کد خبر : 21258

محمد امین نورانی

نکاتی پیرامون ایرادات بودجه 99

نکاتی پیرامون ایرادات بودجه 99

دلایل گوناگونی که باعث ناکارآمدی بودجه 99 شد و باحکم حکومتی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی روبرو شد

به گزارش بوشهر24، در شرایطی که کشور دچار مشکلات اقتصادی است و مردم با گرانی و تورم دست و پنجه نرم میکنند دولت لایحه بودجه 99 را علی رغم توصیه رهبر به اصلاحات اساسی در آن، به مجلس ارائه کرد.

با وجود اینکه رهبر از سال 73، هرساله دولت ها رو به عدم وابستگی اقتصاد به نفت و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت توصیه میکند، اما این بار نیز مانند بودجه سال های گذشته بخش عظیمی از درآمد های دولت از محل فروش نفت به دست می آید.

در لایحه بودجه 99 اشکالات اساسی وجود دارد که اگر مجلس بدون نظارت بر محتوای بودجه آن را تایید کند در سال آینده نه تنها وضع معیشتی مردم بهتر نخواهد شد که سفره مردم کوچکتر نیز خواهد شد. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان، پیشنهاد های زیادی را برای بهبود شرایط اقتصادی مردم و رفع اشکلات بودجه 99 به دولت ارائه کرده اند.

یکی از این اشکلات بودجه، پیش بینی فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت است که با احتساب فروش هر بشکه 50 دلار میزان درآمد از فروش نفت حدود 48 هزار میلیارد تومان برآورد شده است در حالی که هم اکنون دولت روزانه فقط سیصد بشکه نفت را به فروش می رساند و پیش بینی میشود که حدود 30 هزار میلیارد تومان کسری بودجه از این محل متوجه دولت شود.

صندوق توسعه ملی نیز که با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصـادی  و نیز حفظ  سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده های نفتی تشکیل شده و در بودجه 98، سهم آن از درآمد فروش نفت 36 درصد بوده، در بودجه 99 سهم آن به 20 درصد کاهش یافته و دولت ما به التفاوت آن را به صورت قرضی، به منابع درآمدی خود اضافه کرده است. این کار نیز باعث بدهکار کردن بیشتر دولت میشود.

یکی دیگر از اشکالات لایحه، تخصیص 10.5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات بر خلاف توصیه کارشناسان اقتصادی است. این کار با خود فساد، رانت و تضعیف تولید داخلی را به همراه دارد  درنهایت باعث کسری 30 هزار میلیاردی در بودجه 99 خواهد شد.

این مشکلات و مشکلات دیگری که در بودجه 99 وجود دارد اگر اصلاح نشود  کشور را به سمت فروپاشی اقتصادی هدایت می کند. با این حال راه کاری های زیادی برای تامین کسری بودجه و اصلاح آن وجود دارد که دولت می تواند از آنها استفاده کند تا در این شرایط جنگ اقتصادی بتواند کشور را به شکوفایی اقتصادی سوق دهد.

از جمله این راهکارها اصلاح قانون مالیاتی است. دولت میتواند با اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی که هم اکنون معاف از مالیات هستند تقریبا 10 هزار میلیارد تومان را به منابع درآمدی خود اضافه کند. همچنین با جلوگیری از فرار مالیاتی که برخی برآورد آن را سالیانه 35 تا 40 هزار میلیارد تومان میدانند یعنی بیش از نیمی از اقتصاد کشور میتواند تا حدود زیادی مشکل کسری بودجه خود را حل کند. علاوه بر آن مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و کاهش معافیت های مالیاتی همچون مالیات بازیگران و هنرمندان و مالیات مناطق ویژه اقتصادی و ... درآمدی برای دولت باشد تا نخواهد کسری بودجه خود را از راه برداشت از صندوق توسعه ملی تامین کند.

این ها فقط تعداد کمی از راهکارهای ارائه شده برای جبران کسری 100 هزار میلیاردی بودجه 99 است. راهکاری های بیشتری همچون وصول بدهی های معوق مالیاتی، افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای غیر ضروری، حذف سه دهک بالای درآمدی از یارانه نقدی، تعرفه گمرکی و ... به دولت پینشهاد شده است.

در صورتی که دولت نخواهد از این راهکارها استفاده کند و اشکالات ساختاری لایحه بودجه 99 را برطرف نکند نه تنها وضعیت اقتصادی کشور بهبود پیدا نمی کند بلکه خود در راستای نقشه های شوم دشمنان قسم خورده این نظام عمل کرده و کشور را دچار فروپاشی اقتصادی میکند.

انتهای پیام/

ارسال نظر