کد خبر : 17642

برای توسعه پالایشگاه گاز فجر جم؛

امضا 2 تفاهم نامه در بوشهر


امضا 2 تفاهم نامه در بوشهر

شرکت‌های ملی نفت و گاز ایران برای بررسی و مطالعه امکان سنجی تامین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم با شرکت انرژی گستر سینا امروز ۲ تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش بوشهر24،تفاهمنامه نخست که به امضای مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا (متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) رسید، شامل مطالعه طرح استحصال ترکیبات +C2 خروجی پالایشگاه فجر جم است.

همچنین تفاهمنامه دیگری با حضور مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی و مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا امضا شد که موضوع آن مطالعه و امکان سنجی تأمین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم است.

در مراسم امضای این دو تفاهم نامه وزیر نفت گفت: باید با دقت فراوان این مطالعات صورت گیرد تا زمینه سرمایه گذاری چند صد میلیون دلاری در این طرح عملیاتی شود و امکان اتان گیری و استحصال ترکیبات +C2 از خروجی پالایشگاه جم فراهم شود.

بیژن زنگنه همچنین با اشاره به کمبود منابع آبی در منطقه پالایشگاه جم افزود: در مطالعات مربوط به این طرح حتما باید محدودیت‌های منابع در نظر گرفته شود، هم اکنون برای تامین منابع آبی مورد نیاز برای خود پالایشگاه از آب شیرین کن استفاده می شود.

محمد حسن تولایی، مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا نیز در این مراسم گفت : در صورتی که این تفاهمنامه ها به قرارداد منجر شود، اجرای این قراردادها یک و نیم میلیارد دلار در سال درآمدزایی برای دو نهاد وزارت نفت و بنیاد مستضعفان خواهد داشت.

محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان هم از تخصیص پنج میلیارد تومان برای مطالعه امکان‌سنجی تامین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهمنامه، شرکت انرژی گستر سینا جداسازی فرآیند اتان از متان و تامین خوراک کافی برای پروژه بعدی را بررسی می‌کند./صداوسیما

 

ارسال نظر