کد خبر : 21339

رضا ملاکی

حق آلایندگی ها

حق آلایندگی ها

چرا باید آلودگی داشته باشیم که در ازای آن حق آلاینده بپردازیم؟

بوشهر24، تقریباً دو سالی است که به صورت جدی بر سر میزان حق آلایندگی استان بوشهر و استان های همجوار بحث و جدل است .

به نظر می رسد اگر بخواهیم بحث حق آلایندگی را بررسی کنیم اول باید به یک سوال اساسی جواب دهیم : 

چرا باید آلودگی داشته باشیم که در عوض آن حق آلاینده بپردازیم؟ 

اگر یک بار به مناطق جنوبی استان بوشهر از جمله کنگان و عسلویه سر بزنیم با تعداد زیادی از مشعل ها مواجه می شویم که از آن ها دود ناشی از سوختن اضافات گاز و ... قابل مشاهده است ، با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در صنعت نفت و گاز ؛ تبدیل این گاز ها به فراورده های مفید و یا بی خطر سازی آن ها کار مشکلی نیست ، امّا متاسفانه این موضوع مهم مورد کم توجهی مسئولین قرار گرفته است ؛ طبق تحقیق های به عمل آمده متاسفانه شاهد ورود آلاینده های خطرناک به آب ، خاک ، هوا و جسم انسان های ساکن در این مناطق هستیم ، امّا مسئولان در عوض رفع و یا حل این معضل ، حق آلاینده به استان ها می پردازند!

حال می رویم سراغ مسئله حق آلایندگی ، متاسفانه در دو سال اخیر شاهد این هستیم که مسئولان وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه باعث جدل و بحث هایی بر سر حق الاینده در بین مردم و مسئولان خطه جنوب شده اند .

سال گذشته قرار بود که بخشی از حق آلایندگی را از استان بوشهر بستانند و به استان های همجوار دهند ، با توجه به پیگیری های صورت گرفته قرار شد کمیته ای برای ارزیابی آلودگی تشکیل شود و خروجی این کمیته باعث تغییر در میزان حق آلایندگی استان ها شود ، امّا امسال متاسفانه شاهد کم کاری و عدم نتیجه دهی این کمیته شدیم و زور سایر استان ها بر استان محروم بوشهر چربید و بخشی از حق الاینده استان بوشهر به این استان ها تعلق گرفت . 

به طوری که ابلاغیه این دستور در سکوت خبری و هیاهو ناشی از کرونا به استانداری بوشهر ابلاغ شد ... 

اول از همه مسئله این است که نتیجه این کمیته ملی چه شد؟ 

دوم اینکه چرا باید به جای افزایش حق آلایندگی استان بوشهر و تخصیص حق آلایندگی ، جدای از سهم استان بوشهر به این استان ها ،  از حق مردم بوشهر ستانیده و به سایر استان ها داده شود ؟

مسئله ای دیگر که به نظرم باید از مسئولان وزارت نفت مطالبه شود مسئولیت اجتماعی وزارت نفت در قبال مردم استان بوشهر است ، 

حجم عظیمی از آب و خاک استان بوشهر توسط شرکت های نفتی تصرف شده است و این خود باعث گرانی زمین ، رشد جمعیت بدون در نظر گرفتن زیرساخت ها و ... می شود ، بودجه دولتی محدود است امّا حضور افراد غیر بومی به دلیل این شرکت ها در مناطق جنوبی استان زیاد است ، در نتیجه زیرساخت ها از جمله مراکز بهداشتی درمانی ، مراکز خرید و یا فضاهای اقامتگاهی و یا تفریحی کفاف جمعیت را نمی دهد ، اینجاست که وزارت نفت باید ورود پیدا کند و با توجه به رشد جمعیت کارکنانش در این مناطق و برای رفاه آنان و مردم ، زیر ساخت ها را افرایش دهد ، امّا متاسفانه این امر محقق نشده است و شاهد این هستیم که تا کنون حتی یک بیمارستان برای استان بوشهر ساخته نشده است ؛ در صورتی که استان های نفت خیز دیگر که حجم برداشت نفت و یا تعداد شرکت های پتروشیمی آن ها کمتر است ؛ دارای چند بیمارستان و مرکز درمانی اند . 

مسئله مهم دیگری که بیان آن خالی از لطف نیست ؛ استخدام افراد غیر بومی در این شرکت هاست ، با وجود اعتراض های زیاد و گی دی پی مسئولان استانی ؛ باز هم شاهد حضور مدیران و کارمندان غیر بومی هستیم ، با وجود دانشگاه تخصصی خلیج فارس و یا مراکز فنی حرفه ای ، دیگر نباید شاهد حضور افراد غیر بومی در پالایشگاه ها باشیم . 

در چند روز اخیر مدیرکل محیط زیست استان اشاره ای به مخازن روباز گوگرد کرده بودند ، مخازن روبازی که باعث پخش شدن گوگرد که خود ماده سمی و آلوده کننده ای است در فضا می شوند ؛ همچنین حمل بدون پوشش این مواد می تواند موجب خطرآفرینی شود .

به نظر می آید باید مسئولان استانی باید جدای از میزان حق الایندگی ، به بحث محیط زیستی این شرکت ها ورود جدی تر کنند تا در وهله اول سلامت مردم در خطر نیفتد ، تقلیل این مسئله به حق آلاینده ، که آن هم مشخص نیست در چه زمینه ای هزینه می شود ، ظلنی اشکار به مردم شریف استان بوشهر است.

انتهای پیام/

ارسال نظر