کد خبر : 18015

کسب مقام اول خانه نخبگان شهید مهدوی بوشهر در کشور

کسب مقام اول خانه نخبگان شهید مهدوی بوشهر در کشور

خانه نخبگان معاونت جهاد علم و فناوری سپاه امام صادق (ع) بوشهر مقام اول کشوری در بین تمامی استان ها و عنوان بهترین خانه نخبگان در سطح کشور را به خود اختصاص داد .

به گزارش بوشهر24،خانه نخبگان معاونت جهاد علم و فناوری سپاه امام صادق علیه السلام استان بوشهر مقام اول کشوری در بین تمامی استان ها و عنوان بهترین خانه نخبگان در سطح کشور را به خود اختصاص داد .

شیخیانی مسؤل معاونت جهاد علم و فناوری سپاه امام صادق علیه السلام استان بوشهر بیان نمود : منابع انسانی توانمند در فکر و عمل در هر جامعه مهم ترین عامل بالندگی و پویایی آن جامعه می باشد ازاین رو به منظور حضور اثر بخش و سازمان یافته فرهیختگان ، نخبگان ، خبرگان و دانش آموختگان بسیجی کشور در شناسایی و حل مسائل و مشکلات استانی با تاکید بر منابع و ظرفیت های ) سخت و نرم افزاری ( استانی ، خانه نخبگان علمی بسیج با حضور صاحب نظران اقشار دانشور به عنوان کانون تفکر استان ذیل سازمان بسیج علمی استان تشکیل  گردیده است .

وی در ادامه افزود : خانه نخبگان علمی بسیج به عنوان کانونی علمی است که سازماندهی ظرفیت نخبگی و دانشی در عرصه های مختلف مورد نیاز در سطح استان را دنبال می نماید . تا با استفاده از حضور و مشارکت فعال نخبگان ، خبرگان ، فرهیختگان ، و دانش آموختگان بسیجی استان به توسعه و شکوفایی استان پیش از پیش کمک نماید .

شیخیانی هدف خانه نخبگان را اینگونه بیان نمودند :

1) کمک به جذب ، سازماندهی و تاثیرگزاری ظرفیت نخبگی و دانشی استان در راستای توسعه و شکوفایی و شناخت موانع پیشرفت استان

2) ایجاد اتاق فکر استان در راستای کمک رسانی علمی و فکری به تمامی نهادها و دستگاه های اجرایی در استان

3) کمک به هم افزایی ظرفیت های دستگاههای دولتی ، نهاد ها ، مراکز خصوصی و تشکل های مردم نهاد در راستای توسعه و شکوفایی استان متناسب با سند چشم انداز نظام

4) همکاری در تدوین سند آمایش سرزمینی استان با تاکید بر ظرفیت های سخت و نرم افزاری در اختیار

5) بررسی کارشناسی فرصت ها و تهدیدات - توسعه و پیشرفت در استان

6) کمک به مقامات اجرائی استان از طریق بررسی راهکارهای کارشناسی در مسایل و مشکلات و ارائه به مبادی ذی ربط

7) کمک به رصد وضعیت استان در عرصه های مختلف علمی ، فناوری ، هنری و متناسب با نقشه جامع علمی کشور

8) مطالبه گری ) نقد عالمانه ( از نهادها و دستگاه ها در اجرای تکالیف قانونی

9) ایجاد بانک اطلاعاتی موضوعات ، ظرفیت ها و فرصت ها در استان

10) شبکه سازی نخبگان ، خبرگان ، صاحب نظران و دانش آموختگان استان در قالب کارگروه های تخصصی متناسب با مسائل استان

11) ترویج فرهنگ و تفکر بسیجی و حرکت جهادی در حل مسائل استان

12) پیش بینی منابع و بودجه و اعتبارات مورد نیاز و پیگیری تامین ازطریق منابع بسیج و استان

به گفته مسؤل خانه نخبگان شهید نادر مهدوی استان بوشهر : خانه نخبگان استان بوشهر در سال 1396 با همکاری پارک وعلم فناوری خلیج فارس و با هدف توسعه اشتغال دانش بنیان روستایی شروع به فعالیت کرد . لازم به ذکر است اعضاء همه کارگروه ها از اساتید دانشگاه خلیج فارس ، پژوهشکده و مخترعین و مبتکرین برتر استانی و همچنین از مسئولین ادارات تشکیل شده است.

وی در ادامه افزود : کارگروه های تشکیل شده در استان عبارت است از

1) کارگروه کشاورزی با آب دریا

2) کارگروه شیلات و محیط زیست دریا

3) کارگروه صنایع دستی

وی نسبت به توضیحات هر کارگروه افزود :

کارگروه کشاورزی با آب دریا : اعضاء کارگروه با تشکیل اولین جلسه ، هدف کلی کارگروه توسعه اشتغال دانش بنیان روستایی مبتنی بر کشاورزی را تعیین نمودند. از جمله اقدامات این کارگروه می توان به تشکیل جلسات هفتگی و مطالعه پتانسیل گیاهان بومی استان و شناسایی گیاهان جدید اشاره کرد ، با توجه به شوری بالای خاک و کمبود آب در استان ، کارگروه بنا به وظیفه کلّیت کار خود را شناسایی گیاهان متناسب با این نوع اقلیم گذاشت ، در جلسات مداوم این نتیجه حاصل شد که گیاه خارمریم مناسب این اقلیم می باشد که به تصویب کلی کارگروه رسید. البته گیاهان دیگری مانند استبرق ، هندوانه ابوجهل ، لگجی و ... در اولویت بعدی کارگروه قرار گرفت.

وی در رابطه با خواص خار مریم  ( Silybum marianum )افزود :

این گیاه که یک نوع آنتی اکسیدان قوی است ، از بدن در برابر آسیب های سلولی ایجاد شده از رادیکال های آزاد محافظت می کند . ماده ای به نام گلوتاتیون (Glutathione) موجود در این گیاه نقش عمده ای در سم زدایی کبد ایفا می کند . خار مریم از ایجاد سنگ صفرا پیش گیری و بیماری را درمان می کند . این گیاه ، در مقابله با سرطان پروستات ، رحم و سینه موثر است و رشد سلول های سرطانی را نیز کاهش می دهد . این گیاه اثربخشی داروهای مربوط به شیمی درمانی را نیز افزایش می دهد . مقاومت انسولین در بیمارانی که از دیابت نوع ۲ رنج می برند را کاهش می دهد . خار مریم ، در کاهش میزان کلسترول خون موثر است و کلسترول مفید را نیز افزایش می دهد . در صورت مسمومیت با قارچ که می تواند به کبد آسیب برساند خوردن خارمریم 16 دقیقه پس از مصرف قارچ ، اثر سموم را از بین می برد. استعمال عصاره خارمریم در عرض ۸۴ ساعت پس از مسمومیت بر اثر مصرف قارچ مانع از کار افتادن کبد و مرگ حتمی می شود  .

کارگروه شیلات و محیط زیست دریا : اعضاء این کارگروه نیز همانند کارگروه کشاورزی هدف کلی خود را توسعه اشتغال روستایی بنا نهادند ، از این کارگروه با تشکیل جلسات متعدد به نتایج و بیان مسئله های فراوانی رسیدند که این امر نشان دهنده فعالیت بیشتر استان در این حوزه است . ماحصل این جلسات معرفی گیاه سارگاسوم و تهیه آلژینات از آن به عنوان محور فعالیت کارگروه مطرح گردید وشناسایی روستاهای دارای قابلیت کشت این گیاه در دستور کار قرار گرفت. البته از مجموعه فعالیت های بعدی کارگروه می توان به تولید غذای زنده در پرورش ماهی و میگو و بروز رسانی بانک اطلاعاتی سال گذشته اشاره کرد .

کارگروه صنایع دستی : این کارگروه با محوریت توسعه اشتغال روستایی در حوزه صنایع دستی آغاز به کار کرد ، از اهم فعالیت های این کارگروه تهیه پروپوزال نرم افزار بین المللی صنایع دستی استان بوشهر که در گام اول معرفی محصولات و صنایع دستی و در گام بعدی فروش اینترنتی صنایع دستی استان بوشهر می باشد ، از دیگر فعالیت های این کارگروه می توان به تقسیم بندی اعضاء کارگروه به گروه هایی برای بررسی محصولات صنایع دستی استان از تولید تا بازار و ارائه گزارش اشاره کرد.

خروجی کار کارگروه های خانه نخبگان استان بوشهر در نهایت به کسب مقاوم اول کشوری در بین تمامی استان ها و عنوان بهترین خانه نخبگان در سطح کشور شد.

پناهی مسؤل دفتر خانه نخبگان شهید مهدوی در پایان از رستمی ریاست پارک علم وفناوری و گرگین پور معاون پارک علم و فناوری به خاطر پشتیبانی و در اختیار گذاشتن امکانات پارک به مجموعه بسیج علمی پژوهشی تقدیر و تشکر نمودند  ./علم وفناوری

 

ارسال نظر