کد خبر : 18298

صنعت گردشگری محور اقتصاد پایدار استان بوشهر است

صنعت گردشگری محور اقتصاد پایدار استان بوشهر است

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس با اشاره به جایگاه مهم استان بوشهر در عرصه گردشگری گفت: با توجه به ظرفیت بالای استان در صنعت گردشگری، این مهم می‌تواند به عنوان محور اقتصاد پایدار استان مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش بوشهر24،سید کمال‌الدین شهریاری ظهر امروز در جشن ملی نوروزگاه در محرابه مند دشتی، به تاریخ تمدن در جهان و ایران پرداخت و اظهار داشت: از 15 هزار سال پیش که دوران نوسنگی آغاز می‌شود و با بروز انقلاب کشاورزی بشر از دوره گردی و مهاجرت دست می‌کشد و با کاشتن بذر گیاهان، انقلاب کشاورزی را به ظهور و بروز می‌رساند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نخستین آثار تاریخی اسکان بشر مربوط به 7 هزار سال پیش در بین النهرین خواستگاه نخستین تمدن کره خاکی است که تا به امروز تمدن‌های بسیاری به وجود آمدند واین تمدن‌ها بعد از گذشت صدها و هزاران سال از بین رفتند.

وی با بیان اینکه اثری از  تمدن بابل، ایلام و دهها تمدن دیگر باقی نمانده است خاطر نشان کرد:  ایران دارای تمدنی استوار در بستر تاریخ در فلات ایران به وجود آمد و تا امروز در مقابل سهمگین‌ترین طوفان‌های تاریخ مقاومت کرده و همچنان نام ایران در جغرافیای سیاسی کره زمین نامی ماندگار و با دوام در عرصه تاریخ بشریت خود نمایی می‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تاریخ، انقلاب‌های زیادی شاهد بودیم گفت: نخستین تمدنی که در روی کره خاکی در مقیاس امپراطوری بوجود آمد توسط ایران و ایرانیان بنیانگذاری شد آن هم امپراطوری هخامنشی که وسعت و دوام خود را در انقلاب ساختن قنات تثبیت و پایدار ساخت.

شهریاری افزود: قنات در 2 هزار و 500 سال پیش همان تحولی را در تاریخ بشر ایجاد کرد که اوخر قرن هفدهم میلادی انقلاب صنعتی در غرب و اروپا ایجاد شد.

 نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس با بیان اینکه تمدن ایرانی اسلامی در قرون وسطی میلادی نجات بخش جهان و کره خاکی شد خاطر نشان کرد: دانشمندان ایران در تمامی رشته‌ها بنیانگذار علوم جدید در ایران شدند تا ترجمه آن توسط مترجمان غربی علوم اسلامی و ایرانی به غرب سرایت تا آنها را از خواب قرون وسطی بیدار و به سمت رنسانس هدایت کنند.

وی با اشاره به اینکه هر نقطه و جای جای مهین ایران اسلامی برگ زرینی از تاریخ تمدن بشر در آن نهفته است گفت: محرابه مند کلات حیدری شهرستان دشتی یکی از برگ‌های زرین تاریخ تمدن ایرانی است و ایران اسلامی سرشار از این افتخارات است.

عضو کمیسیون عمران مجلس، گردش مالی صنعت گردشگری در دنیا را سالانه افزون بر 500 میلیارد دلار  دانست و تصریح کرد: مهین اسلامی ایران به لحاظ گردشگری جزء پنج کشور اول دنیا محسوب می‌شود و امیدوارم با شناخت این ظرفیت‌ها و همیت دست اندر کاران صنعت گردشگری و میراث فرهنگی و ایجاد تاسیسات زیر بنایی، رو بنایی و خدمات پشتیبانی روزی شاهد این باشیم که از گوشه و کنار این کره خاکی گردشگران برای بازدید از این مکان‌های تاریخی صف ببندنند.

شهریاری با بیان اینکه صنعت گردشگری به عنوان محور اقتصاد پایدار باید جای خود را به صنعت نفت بدهد تصریح کرد: با توجه به ظرفیت بالای استان در صنعت گردشگری، این مهم می‌تواند به عنوان محور اقتصاد پایدار استان مورد توجه قرار بگیرد.

اجرای برنامه های موسیقی محلی،نقالی، شعر طنز محلی، اجری نمایش، پذایرایی مهمانان با رنگینگ چهار متری و گرده محلی از دیگر برنامه این جشن ملی نوروزگاه در شهرستان دشتی بود. /تسنیم

 

ارسال نظر