کد خبر : 18113

۵ میلیون تن مرکبات در کشور تولید شد

 ۵ میلیون تن مرکبات در کشور تولید شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بیماری جاروک چندین هزار هکتار از لیموترش جنوب کشور را نابود کرده است گفت: ۵ میلیون تن مرکبات امسال در دو خطه شمال و جنوب کشور تولید شده است.

به گزارش بوشهر24،محمدعلی طهماسبی در نشست با مسئولان جهاد کشاورزی استان بوشهر در شهرستان دشتی با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای در اولویت است اظهار داشت: حدود 400 اقلیم بزرگ و کوچک در ایران وجود دارد ویترین تنوع اقلیمی و زیستی از ویژگی‌های بارز است و ایران به‌شدت نیازمند محصولات گلخانه‌ای است.

وی از ایجاد باغ مادری در عرصه‌های مختلف خبرداد و افزود: در زمینهٔ نهال اصلاح‌شده، هسته دارها و دانه‌دارها مثل سیب، گلابی، شلیل و مرکبات باغ مادری ایجاد شده و اگر کسانی می‌خواهند نهال گواهی‌شده به منطقه حمل کنند حتماً باید از منابع دقیقی استفاده کنند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد‌: حدود 365 نهالستان وجود دارد که خود اظهاری است و کشاورزان درزمینهٔ نهال لیموترش حتماً باید مشورت کنند و خودسر اقدام نکنند.

طهماسبی با بیان اینکه سوسک سر خرطومی حنایی، تهدیدی برای نخلستان‌های کشور است  گفت: این بیماری نخلستان‌های سراوان، سیستان و بلوچستان، برخی از فارس، لار و لامرد آلوده کرده است.

وی تأکید کرد: از کشاورزان انتظار داریم که حتی یک پاجوش هم از مناطق دیگری خریداری نکنند و اگر می‌خواهند درزمینهٔ تولید خرما اقدام کنند کشت بافتی استفاده کنند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 98 درصد اراضی کشاورزی دشتی آبیاری تحت‌فشار است تأکید کرد: کشاورزان خام فروشی نکنند و برای این‌که ارزش‌افزوده فراهم شود در استان بوشهر و شهرستان دشتی کارخانه و صنایع دایر کنند دولت نیز از زنجیره تولید حمایت می‌کنند و وام‌های شش‌درصدی توسعه روستایی و اشتغال فراگیر آماده پرداخت است.

طهماسبی  از  وجود بیماری جاروک در باغات مرکبات خبرداد و خاطر‌نشان کرد: این بیماری در باغات مرکبات جنوب کشور سبب نابودی این باغات شده است.

وی با بیان اینکه بیماری جاروک به‌وسیله نوعی حشره کوچک منتقل می‌شود تصریح کرد: این بیماری تغذیه این حشره از شیره درختان لیمو است که شیره درختان را می‌مکد بیماری را از درخت آلوده به درخت سالم منتقل می‌کند  و سبب ضعف و مرگ تدریجی گیاه می‌شود.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: از کاشت ارقام حساس لیموترش و سایر مرکباتی که در برابر بیماری جاروک حساس هستند جلوگیری شود و با استفاده از ارقام بومی مقاوم مانند پرشین لایم و احداث باغات جدید با استفاده از نهال‌های گواهی‌شده و عاری از بیماری با پایه‌های مقاوم انجام شود.

وی از تولید 5 میلیون تن مرکبات امسال در دوخطه شمال و جنوب کشور خبرداد و افزود: این بیماری چندین هزار هکتار از لیموترش‌های منطقه جنوب کشور را نابود کرده است.

طهماسبی خاطرنشان کرد: کشاورزان برای آوردن نهال دقت کنند و خارج از استان نهال وارد نکنند و پرشین لایم کشت کنند که نهال و پیوند آن در کشور وجود دارد و روی پایه‌های مرکباتی که آلوده نباشد انجام دهند./تسنیم

 

ارسال نظر