کد خبر : 18400

حجم مخازن گازی منطقه نار و کنگان کاهش یافت

حجم مخازن گازی منطقه نار و کنگان کاهش یافت

مدیر عامل شرکت پالایش فجر جم گفت: با چالش کاهش دریافت خوراک از مخازن نار و کنگان مواجه هستیم.

به گزارش بوشهر24،عبدالصمد نجفی عصر دیروز در نشست شورای اداری جم اظهار داشت: شرکت فجر جم سال ۶۸ راه اندازی شد و امروز قریب به ۳۰ سال از عمر آن می گذرد. ۸۹۵ نیروی شرکتی و  هزار و ۵۴۲ نیروی غیر شرکتی در پالایشگاه مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه ۲۳  درصد کارکنان شرکت غیر بومی و ۷۷ درصد بومی استان بوشهر هستند  افزود: از سال ۹۳ روند جذب نیرو در شرکت فجر جم متوقف شده است.

مدیر عامل شرکت پالایش فجر جم تاکید بر اینکه یکی از چالش های پیش روی شرکت، بازنشستگی همزمان بخش زیادی از نیروهای شرکت است که در بدو آغاز به کار پالایشگاه فجر جم به صورت همزمان استخدام شده اند.

نجفی تصریح کرد: با چالش کاهش دریافت خوراک از مخازن نار و کنگان مواجه هستیم و باید تا سال ۱۴۰۰ از سایر نقاط خوراک دریافت کنیم که پارس جنوبی و حتی کیش در برنامه ریزی ها برای دریافت خوراک قرار دارند.

وی با بیان اینکه حجم مخازن نار از ۱۸ میلیارد مترمکعب گاز در ابتدای اکتشاف به ۶ میلیارد مترمکعب گاز در شرایط کنونی رسیده، افزود: این رقم در سال ۱۴۰۰ به یک میلیارد مترمکعب کاهش می یابد. در واقع ۲۵ درصد از حجم گاز منطقه نار باقی مانده است.

مدیر عامل شرکت پالایش فجر جم بیان کرد: حجم مخازن گازی منطقه کنگان هم ۲۴ میلیارد مترمکعب بوده که امروز به ۱۱ میلیارد رسیده است. در صورت کاهش خوراک دریافتی شرکت به زیر ۸ میلیون متر مکعب، شرکت فجر جم دیگر ارزش راه اندازی ندارد.

نجفی بیان داشت: ضرر دهی پالایشگاه به دلیل شرایط کنونی از سال ۹۶ آغاز شده است و اگر تا سال ۱۴۰۰ اقدامی برای جایگزینی خوراک انجام نشود شرکت ارزش ادامه فعالیت نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از چالش های بزرگ پیش روی شرکت فجر جم، بحران آب است. میزان استحصال آب از چاه های پالایشگاه به ۱۰ درصد کاهش یافته است. 

نجفی با بیان اینکه برداشت آب از سفره های زیر زمینی جم از ۵  میلیون متر مکعب در سال به کمتر از یک میلیون متر مکعب در حال حاضر رسیده است گفت: تلاش داریم این رقم باز هم کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت پالایش فجر جم تصریح کرد: اقدامات جدی در بحث صرفه جویی آب در داخل شرکت انجام شده و در خارج از شرکت نیز در طرح های بزرگ آبرسانی جم و سد باغان مشارکت مالی داریم.

وی ابراز امیدواری کرد: در حوزه زیست محیطی بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان پروژه در قالب کاهش مصرف انرژی، کاهش مشعل سوزی، مدیریت پسماند و چندین طرح مهم دیگر در دست اجراست.

نجفی تصریح کرد: شرکت فجر جم علاوه بر مشارکت در طرح های آبرسانی و سد باغان جم، در تامین هزینه های بیمارستان توحید، راهبری فرودگاه جم، بهسازی جاده ارتباطی جم-پالایشگاه-ریز و سایر طرح های مربوط به مسئولیت های اجتماعی مشارکت دارد./مهر

ارسال نظر