کد خبر : 18418

اقتصاد مقاومتی بدون سرمایه گذاری محقق نمی‌شود


اقتصاد مقاومتی بدون سرمایه گذاری محقق نمی‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در اقتصاد مقاومتی مهمترین هدف، رشد اقتصادی مستمر است که بدون سرمایه گذاری محقق نمی‌شود.

به گزارش بوشهر24،محمد باقر نوبخت چهارشنبه شب در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان بوشهر افزود:بانک‌ها سال گذشته به26هزار واحد تولیدی کوچک ومتوسط 18 هزار و500 میلیارد تومان تسهیلات دادند تا رونق پیدا کنند.

وی ‌ادامه داد: پارسال 42 هزار و 100میلیارد تومان اعتبار هم برای اجرای طرح‌های عمرانی پرداخت کردیم.

 

جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور  پس از اشاره به ایجاد 790 هزار شغل جدید در سال 96، از وجود سه میلیون نیروی جویای کار در کشور خبر داد و بیان کرد: امسال نمایندگان مصوب کرده‌اندکه 73 هزارو 400میلیاردتومان اعتبار برای طرح‌های اشتغالزایی هزینه شود.

وی خطاب به مسوولان استان بوشهرگفت: این اعتبار اکنون در دست سازمان برنامه و بودجه است و اگر دنبال افزایش اشتغال هستید، سهم خود را از این مبلغ بگیرید.

نوبخت با اشاره به این که  امسال قرار است 100 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده بازسازی شوند، افزود: این کار می‎تواند240 هزار فرصت شغلی را ایجاد کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این‌که منابع ارزی کشور بیش از مصارف است، تصریح کرد:

 بیش از 5 میلیارد دلار ارز با نرخ 4 هزارو 200تومان تخصیص داده شده و دلیلی برای افزایش قیمت‌ها در بازار وجود ندارد.

نوبخت گفت: حداکثر 6ماه دیگر جلسه اقتصاد مقاومتی را برای گزارش کار مسوولان استان بوشهر برگزار می‌کنیم.

استاندار بوشهر هم با اشاره به کارهای صورت گرفته در حوزه اقتصاد مقاومتی، گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در سال 96 هفت دهم درصد بیش از سال 95 شد و نرخ بیکاری نیز سه دهم درصد کاهش یافت.

 

عبدالکریم گراوند با بیان ظرفیت‌های سرمایه گذاری در حوزه‌های کشاورزی، نفت، گاز و گردشگری، افزود: در حوزه رونق تولید رتبه استان بوشهر از رتبه 28 درسال 95 به 23 در سال 96 ارتقا پیدا کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر نیز در این نشست گفت: نرخ رشد جمعیت در این استان دو برابرکشور است و بوشهر جوان‌ترین استان به شمار می‌رود.

رضا عوض پور، میزان بیکاری در استان بوشهر را 11 درصد عنوان کرد و افزود: 60 درصد شاغلان این استان در بخش خدمات فعالند.

وی با بیان این که استان بوشهر سهم 4.2 درصدی در اقتصاد ملی دارد، بیان کرد: حدود 15 میلیارد دلار از صادرات کشور مربوط به استان بوشهراست.

عوض پور به تحقق 93 درصد درآمدهای مالیاتی در سال گذشته اشاره کرد وگفت: پارسال  570 طرح عمرانی دراستان به بهره‌برداری رسید و حدود یازده هزار شغل ایجاد شد.

وی آغاز ساخت سدهای خاییز و باهوش، تکمیل مطالعات سه شهرک، بهره‌برداری از چهار طرح پرورش ماهی در قفس، راه اندازی 15 شناور پیشرفته، بهره‌برداری از دو واحدآب‌شیرین‌کن باظرفیت 20هزارمترمکعب و نوسازی 70 کیلومترشبکه آبرسانی، را از جمله کارهای صورت گرفته در حوزه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: اجرای سه هزار و 500 طرح را در بخش‌های مختلف آغاز کرده‌ایم که امیدواریم بخشی از آنها امسال به بهره‌برداری برسد.

 

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست، به خروج امریکا از برجام اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور آمریکا در یک نمایش مفتضحانه از برجام خارج شد و به خیال خود تیرخلاصی به ایران زد، غافل ازاین‌که این تیرخلاص به اعتماد بین المللی به کشورش بود.

سید کمال الدین شهریاری افزود: رئیس جمهور کشورمان با اخلاق دیپلماتیک از برجام دفاع کرد و پای آن ایستاد.

وی تصریح کرد: امروزجهان می‌داند عهدشکن کیست وچه کسی به تعهدات خود عمل نمی‌کند

شهریاری حمایت خود را از دولت اعلام کرد.

نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی نیز اقتصاد مقاومتی را نام دیگر مدیریت جهادی عنوان کرد و گفت: روح اقتصاد مقاومتی اعتماد به مردم به ویژه جوانان است.

سکینه الماسی با اشاره به رتبه 15 استان بوشهر در فضای کسب وکار، افزود: مشکلات بخش سرمایه‌گذاری و تولید هر روز بیشتر از دیروز است و مشکلات اشتغال دراستان بوشهر فراوان است.

وی بر تغییر مدیران در برخی بخش‌ها  به ویژه در جنوب استان بوشهر تاکید کرد و برطرف شدن مشکلات راه‌های ارتباطی استان را خواستار شد.

همچنین نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی به نرخ بالای بیکاری در شهرستان‌های جنوبی از جمله عسلویه و کنگان اشاره کرد که صاحب صنایع نفت و گاز هستند و نباید این نرخ بیکاری در آنها دیده شود.

 

حجت الاسلام عبدالحمید خدری از دولت خواست با تلاش در تحقق  اصل 44 قانون اساسی، بخش صنعت را به بخش خصوصی واگذارکند و بیشتر به فکر رفاه ومعیشت مردم باشد.

وی همچنین با بیان این‌که با خروج آمریکا از برجام اهتمام به اقتصاد مقاومتی بیشترمی‌شود، افزود: در اقتصاد مقاومتی باید با تاکید بر غیرت ملی از داشته‌های خودمان بهره ببریم.

نماینده بوشهر گناوه و دیلم، پیشنهاد داد شهرک انرژی ومنطقه ویژه گردشگری در شهرستان دیلم ایجاد شود.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی هم مهمترین چالش در استان کم آبی، بیکاری درمان و راه‌های ‌ارتباطی عنوان کرد و توجه بیشتر به تکمیل سدها‌ی استان را خواستار شد.

محمدباقر سعادت افزود: اگر اعتبار کافی گذاشته شود درآینده‌ای نه چندان دور تنش آبی نخواهیم داشت.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر ادامه داد: بیشترین سهم استغال در عسلویه مربوط به نیروهای غیربومی است و این مساله با توجه به میزبانی این شهرستان از صنایع مختلف نفت، گاز و پتروشیمی شایسته نیست.

مناسب نبودن امکانات درمانی به ویژه در زمینه قلب، نیمه‌تمام رها شدن برخی طرح‌های بیمارستانی، نبود جاده مناسب در بخش‌های ارم و بوشکان و کافی نبودن اعتبار برای تکمیل و تعریض محور دالکی به کنارتخته و محور دالکی به سعدآباد و آب پخش، از دیگر نکاتی بود که نماینده مردم دشتستان به آنها اشاره کرد./صداوسیما

 

در این جلسه نحوه تامین مالی سد دالکی و راه آهن بوشهر- شیراز،کمک به استمرار فعالیت شرکت صدرا و اعتباری هم برای بخش آب سدخاییز، باغان، باهوش ودشت پلنگ وآب‌شیرین‌کن سیراف مصوب شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه عصر چهارشنبه برای سفری چند ساعته به بوشهر آمد و پس از بازدید از چند طرح آموزشی و درمانی در حال اجرا در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی این استان شرکت کرد.

 

ارسال نظر