کد خبر : 17995

استان بوشهر:

سرمایه‌گذاری 130 میلیارد دلاری در میدان گازی پارس جنوبی

 سرمایه‌گذاری 130 میلیارد دلاری در میدان گازی پارس جنوبی

استاندار بوشهر گفت: پارس جنوبی پایتخت انرژی کشور است و از ابتدای راه‌اندازی تاکنون 130 میلیارد دلار در آن سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش بوشهر24،عبدالکریم گراوند در گفتگو با "رادیو گفتگو" با تبریک ایام الله دهه مبارک فجر و گرامیداشت ایام فاطمیه بیان کرد: استان بوشهر ظرفیتی بی‌نظیر در اجرای طرح‌های نفت و گاز دارد به گونه‌ای که 93 درصد نفت خام کشور از پایانه صادراتی خارگ صادر می‌شود.

وی افزود: میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی کشور است که تاکنون 130 میلیارد دلار در فازهای 24گانه و مجتمع‌های پتروشیمی آن سرمایه‌گذاری شده که این سرمایه‌گذاری در تاریخ کشور کم نظیر است.

استاندار بوشهر با اشاره به افزایش تولید گاز در این میدان گازی گفت: با وجود کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های دشمنان انقلاب اسلامی، میزان برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی افزایش یافته و فقط در دولت کنونی روزانه 300 میلیون متر مکعب به تولید گاز این میدان افزوده شده است.

وی با اشاره به اینکه میدان گازی پارس جنوبی با کشور قطر مشترک است خاطرنشان کرد: در حالیکه ایران در گذشته کمتر از نصف کشور قطر از میدان گازی پارس جنوبی، گاز برداشت می‌کرد با تلاش و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، ‌اکنون برداشت و تولید گاز ایران با کشور قطر برابر شده است.

گراوند از برداشت نفت خام از میدان پارس جنوبی خبر داد و افزود: در حالی که برداشت نفت از این میدان مشترک قبلا امکان‌پذیر نبود با تلاش متخصصان داخلی توانستیم برداشت نفت را از این میدان آغاز کنیم.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر نفت و اعضای کمیسیون انرژی مجلس به عسلویه تصریح کرد: زنگنه در این بازدید از بسته شدن پرونده فازهای پارس جنوبی در سال 1398 خبر داد./صداوسیما

 

ارسال نظر