

صفایی بوشهری با بیان اینکه در حوزه اقتصاد و بازار باید تربیت اقتصادی صورت گیرد و اخلاق اقتصادی و تقوای اقتصادی وجود داشته باشد، گفت: وقتی در حوزه اقتصاد، تقوا و اخلاق اقتصادی وجود داشته باشد دیگر نیازی به نظارت و کنترل نیست.

امام‌جمعه بوشهر بابیان اینکه نظام مدیریت بشر و در متون فاخر ادیان بر روی مواظبت در مدیریت اقتصاد خیلی تأکید شده است، افزود: اقتصاد معاملات، ارتباط مستقیم با فعالیت‌های حیاتی مردم دارد و چون سرمایه‌گذاری و برداشت بهره‌وری از سرمایه و استفاده‌ بسیار گسترده از امورات مرتبط با این امور است، قطعاً نگاه سودجویانه در این رابطه‌ها بسیار خواهد بود و نیاز مردم از یک‌ طرف، و بهره‌وری‌های غیرعادلانه از سرمایه‌گذاری از آن‌ طرف، منجر به این می‌شود که تخلفات حوزه اقتصاد زیاد شود.

صفایی بوشهری عنوان داشت: در حوزه اقتصاد، پول به معنای حیات انسان است و اگر تخلف اقتصادی صورت گیرد یعنی به حیات انسان تعرض صورت گرفته است.

 نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر افزود: هر چقدر در پرونده‌های موجود در این زمینه بررسی و برخورد شود اما در تعدیل مدیریت اقتصاد بازار اثری نداشته باشد، در حقیقت کار خوبی انجام‌شده ولی اثرگذار و بازدارنده نبوده است و این نشان از عدم موفقیت دارد و لازم است که در این زمینه تدبیر دیگری صورت گیرد.

وی گفت: نیازمند سامانه مدیریت تعدیل هستیم و این تنها مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی نیست بلکه نیازمند یک مجموعه از سازمان‌ها و نهادها با هماهنگی قوی است.

صفایی بوشهری تصریح کرد: بنده چهار سال قبل یک پیشنهاد دادم و آن این بود که یک بازار بزرگ استاندارد و در رابطه با خریدهای ضروری مردم ایجاد شود و بخشی از آن نیز به خانواده‌های بی‌سرپرست داده شود، که از یک‌ طرف مواد ضروری ارزان در آن ارائه شود و از آن‌ طرف باعث درآمدزایی خانواده‌های بی‌سرپرست شود.

 امام‌جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: باید در بوشهر بازارهای مختلف ارزان ایجاد شود و تا این کار انجام نگیرد شما همیشه با این مشکلات درگیر خواهید بود.

 نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر با بیان اینکه تخلفات اقتصادی، تعرض به جان و عمر انسان‌ها است به همین خاطر بسیار قبیح هستند، بیان داشت: مسئله ربا در اسلام خیلی قبیح است و کسی که ربا می‌گیرد یعنی عمر طرف مقابل را برای خودش مصادره می‌کند و کسی که گران می‌فروشد، احتکار و یا بد فروشی می‌کند، در حقیقت بخشی از عمر و جان طرف مقابل را گرفته است.

وی تصریح کرد: کار سازمان تعزیرات حکومتی در حوزه اقتصاد کار بزرگی است و به معنی حفظ جان مردم است اما با این اهمیتی که حوزه بازرسی و تعزیرات حکومتی دارد، ما در این زمینه موفق نبوده‌ایم.

صفایی بوشهری گفت: یکی از کارهای بزرگی که سازمان تعزیرات حکومتی باید انجام دهد، پایش‌ها و نظارت‌های آماری فضای بیرونی است.

ارسال نظر