کد خبر : 345

درخواست جدی از استاندار بوشهر و فرماندار دشتستان/ تصاویر

درخواست جدی از استاندار بوشهر و فرماندار دشتستان/ تصاویر

بوشهر۲۴: اگر در سال های گذشته ثمری بود ولی قیمت نداشت یا فروش نمی رفت دلخوشی کشاورزان درخت خرمایشان بود ولی این بار این آفت، درخت خرمایشان را در آستانه مرگ کشانده و در این میان دل نگرانیهای کشاورزان تنها چیزی است که برای آنها باقی ‌مانده است.

بوشهر24 :اگر در سال های گذشته ثمری بود ولی قیمت نداشت یا فروش نمی رفت دلخوشی کشاورزان درخت خرمایشان بود ولی این بار این آفت ، درخت خرمایشان را در آستانه مرگ کشانده و در این میان دل نگرانیهای کشاورزان تنها چیزی است که برای آنها باقی ‌مانده است .
به گزارش "بوشهر24" ، شاید کمتر جایی از جهان ، خرمایی به مرغوبیت خرمای دشت فاریاب (فاریاب ، تنگ زرد و شاهیجان)و طلحه و کلمه و خون از توابع بخش بوشکان وجود داشته باشد ولی حیف و صد حیف دو سال پیش مشکلات ناشی از اُفت قیمت محصول ، پارسال عدم فروش محصول ،تاثیر فراوانی بر اقتصاد کشاورزان این خطه ی خرما خیز که اکثرا از قشر محروم جامعه و از خرده مالکان هستند گذاشته است .

کشاورزانی که برای سال جدید یا مقروض سم فروشان و کود فروشانند و یا در انتظار سر رسید وام‌های کشاورزی، در این میان بارندگی های خوب سال جدید بارقه‌ای از امید در دل کشاورزان ایجاد کرد اینان به امید سالی بهتر برای تولید محصولاتی مرغوبتر مجبور شده‌اند افزایش قیمتهای نهاده‌های تولید را به جان بخرند و در گرمای جان سوز جنوب ساعت‌ها در باغ ها کار و تلاش کنند. اما هر دم از این باغ ناامیدی بری می رسد ناامیدکننده تر از مشکلات پیرارسال و پارسال ، امسال نوبر دیگری بنام زنجره ی خرما و آفت عسلک خرما ، این کورسوی امید نیز در دل کشاورزان روی به خاموشی گرداند .

اگر در سال های گذشته ثمری بود ولی قیمت نداشت یا فروش نمی رفت دلخوشی کشاورزان درخت خرمایشان بود ولی این بار این آفت ، درخت خرمایشان را در آستانه مرگ کشانده و در این میان دل نگرانیهای کشاورزان تنها چیزی است که برای آنها باقی ‌مانده است .

نکته قابل توجه اینکه متاسفانه مسئولان امر نیز نه برای جبران اُفت قیمت و نه برای فروش خرمای انباشته شده در انبار کشاورزان ،چاره اندیشی مناسب، اقدامی عاجل و عملی کردند و نه حرکتی تاثیرگذار در مبارزه با این آفت خرماکش .

دیگر مجالی برای اعتراض نمانده ، به قول آن پیر دُردنوش که آتش باغش را فراگرفته بود و از دست کسی کاری ساخته نبود فریاد می کشید امداد از علی مانده ، می دانیم که فریاد، واژه ای بی ادبانه است ، پس التماس می کنیم که دریاب ضعیفان را در وقت توانایی

اما و اما . . .

تنها امیدمان تدبیر دولت خدمتگزار است انتظار جبران مافات نداریم ولی می خواهیم و انتظار داریم توسط دولت تدبیر و امید،استاندار محترم ،فرماندار اندیشمند شهرستان دشتستان هیات ویژه ای به منظور بررسی وضعیت بحرانی نخلستان های دشت فاریاب انتخاب و راهی نمایند تا تدبیری فوری به منظور ماندن روحیه امید در کشاورزان که پایه‌های اصلی، مقاوم و مستحکم اقتصاد مقاومتی کشور می‌باشند، اندیشیده شود .به امید این که تلاش دولت کریمه اسلامی با شعار تدبیر، امید زمینه ساز خروج کشاورزان از وضعیت نامطلوب کنونی شود. تنها راه برون شو از این معضل سمپاشی هوایی پیشنهادمی شود.جمعی از کشاورزان دشت فاریاب

 

عکس : هادی طهماسبی و اکبر عبدی

فاریاب نیوز

ارسال نظر