کد خبر : 3491

پایان زمان صید میگو در آب‌های بوشهر و ...

پایان زمان صید میگو در آب‌های بوشهر و ...

بوشهر24: مهلت 35 روزه صید میگو در استان بوشهر در حالی به پایان رسید که قیمت بالای فروش میگو در اسکله‌ها باعث شد تا بسیاری از مردم نتوانند از این آبزی خوشمزه و مفید بخرند.

بوشهر24: مردم بوشهر همواره در طول سال بسیاری از وعده های غذایی خود را به غذاهای دریایی به ویژه ماهی و میگو و غذاهایی که با این دو آبزی تهیه می‌شود اختصاص می‌دهند. ماهی و میگو در سبد خرید مردم بوشهر از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و مردم همواره آنها را در فصل صید برای یک سال خود ذخیره می‌کنند.

به گزارش "بوشهر24" به نقل از مهر، صید میگو از 37 روز پیش و همزمان با عید سعید فطر در آب‌های استان بوشهر آغاز شد و صیادان برای صید میگو به دریا رفتند و هر چند نسبت به سال گذشته شاهد کاهش برداشت میگو بودیم ولی به نسبت میانگین صید در سطح استان شاهد افزایش برداشت میگو بودیم.

یکی از مهمترین موضوعاتی که امسال بازار میگوی استان بوشهر را تحت‌الشعاع خود قرار داده بود، قیمت میگو بود که بسیاری از مردم از این شیوه قیمت‌گذاری برای میگو ناراضی بودند و می‌خواستند که مسئولان تدابیر ویژه‌ای در این زمینه داشته باشند ولی این امر محقق نشد.

هر چند نشست‌هایی با حضور مسئولان استان بوشهر برای ساماندهی قیمت میگو برگزار شد و مصوب شد که میگو با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار بگیرد و حتی صادرات میگوی بوشهر نیز ممنوع شد ولی این تصمیمات هم تا عمل فاصله داشتند.فعالیت 10 هزار صیاد در زمینه صید میگو

رئیس اداره امور صید شیلات استان بوشهر اظهار داشت: صید میگو از شب گذشته در آب‌های استان بوشهر ممنوع شد و حدود 10 هزار صیاد استان بوشهر به حدود یک هزار و 500 قایق و لنج به صید میگو پرداختند.

حسین پاپری در گفتگو با مهر با اشاره به صید حدود یک هزار و 500 تن میگو در آب‌های استان بوشهر در سال جاری خاطرنشان ساخت: در سال گذشته شاهد صید دو هزار و 500 تن میگو در آب‌های استان بوشهر بودیم که امسال شاهد کاهش 54 درصدی برداشت میگو به نسبت سال گذشته هستیم.

وی به صیدگاه‌های استان بوشهر برای صید میگو اشاره کرد و ادامه داد: آب‌های شمالی استان بوشهر صیدگاه مشترک با استان خوزستان و زیستگاه میگو است که صید میگو در آب های استان بوشهر و استان خوزستان با هم ممنوع شده است.

رئیس اداره امور صید شیلات استان بوشهر تصریح کرد: سال گذشته یک سال استثنایی در بخش صید میگو استان بوشهر بود که صیادان در 31 روز زمان صید دو هزار و 500 تن میگو صید کردند.

وی با مقایسه میزان صید امسال در استان بوشهر با سال‌های قبل، بیان کرد: بامیزان صید امسال میگو دراستان بوشهر نسبت به پنج سال گذشته سه درصد و نسبت به 10 سال گذشته نیز 12 درصد افزایش دارد.

80 درصد میگوی صید شده توسط لنج‌ها صید شد

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر با اشاره به پایان زمان صید میگو در استان بوشهر، اظهار داشت: در طول زمان صید امسال 485 لنج صیادی و 800 قایق صیادی برای صید میگو در آب‌های استان بوشهر به فعالیت مشغول شدند.

عبدالحسن تنگستانی اضافه کرد: امسال سهم صید برای قایق‌های صیادی کمتر از لنج‌ها بود و هر چند تعداد لنج‌های صیادی نصف تعداد قایق‌های صیادی بود ولی حدود 20 درصد صید میگو را داشتند و حدود 80 درصد صید متعلق به لنج‌ها بود.وی به علل این موضوع اشاره کرد و افزود: ذخائر میگو در عمق 20 متری و بیشتر از سطح دریا قرار دارند و ادوات صید قایق‌ها جوابگوی عمق کمتر از 20 متر است ولی لنج‌ها توان سد در عمق بالاتر را دارند و به همین دلیل سهم بیشتری در صید میگو دارند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر با بیان اینکه صیادان سال قبل دوهزار و 500 تن میگو صید کردند گفت: صیادان به طور متوسط سالانه یک‌هزار و 500 تن میگو صید می‌کنند که در سال‌های 1392 و 1379  صید میگو به بیش از دوهزار و 500 تن رسید.

وی با بیان اینکه صید میگو نسبت به میانگین سال‌های گذشته دارای افزایش بوده است، بیان کرد: میزان میگوی صید شده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

بسیاری از مردم توان خرید میگو را نداشتند

بر اساس تصمیم کمیسیون بازار استان بوشهر مقرر شد که 30 درصد از میگوی صید شده توسط صیادان بایستی سر اسکله با قیمت مصوب که بیست هزار تومان بود در اختیار مردم قرار می‌گرفت ولی در عمل این موضوع اتفاق نیافتاد و قیمت‌های سر اسکله بالاتر بود و میزان عرضه میگو نیز کمتر از 30 درصد بود.

یکی از عواملی که باعث شد شاهد افزایش قیمت میگو در استان بوشهر باشیم، موضوعاتی چون کاهش 50 درصدی صید میگو بود؛ هر چند این موضوع به نسبت سال گذشته صحت داشت ولی عملا نسبت به میانگین صید در استان بوشهر شاهد افزایش بودیم و نمی‌توانست دلیلی برای افزایش قیمت باشد.البته صیادان هم دلایلی برای خود داشتند. یکی از این صیادان به خبرنگار مهر گفت: همه هزینه‌های زندگی ما به نسبت سال گذشته حداقل 50 درصد افزایش یافته است و صید ما نیز کمتر از سال گذشته است.

وی افزود: ما در سال گذشته به زور می‌توانستیم هزینه‌های زندگی خود را تامین کنیم و اگر امسال قیمت میگوی خود را افزایش ندهیم، در تامین هزینه‌های زندگی خود با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

بسیاری از مردم بوشهر هم که در انتظار تحقق وعده‌های مسئولان برای کاهش قیمت میگو بودند، به این خواسته خود نرسیدند و نتوانستند میگوی مورد نیاز خود را تهیه کنند تا اینکه فصل صید میگو به پایان رسید و این آبزی مفید از سفره مردم جنوب پر کشید.

ارسال نظر