کد خبر : 18045

وزیر نفت:‌

برداشت گاز میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی گرفتبرداشت گاز میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی گرفت

به گفته وزیر نفت در ده ماهه سپری شده امسال برداشت گاز از میدان پارس جنوبی به ۵۵۳ میلیون متر مکعب رسید که از میزان برداشت گاز قطر ازاین میدان مشترک پیشی گرفته است.

بیژن زنگنه‌افزود: این میزان برداشت در حالی محقق شده است که در مدت مشابه پارسال میزان برداشت ما 470 میلیون متر مکعب بوده و در سال 91 ، 285 میلیون متر مکعب بوده است . 

وی افزود: با این حساب در ده ماهه سپری شده امسال ما دو برابر سال 91 و 83 میلیون متر مکعب بیشتر از مدت مشابه پارسال از میدان پارس جنوبی برداشت داشته ایم. 

وزیر نفت تاکید کرد : با این حساب برای اولین بار در میدان مشترک پارس جنوبی برداشت ما بیشتر از قطر شده است.

زنگنه در خصوص تولید نفت در ده ماهه سپری شده سال 96 نیز گفت: در این مدت تولید نفت خام و میعانات گازی به 165 هزار بشکه افزایش داشته است و صادرات ما نیز در همین مدت 60 هزار بشکه افزایش یافته است. 

زنگنه با بیان اینکه این میزان برداشت نسبت به سال 92 یک میلیون و 180 هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد، گفت : با این حساب بعد از برجام میزان تولید و صادرات نفت خام کشور بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. 

زنگنه با بیان اینکه اولویت وزارت نفت برداشت از میادین مشترک است، گفت: در سال 95 برداشت ما از میدان مشترک غرب کارون 160 هزار بشکه بوده که این میزان در ده ماهه سپری شده امسال به 305 هزار بشکه در روز رسیده است . 

وی اضافه کرد: برای اولین بار از لایه نفتی پارس جنوبی، یاران جنوبی و آذر به میزان 163 هزار بشکه در روز برداشت انجام شده است. 

زنگنه در خصوص بهره‌مندی خانوارها از گاز طبیعی نیز گفت: در پایان دی‌ماه امسال 76 درصد جمعیت روستایی از گاز برخوردارند و 92 درصد کل جمعیت ایران از گاز استفاده می‌کنند . 

این در حالیست که میزان بهره‌مندی جمعیت روستایی از گاز در سال 91 ، 54 درصد بوده است . 

زنگنه با بیان اینکه در سال گذشته موفق به گازرسانی به زاهدان شده ایم گفت : در ده ماهه امسال اقدامات خوبی در زمینه توسعه گازرسانی به نیروگاهها صورت گرفته که امیدواریم با این روند میزان مصرف سوخت مایع شامل مازوت و گازوئیل به زیر ده درصد برسد . 

زنگنه با بیان اینکه امسال میزان برداشت از میدان پارس جنوبی به 83 میلیون متر مکعب افزایش داشته است، افزود: با اتکا به همین افزایش برداشت در روزهای فرد اخیر که مصرف اوج گرفت نه تنها محدودیتی در مصرف ایجاد نکردیم بلکه صادراتمان را هم افزایش دادیم و هیچ وارداتی هم نداشته‌ایم . 

زنگنه با بیان اینکه 70 درصد گاز مصرفی کشور از میدان پارس جنوبی تامین می‌شود، گفت : امسال 6 فاز پارس جنوبی افتتاح شد و برای سال آینده نیز 5 فاز به بهره‌برداری خواهد رسید . 

زنگنه با بیان اینکه فاز 13 ، 21 ، 23 و 24 و بخشی از فاز 14 پارس جنوبی سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت : از فازهای پارس جنوبی فقط فاز 11 و بخشی از فاز 14 باقی می‌ماند که با بهره‌برداری این دو فاز پروژه پارس جنوبی تکمیل خواهد شد . 

زنگنه در خصوص قرارداد با شرکت توتال هم گفت: این قرارداد در تیرماه امسال به مبلغ 5 میلیارد دلار امضا شد و طبق زمان بندی جلو می‌رود .

ارزش محصولات پتروشیمی دو میلیارد دلار است

وزیر با بیان اینکه ارزش تولیدات واحدهای پتروشیمی در سال 96 حدود 2 میلیارد دلار است، تصریح کرد:‌ 5/1 میلیون تن محصولات پتروشیمی سال گذشته به بورس عرضه شد و امسال این عرضه 17 درصد افزایش می‌یابد.

وی گفت: در سال جاری نسبت به سال قبل روزانه 16/5 میلیون لیتر بیشتر بنزین تولید کردیم که 28 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است اغلب بنزین از پالایشگاه ستاره خلیج فارس بوده است.

زنگنه افزود: خط صادرات گاز ما به عراق به بصره و نفت شهر کامل شده و روزانه 13 میلیون متر مکعب گاز صادر می کنیم ولی طرف عراقی هنوز عملیات خط لوله انتقال گاز به بصره را تکمیل نکرده است.

با پاکستان در مورد خط لوله صلح باید وارد دعوای حقوقی شویم

وزیر نفت گفت: پاکستان به تعهدات خود در مورد خط لوله صادرات گاز عمل نکرده است و ما باید از روش های حقوقی وارد عمل شویم. 

بیژن زنگنه  افزود: امسال از ترکمنستان گاز وارد نکردیم ولی در مورد سوآپ ما آماده همکاری هستیم، آنها شکایت کردند که از ما طلب دارند ولی ما هم از آنها طلب داریم و آمادگی برای مذاکره با ترکمنستان را اعلام کردیم. 

وزیر نفت گفت: قیمت نفت در بودجه سال آینده، 55 دلار پیش بینی شده است ولی اکنون قیمت نفت بالای 60 دلار است و به نظرم این قیمت خیلی محافظه‌کارانه است. 

وی افزود: عملکرد اوپک برای مدت کوتاهی است و تاریخ 50 سال اخیر نشان داده است هرکس برای تولید نفت، ظرفیت سازی بیشتری کرده برنده شده و چند برابر هزینه درآمد داشته است. 

وزیر نفت گفت: مصرف سوختهای فسیلی برای بشر مشکلاتی ایجاد می کند و به رغم این مشکلات، سهم سوخت های فسیلی از مصرف، خیلی تغییر نمی کند. 

وزیر نفت گفت: هیچ ارتباطی بین فروش نفت و خرید سلاح ما نیست و در این رابطه هیچ عملیات تهاتری نداریم. 

وی افزود: بابت فروش نفت به چین یورو دریافت می‌کنیم اما کره جنوبی اصرار دارد بخشی از پول نفت را با پول ملی خودشان و بخشی هم با یورو بپردازد که این امر، مورد توافق بانک مرکزی ما قرار نگرفته است.

در هر پست وزارت نفت سه نفر کار می کنند

وزیر نفت در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: کاهش هزینه تولید به دو عامل بستگی دارد که یکی فناوری و دیگری بهره‌وری است، شاید بتوان مشکلات فناوری را حل کرد اما با سیاست‌های ضد بهره‌وری نمی‌توان هزینه‌های تولید را کاهش داد.

بیژن زنگنه در ادامه نشست خبری خود با انتقاد از سیاستهای ضد‌ بهره‌وری موجود در کشور افزود: متأسفانه همه سیاستهای ما ضد بهره‌وری است.

وی افزود: نمی‌توان با کارمندهایی که هر سال انتظار دارند 20 تا 30 درصد به حقوقشان اضافه شود یا حقوق بعضی‌ها را دو سه برابر کرد و دائم هم تأکید می‌شود که نیروی جدید استخدام کنید، هزینه‌های تولید را کاهش داد.

زنگنه با بیان اینکه من این سیاست‌ها را ارزش‌گذاری نمی‌کنم، گفت: واقعیت این است که وزارت نفت امروز 220 هزار نیرو دارد در حالیکه می‌شود با 70 هزار نیرو آن را اداره کرد.

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر در ازای هر پست کاری که به یک نفر نیرو نیاز دارد سه نفر در وزارت نفت مشغول به کارند، گفت: چگونه می‌شود با این شرایط، هزینه‌های تولید را کاهش داد.

وی در خصوص راهکار حل این مشکل افزود: شاید راهکار این نباشد که نیروها را اخراج کرد یا تعدیل نیرو کنیم اما باید دولت را سبک تر کنیم.

زنگنه با بیان اینکه وزن دولت زیاد است، گفت: وزن بسیاری از کارها امروز در دست دولت است به عنوان مثال حمل سوخت با دولت است و هر روز ما حدود 80 میلیون لیتر بنزین و 60 تا 70 میلیون لیتر گازوئیل را در سراسر کشور توزیع می‌کنیم، این یعنی چند صد هزار سند حسابداری، هزاران راننده کامیون حمل سوخت و نیروهای ستادی زیادی که مسائل حسابداری این حمل سوخت را انجام می‌دهند در حالی که در هیچ جای دنیا دولت چنین کاری را بر عهده نمی‌گیرد.

وزیر نفت با بیان اینکه توزیع روزانه میلیونها لیتر سوخت مشکلات متعددی را برای دولت و وزارت نفت ایجاد کرده است گفت: در حال حاضر انبار سوخت ها هم در دست دولت است اما چرا باید انبار سوخت در دست دولت باشد. با این وجود، هر وقت هم که می‌خواهیم اینها را واگذار کنیم گرفتاری های جدیدی درست می‌شود.

زنگنه افزود: ما باید یک برنامه 15 ساله داشته باشیم تا به مرور وزن دولت را کم کنیم و امور را به بخش خصوصی واگذار کنیم، با این کار می‌توان بهره‌وری را افزایش داد و در نهایت هزینه‌های تولید را کم کرد.

وی در خصوص مشکل جایگاه داران سوخت و تصمیم اخیر آنها مبنی بر واگذاری سوخت به مردم به صورت نقدی و عدم استفاده از کارتخوان ها هم گفت: تصمیمی بانک مرکزی گرفته تا پول کارتخوانها را با چند ساعت تأخیر به جایگاه‌داران بپردازد و از آنجا که جایگاه‌داران باید در عرض 48 ساعت وجوه دریافتی از فروش سوخت را به شرکت پالایش و پخش واریز کنند این مسئله مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است و به دنبال آن هستیم تا با بانک مرکزی این مسئله را حل کنیم.

زنگنه در خصوص برندینگ جایگاه های سوخت هم گفت: بحث برندینگ جایگاه‌ها یک بحث جدید است که می‌تواند شرایط را برای همه مطلوب‌تر کند اما از آنجا که هر کار جدیدی نیاز به اقناع دارد فعلاً طرح را متوقف کردیم تا پس از صحبت و قانع کردن جایگاه‌داران آن را دنبال کنیم.

وی در خصوص پیش‌بینی افزایش نفت هم گفت: هیچ کس نمی‌تواند قیمت نفت را پیش‌بینی کند، با این حال آنچه از روند بازار مشخص است این است که قیمت نفت رو به افزایش است و فعلاً روند افزایشی دارد.

زنگنه در خصوص تصمیم اوپک برای افزایش یا کاهش میزان تولید با توجه به روند افزایش قیمت نفت خام هم گفت: تصمیم اخیری که اوپک گرفته تا آخر سال پابرجاست اما ما در ماه ژوئن نیز نشستی خواهیم داشت و در این زمینه در نشست ماه ژوئن تصمیم‌گیری خواهیم کرد اما آنچه مشخص است این است که اوپک به دنبال نفت گران نیست.

زنگنه با بیان اینکه نفت گران در درازمدت و حتی میان مدت برای همه اعضا نوسان ایجاد خواهد کرد، گفت: اگر تصمیم بر افزایش تولید و عرضه باشد ما می‌توانیم تا 100 هزار بشکه در روز تولیدمان را افزایش دهیم.

وزیر نفت در خصوص اختلاف اخیر در مجموعه شرکت اکتشاف هم گفت: من در عمر کاری‌ام ندیده بودم که فردی بتواند طی مدت 7 تا 8 سال از خزانه یک شرکت پول برداشت کند و بعد هم هیچ کسی متوجه آن نشود.

زنگنه با بیان اینکه فرد متخلف بخشی از این پول را از سپرده شرکت‌ها و بخش دیگری را از بودجه طرح‌های شرکت اکتشاف برداشت کرده است، گفت: متأسفانه باوجود تعدد سیستم‌های نظارتی، هیچ کس در هیچ جا متوجه این تخلف نشده و این مسئله قابل دفاع نیست.

در وزارتخانه نه نیروی جدید می‌گیریم و نه تبدیل وضعیت داریم

وزیر نفت گفت : ما در وزارتخانه، نه نیروی جدید استخدام می‌کنیم و نه تبدیل وضعیت داریم . 

بیژن زنگنه در ادامه نشست خبری افزود : دستور دادم در قراردادهای نفتی جدید از تجهیزات داخلی استفاده شود که با توجه به طرحهای در حال اجرا در مناطق نفت خیز پیش بینی می‌کنیم 100 هزار اشتغال جدید ایجاد شود. 

وی گفت : هر چاه نفتی که زده شود حدود 300 نفر روی دکل‌های نفتی مشغول بکار می‌شوند، در فاز 13 عسلویه هفت هزار نفر کار می‌کنند و ما باید با استفاده از منابع در اختیار مردم از طریق فروش اوراق مشارکت استفاده کنیم همینطور از طریق فاینانس و منابع خارجی برای ایجاد کار و تولید، به توسعه اشتغال کمک کنیم . 

وزیر نفت افزود : مصرف سوخت خودرو با استاندارد یورو 3 و 4 و 5 متفاوت است ، گازهای خروجی یک موضوع و کاهش مصرف موضوع دیگری است ، خودروهایی که در حال تولید است باید از نظر سوخت به استاندارد برسد . 

وی گفت : به تعدادی که خودرو تولید می شود مصرف بنزین افزایش می یابد یعنی متوسط مصرف خودروی جدید با خودروهایی که از زمان ناصرالدین شاه تولید شده است فرقی نمی کند. 

وی گفت : هم اکنون نمی‌توانیم در کل کشور بنزین و گازوئیل استاندارد یورو 4 و 5 عرضه کنیم، پالایشگاهها باید استاندارد را بالا ببرند. 

وزیر نفت افزود : مصرف روزانه بنزین از سال 92 ، از 2/1 به 25 میلیون لیتر در حال حاضر رسیده است و ما الان تنها در 8 کلانشهر، بنزین یورو 4 توزیع می‌کنیم . 

وی گفت : تولید نفت در خزر فقط بحث اقتصادی نیست و حضور ما در آنجا مهم است و برای همکاری مشترک با جمهوری آذربایجان در حال مذاکره هستیم . 

وزیر نفت افزود : در قیمت گذاری قیر ما هیچ دخالتی نداریم چرا که ما نفت خام را به قیمت بین‌المللی به پالایشگاهها می دهیم و آنها قیمت را تعیین می‌کنند ولی مجلس دستور داد 3 تا 4 میلیون تن قیر رایگان به وزارت راه تحویل بدهیم که البته پول آن را دولت می‌پردازد . 

وی گفت : قرارگاه خاتم در فازهای مختلف پارس جنوبی کار کرده است که در حال اتمام قرارداد آنها است و در اجرای برخی خطوط لوله گاز هم حضور دارند . 

وزیر نفت افزود : مهمترین قرارداد نفتی بعد از امضای برجام 5 میلیارد دلار بوده است که یک طرف ماجرا ما هستیم و طرف دیگر توتال و شرکت چینی و در این میان هم عوامل مخرب داخلی و خارجی، فعال هستند ./پانا

 

ارسال نظر