کد خبر : 3440

جدیدترین جزئیات تولید گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی

 جدیدترین جزئیات تولید گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی

بوشهر24: سکوی A فاز ۱۲ با تولید ۹۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز هم اکنون در مدار بهره برداری است و برنامه ریزیهای مکتوب از پایان آبان ماه ۹۳ برای زمان تکمیل و راه اندازی سکوی B فاز ۱۲ و از نیمه آذرماه برای راه اندازی سکوی C این فاز حکایت دارد.

بوشهر24: سکوی A فاز ۱۲ با تولید ۹۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز هم اکنون در مدار بهره برداری است و برنامه ریزیهای مکتوب از پایان آبان ماه ۹۳ برای زمان تکمیل و راه اندازی سکوی B فاز ۱۲ و از نیمه آذرماه برای راه اندازی سکوی C این فاز حکایت دارد.
به گزارش "بوشهر24"، 9 سال پیش قرارداد طرح‌ توسعه‌ فاز 12 پارس جنوبی به‌‌روش بیع متقابل بین شرکت نفت و گاز پارس و شرکت‌ پتروپارس‌ به امضا رسید. پس از بروز بارها تأخیر در عملیات اجرایی بخشهای مختلف توسعه‌ای این فاز از پارس جنوبی که بزرگ‌ترین فاز توسعه‌ای این میدان مشترک است، در حال حاضر در مجموع بخش خشکی و دریا به پیشرفت اجرایی 95 درصدی رسیده است.

این پیشرفت 95 درصدی در حالی است که بخشی از گاز مخزن 12 از فروردین امسال، گرمابخش خانه های مردم و روشنایی بخش کوره های تولید کارخانه جات است. تولید روزانه حدود 78 میلیون مترمکعب گاز طبیعی، 110 هزار بشکه میعانات گازی و 600 تن گوگرد با راه اندازی کامل سه سکوی A, B, C این فاز هدف گذاری شده است. با اتمام عملیات نصب سکوی A در روزهای پایانی آبان 92، از مجموع 78 میلیون مترمکعب تولید گاز هدفگذاری شده، تولید 12 میلیون مترمکعب گاز از مخزن این فاز در اسفندماه سال گذشته آغاز شد.

این گاز تولیدی در نیمه دوم اسفند 92 برای تست و راه اندازی نخستین واحد شیرین سازی پالایشگاه خشکی فاز 12 به خشکی انتقال داده شد تا اینکه گاز این فاز با حجم حدودا 12.5 میلیون مترمکعب در روز، در روزهای ابتدایی سال جاری با شیرین سازی در واحد نخست پالایشگاه خشکی فاز 12 به شبکه سراسری گاز کشور تزریق شد.

تولید گاز از سکوی A فاز 12 که ظرفیت نهایی آن یک میلیارد فوت مکعب هدفگذاری شده، از ابتدای سال جاری تاکنون با افزایش حدودا 450 میلیون فوت مکعبی به 900 میلیون فوت مکعب برابر با حدود 25 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

سکوی دیگر فاز 12 موسوم به عرشه B که به منظور تولید گاز از مخزن این فاز به میزان یک میلیارد فوت مکعب در روز، در یارد قائم (عج) شرکت مهندسی تأسیسات دریایی ایران در خرمشهر به دست متخصصان ایرانی ساخته شده است، 27 تیرماه در محل مورد نظر برای بهره برداری در قلب خلیج فارس نصب شد. از این تاریخ تا امروز، عملیات نهایی اتصال لوله ها و شیرهای سرِ چاههای تولیدی حفاری شده در فاز 12 و همچنین اتصال لوله های کشیده شده در بستر دریا از پالایشگاه خشکیِ این فاز به لوله های تولیدی در عرشه  که در بستر دریا کار گذاشته شده در حال انجام است.

شهاب انوشه، یکی از مهندسان مسئول پروژه راه اندازی سکوی B فاز 12 پارس جنوبی در جمع خبرنگاران حاضر بر روی این سکوی دریایی، اظهار داشت: عملیات هوک آپ (اتصال خطوط لوله به سکو) در سکوی B هم اکنون به پیشرفت اجرایی 90 درصدی رسیده است.

وی افزود: تمام برنامه ریزی ها و اقدامات از سوی شرکت نفت و گاز پارس و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران بر این مبنا است که گاز این سکو زمستان امسال به تولید برسد که با پیشرفت مطلوبی که در بخش راه اندازی این سازه دریایی داریم، در زمستان امسال؛ تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعبی گاز از سکوی B فاز 12 خواهیم داشت.

انوشه در خصوص چاههای تولیدی این میدان گفت: در سکوی فاز 12 پارس جنوبی، مجموعا 12 چاه تولیدی خواهیم داشت که تاکنون شرکت پتروپارس؛ 9 چاه را تحویل شرکت تأسیسات دریایی داده و با نصب تجهیزات سرچاهی و انجام تست های نهایی راه اندازی این چاهها، هم اکنون این 9 چاه آماده تولید هستند.

وی ادامه داد: زمستان سال جاری قطعا شاهد ورود گاز تولیدی از سکوی B فاز 12 به شبکه سراسری گاز خواهیم بود اما از مجموع 12 چاه تولیدی، 9 چاه به مدار خواهند آمد که می توانیم از این 9 چاه نیز ظرفیت نهایی هدفگذاری شده که یک میلیارد فوت مکعب تولید روزانه گاز است را محقق کنیم.

سکوی C فاز 12، دیگر سکوی دریایی این فاز به منظور تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب، 14 تیرماه 93 بر روی جکت در محل چاههای تولیدیِ حفاری شده، نصب شد و هم اکنون عملیات هوک آپ و دیگر مراحل پیش راه اندازی این سکو، شامل تست های پرتونگاری اتصالات زیر دریا در حال انجام است. عملیات راه اندازی سکوی C نسبت به عملیات راه اندازی سکوی B از پیشرفت فیزیکی کمتری برخوردار است. همچنین باقی ماندن برخی عملیات سرچاهی، امکان بهره برداری کامل از ظرفیت تولید گاز این سکو را در زمستان سال جاری منتفی می کند.

پیگیری خبرنگار تسنیم از مهندسان اجرایی بخش پیمانکاری و مدیران بخش کارفرمایی در شرکت نفت و گاز پارس حاکی از این است که حداکثر گاز قابل تولید از سکوی فاز C برای امسال، حدود 12 میلیون مترمکعب در روز است.

اگرچه برآورد تولید گاز از فاز 12 در مجموع سه سکوی A, B, C، از سوی کارشناسان شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران برای زمستان سال جاری، 65 میلیون مترمکعب است، اما علی اکبر شعبان پور، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، سهم فاز 12 را برای تأمین گاز زمستان سال جاری، 60 میلیون مترمکعب در روز عنوان کرده است.

برنامه ریزی های مکتوب شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران از پایان آبان ماه امسال برای زمان تکمیل و راه اندازی سکوی B فاز 12 و از نیمه آذرماه امسال برای تکمیل و راه اندازی سکوی C این فاز حکایت دارد.

ارسال نظر