کد خبر : 18153

خرمای کبکاب دشتستان و تنگستان بوشهردر سازمان جهانی مالکیت فکری ثبت شد

 خرمای کبکاب دشتستان و تنگستان بوشهردر سازمان جهانی مالکیت فکری ثبت شد

مدیرکل دفترامور اقتصادی استانداری بوشهر گفت: واریته خرمای کبکاب شهرستان های دشتستان و تنگستان و خرمای زاهدی طلایی دشتستان این استان به همراه هشت محصول صادراتی ایران به ثبت سازمان‌ جهانی مالکیت فکری (WIPO) رسید.

به گزارش بوشهر24،سید اسماعیل موسوی روز دوشنبه درنشست با کارشناسان اقتصادی و کشاورزی استان بوشهر با اشاره به جایگاه این استان درتولید خرما افزود: این محصولات کشاورزی استان بوشهر بر اساس توافقنامه لیسبون که در سال 1383 به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسید بتازگی در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) ثبت شده است.

وی بیان کرد: با ثبت یاد شده این دو محصول به یک برنده تبدیل شده و بازاریابی آن رونق بیشتری به خود می گیرد.

موسوی اظهارداشت: استان بوشهر با برخورداری از شش میلیون اصله نخل و تولید سالانه 160هزار تن خرما یکی از قطب‌های تولید خرما در کشور محسوب می شود.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری بوشهر یادآورشد: ازمجموع 160 هزار تن محصول تولیدی خرمای این استان بیش از 70 درصد آن در دشتستان تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گونه‌های خرمای استان بوشهر با کیفیت و پرطرفدار است گفت:خرمای استان بوشهر علاوه بر فروش در بازارهای داخلی سالانه بیش از 20 هزار تن از این محصول نیز به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر می‌شود.

موسوی گفت: توسعه صنایع بسته بندی و فرآوری خرما بر اساس تکنولوژی روز از اولویت‌های این بخش است./ایرنا

 

ارسال نظر