کد خبر : 18179

سهم شیرین‌سازی آب دریا در استان به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

سهم شیرین‌سازی آب دریا در استان به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اجرای طرح‌های آب‌شیرین‌کن در استان گفت: سهم شیرین‌سازی آب دریا در تامین آب آشامیدنی استان از ۵ درصد کنونی تا پایان برنامه ششم حداقل به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش بوشهر24،شاهپور رجایی ظهر امروز در نشست با کارشناسان آب استان بوشهر با بیان اینکه این استان در حوزه تامین آب در وضعیت نامطلوبی قرار دارد اظهار داشت: در این راستا فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی و آشامیدنی باید ترویج شود.

وی با تاکید بر توجه به  استفاده از شیرهای کاهنده مصرف آب آشامیدنی بیان کرد: تجهیز اماکن عمومی به شیرهای کاهنده مصرف و مخازن آب به شناور برای صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی ضروری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه 90 درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر در دیگر استان‌ها قرار دارد خاطرنشان کرد: استان بوشهر در تامین آب آشامیدنی بیش از 90 درصد به استان‌های همسایه وابسته است.

رجایی یکی از منابع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر رودخانه شاهپور کازرون دانست و  افزود: خط آبرسانی کوثر نیز از دیگر منابع آب استان بوشهر است که در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

وی گفت: روزانه بیش از 300  هزار متر مکعب آب آشامیدنی از دو استان همسایه تامین و در اختیار مشترکان استان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر هزینه تامین آب نسبت به فروش تفاوت فاحشی دارد افزود: قیمت تمام شده تولید، تصفیه و پمپاژ آب آشامیدنی در استان بوشهر هر مترمکعب  12 هزار و 500 ریال است که فروش آن بسیار اندک است.

رجایی با بیان اینکه بعد از دو دهه توقف، سهم شیرین سازی آب دریا در تامین آب شرب استان به پنج درصد رسید تصریح کرد: سهم آب آشامیدنی استان در شیرین سازی از 5 درصد کنونی تا پایان برنامه ششم حداقل به 30  درصد افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر توجه مصرف کننده در جلوگیری از هدر رفت آب افزود: در خیابان‌ها و کوچه‌های متعددی شاهد سرریز مخرن آب منازل به ویژه آپارتمان‌ها هستیم که باتوجه به اوضاع و احوال حال و آینده آب، باید حساسیت مشترکان آب نسبت به حیاتی‌ترین ماده غیر قابل جایگزین افزایش یابد./تسنیم

 

ارسال نظر