کد خبر : 18304

صادرات از گمرک منطقه پارس جنوبی ۹ درصد افزایش یافت

 صادرات از گمرک منطقه پارس جنوبی ۹ درصد افزایش یافت

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی گفت: ۳.۴ میلیون تن کالا و محصولات تولیدی ماه گذشته از گمرک منطقه ویژه پارس جنوبی صادر شد که نسبت به ماه ماقبل آن ۹ درصد افزایش دارد.

به گزارش بوشهر24،احمد پورحیدر در عسلویه با بیان اینکه توسعه صادرات از اولویت‌های مهم برنامه امسال است اظهار داشت: برای تسریع در صادرات کالاهای غیر نفتی و محصولات تولیدی از گمرک منطقه ویژه پارس جنوبی، سامانه جامع گمرکی در این گمرک راه‌اندازی شده که  این سامانه نقش مهمی در تسریع ارائه خدمات به صادر کنندگان، کاهش هزینه‌ها، رفت و آمد بازرگانان برای صادرات کالا دارد.

وی با اشاره به افزایش  صادرات در اسفند ماه گذشته از گمرک منطقه ویژه پارس جنوبی خاطر نشان کرد: ماه گذشته 3.4 میلیون تن کالا و محصولات تولیدی منطقه پارس جنوبی به ارزش یک میلیارد و 684 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد که نسبت به ماه قبل آن از نظر وزنی 9 درصد و ارزشی 27 درصد افزایش دارد.

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، میعانات گازی را مهم‌ترین محصول پارس جنوبی برای صادرات دانست و تصریح کرد: ماه گذشته 1.4 میلیون تن میعانات گازی به ارزش 754 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که از نظر ارزشی 22 درصد افزایش دارد.

پورحیدر به صادرات غیرنفتی از گمرک پارس جنوبی پرداخت و افزود: 352 محموله غیرنفتی ماه گذشته از گمرک منطقه ویژه پارس جنوبی به وزن 2 میلیون و 23 هزار تن صادر شده است که 26 درصد نسبت به ماه قبل آن افزایش دارد.

وی ارزش کالاهای صادرات غیر نفتی یاد شده را 929.5 میلیون دلار دانست و گفت: در ماه گذشته 14.4 هزار تن کالا در قالب 395 محموله به ارزش 166.5 میلیون دلار از طریق گمرک منطقه ویژه  پارس جنوبی وارد کشور شده است.

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، با بیان اینکه واردات کالا از این گمرک 100 درصد نسبت به ماه قبل آن کاهش داشته است خاطرنشان کرد: کالاهای وارداتی تجهیزات فنی است که از کشورهای کره جنوبی، چین، ایتالیا، فرانسه، انگلیس ، آلمان و ژاپن وارد شده است.

پورحیدر اقلام کالاهای صادراتی را میعانات گازی، پروپان، بوتان، متانول،  اوره، اتیلن گلایکول، سیمان، پلی اتیلن، گوگرد، پارازایلین،  گچ و پلی استایرن دانست و افزود: این محصولات  به کشورهای امارات متحد عربی،  کره،   چین،  هند،  ژاپن، کویت،  اندونزی،  ترکیه، سومالی، عمان، مکزیک،  مصر،  ایتالیا،  بلژیک،  پاکستان،  رومانی،  آذربایجان،  اروگوئه  و تایوان صادر شده است./تسنیم

 

ارسال نظر