کد خبر : 18393

سرمایه‌گذاری ۷۱ میلیارد دلاری در پارس‌جنوبی

سرمایه‌گذاری ۷۱ میلیارد دلاری در پارس‌جنوبی

استاندار بوشهر پارس جنوبی را نماد توسعه و پیشرفت و توانمندی متخصصان ایرانی دانست و گفت: تاکنون در این حوزه تولیدی و صنعتی با دست توانای ایرانیان ۷۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش بوشهر24،عبدالکریم گراوند صبح امروز در مراسم روز ملی خلیج فارس در بوشهر با بیان اینکه این استان دارای طولانی‌ترین مرز دریایی در خلیج فارس است،‌ اظهار داشت: طول نوار ساحلی و کرانه‌ای استان بوشهر بیش از 937 کیلومتر در خلیج فارس است که بیشترین مرزدریایی در این حوزه محسوب می‌شود.

وی با گرامیداشت روز ملی خلیج فارس، به ظرفیت مهم این استان در عرصه‌‌های مختلف پرداخت و تصریح کرد: خارگ در قلب خلیج فارس در دوران 8 سال سال دفاع مقدس بیش از 2800 بار مورد تهاجم بمباران هوایی رژیم بعثی عراق قرار گرفت ولی مردم این جزیره مقاوم ایستادند و نگذاشتند خدشه‌ای به این جزیره مقاوم وارد شود.

استاندار بوشهر، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید رئیسعلی دلواری خاطرنشان کرد: این خطه  دارای مبارزانی در  جلوگیری از تجاوز استعمار و استکبار در خلیج فارس است که شهید رئیسعلی دلواری نماد مبارزه با استعمار و شهید نادر مهدوی پرچمدار مبارزه با استکبار جهانی در خلیج فارس به عنوان افتخار ایران اسلامی و استان بوشهر است.

گراوند، بوشهر را دروازه تعاملات و ارتباطات بازرگانی و فرهنگی در کشور دانست و با بیان اینکه بوشهر در آسمان ایران، ستاره‌ای پرفروغ است تصریح کرد: بوشهر دروازه تمدن و تعامل با جهان بوده و از افتخارات ایران در ادوار مختلف تاریخی است.

وی، مدرسه سعادت بوشهر را نماد وجود دانایی در استان بوشهر دانست و با بیان اینکه این استان بوشهر نگین درخشان تمدن و فرهنگ ایران محسوب می‌شود گفت: سابقه یک‌صد ساله در عرصه نشریات و چاپخانه و افتتاح مدرسه سعادت همگام با دارالفنون از افتخارات فرهنگی استان بوشهر است.

استاندار بوشهر به ظرفیت مهم پارس جنوبی در استان بوشهر پرداخت و خاطرنشان کرد: پارس جنوبی که نماد توسعه و پیشرفت و توانمندی متخصصان ایرانی است تاکنون در این حوزه تولیدی و صنعتی با دست توانای ایرانیان 71 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است.

گراوند، صادرات بیش از 90 درصد نفت خام کشور از جزیره مقام خارگ، راه‌اندازی نخستین نیروگاه  برق هسته‌ای کشور در بوشهر و تولید بیشترین میگوی پرورشی را از دیگر ظرفیت‌های استان دانست و تاکید کرد: سال قبل بیش از 13 هزار و 400 تن میگو در 276 مزرعه پرورشی تولید که عمدتا صادر شد.

وی، به پرورش ماهی در قفس در خلیج فارس اشاره و بیان کرد: 40 موافقت نامه اصولی برای پرورش ماهی در قفس به سرمایه گذاران واگذار شده که تا برنامه ششم ظرفیت تولید ماهی در استان بوشهر به 18 هزار و 500 تن افزایش می‌یابد./تسنیم

 

ارسال نظر