کد خبر : 13082

جلوگیری از خام‌فروشی نفت با تکمیل پالایشگاه سیراف

جلوگیری از خام‌فروشی نفت با تکمیل پالایشگاه سیراف

وزیر نفت گفت: با احداث پالایشگاه سیراف، از خام‌فروشی نفت جلوگیری می‌شود.

به گزارش " بوشهر24 "، بیژن نامدار زنگنه پیش از ظهر امروز در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح فراگیر پالایشی سیراف در شهرستان کنگان اظهار داشت: پارس جنوبی از مناطق مهم در حوزه انرژی است و در یکسال اخیر اقدامات ارزشمندی برای توسعه این منطقه انجام گرفته است.

وی افزود: توسعه پالایشگاه‌ها در واقع به منظور جلوگیری از خام‌فروشی نفت انجام می‌شود و امیدوار هستیم با تمام توان در این مسیر به اهداف لازم برسیم.

وزیر نفت گفت: کاری که امروز شروع شده در واقع کلنگ اجرایی زیرساخت فراگیر پالایشی این طرح است که طرح و کار بزرگی خواهد بود و با تلاش شبانه‌روزی برای تکمیل این پروژه اهتمام می‌ورزیم.

زنگنه اضافه کرد: با احداث این پالایشگاه‌ها، دیگر میعانات گازی را که با تکمیل فازهای پارس جنوبی تولید آن به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد، صادر نخواهیم کرد.

ا

وی بیان داشت: اجرای طرح فراگیر پالایشی سیراف در واقع یک اقدام مهم در راستای اقتصاد مقاومتی است و وزارت نفت از این گونه طرح‌ها و حضور بخش خصوصی در صنعت نفت استقبال می‌کند.

وزیر نفت یادآور شد: اجرای این طرح از خام‌فروشی نفت جلوگیری می‌کند و میعانات گازی به خارج از کشور صادر نخواهد شد.

زنگنه در ارتباط با نحوه انتخاب پیمانکاران این طرح بزرگ نیز اظهار داشت: برای نخستین بار در کشور تصمیم گرفتیم از طریق اعلام فراخوان، اختصاص خوراک را انجام دهیم که پس از این فراخوان 50 شرکت درخواست خود را مطرح کردند که سابقه، توان مدیریت و مالی آنها مورد بررسی قرار گرفت.

این مقام مسئول اضافه کرد: با بررسی‌ها و اقدامات کارشناسی انجام گرفته، در نهایت هشت شرکت مورد تایید قرار گرفتند که پنج شرکت خصوصی و سه شرکت نیز خصوصی دولتی هستند.

وزیر نفت با اشاره به تولیدات طرح پالایشی سیراف افزود: تولید روزانه 148 هزار بشکه گازوییل، 25 هزار بشکه گاز مایع، 132 هزار بشکه نفتای سبک و 144 هزار بشکه نفتای سنگین در این پالایشگاه از مهم‌ترین تولیدات این مجموعه است.

زنگنه گفت: این پروژه طی 2 سال تکمیل خواهد شد و در زمان بهره‌برداری از این طرح، مشکلی در فروش تولیدات آنها در بازار نخواهیم داشت.

بر اساس این گزارش، طرح احداث فراگیر پالایشی سیراف در قالب هشت پالایشگاه میعانات گازی مستقل هر یک به ظرفیت روزانه 60 هزار بشکه، با مشارکت بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی اجرا خواهد شد.

این طرح با هدف جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی و تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس جنوبی طراحی شده است./ فارس

ارسال نظر