کد خبر : 3769

رییس مجمع نمایندگان استان بوشهر درمجلس شورای اسلامی

با هدف نرخ جدید ،بخشنامه خرید خرمای تضمینی نخلداران بوشهری لغو شد

با هدف نرخ جدید ،بخشنامه خرید خرمای تضمینی نخلداران بوشهری لغو شد

باتوجه به گلایه مندی نخلداران از پایین بودن نرخ خرید خرمای تضمینی مقرر شد فعلا خرید خرما از کشاورزان با قیمت هرکیلویی 11هزار ریال متوقف شود.

به گزارش بوشهر 24، حجت السلام سید مهدی موسوی نژاد در گفتگو با خبرنگاران گفت: باتوجه به گلایه مندی نخلداران از پایین بودن نرخ خرید خرمای تضمینی پس از پیگیری ها و اعلام نارضایتی کشاورزان به وزارت جهاد کشاورزی، جلسات متعددی با معاون وزیر برگزار و مقرر شد فعلا خرید خرما از کشاورزان با قیمت هرکیلویی 11هزار ریال متوقف شود.

وی یادآورشد:بدلیل افزایش نرخ دستمزد کارگر ، نهاده های کشاورزی و بسته بندی خرما نرخ اعلام شده با هزینه تولید همخوانی ندارد .

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نرخ جدید هر کیلوگرم خرید خرما باید طوری باشد که بتواند بخشی از هزینه های نخل داران از تولید تا برداشت را پوشش دهد.

موسوی نژاد گفت:برای جلوگیری ازکاهش نرخ خرما و زیان به نخلداران، خرمای تولید پارسال که توسط تعاونی روستایی خریداری شده بود به هیچ عنوان وارد بازار داخلی نخواهد شد.

موسوی نژاد افزود: براساس قول معاون وزیر جهاد کشاورزی مطالبات نخلداران بابت خرید خرمای تضمینی پارسال که در مردادماه امسال توسط تعاون روستایی خریداری شد در نیمه اول مهرماه پرداخت خواهد شد.

وی اظهارداشت: هم اکنون بخش بازاریابی وزارت جهاد کشاورزی درحال بازاریابی و دستیابی به بازارهای جدید خرما در عرصه بین المللی است.

رییس مجمع نمایندگان استان بوشهردرمجلس شورای اسلامی یادآورشد:وزرات جهاد کشاورزی متعهد شد بازاری مناسب برای عرضه خرمای دشتستان با قیمتی مناسب شناسایی کند.

وی با قدردانی از همراهی و همکاری وزیر جهاد کشاورزی و مهندس صفایی، معاون وزیر برای رفع مشکلات باغداران و نخل داران دشتستان گفت: با توافق انجام شده در سال جدید نخلداران استان بوشهر نگران فروش خرمای تولیدی خود نباشند.

مدیرتعاون روستایی استان بوشهرنیز گفت: وجه خرماهای نخلداران به صورت چک لیست به حساب آنان پرداخت می شود.

علی قنبری یادآورشد: تعاون روستایی استان بوشهر با پیگیری استاندار، نمایندگان مردم درمجلس شورای اسلامی و با همکاری دولت به خرید تضمینی هفت میلیون و 691هزار و 582کیلو خرمای سال 92 مانده روی دست نخلداران اقدام کرد.

وی بیان کرد: میزان مطالبات نخلداران بابت خرمای سال 92، 81 میلیارد و 870میلیون و 305هزار ریال است که بمحض اعلام مجوز سازمان مرکزی نسبت به پرداخت اقدام می شود.

در استان بوشهر با بیش از شش میلیون اصاله نخل سالانه 170 هزار تن خرما تولید می شود که به دلیل نبود صنایع فرآوری و بسته بندی مناسب، بازاریابی صادرات به خارج کشور و فعالیت دلالان هر ساله به افت قیمت و ضررو زیان نخلداران می انجامید که دولت تدبیر و امید امسال با تعیین قیمت تضمینی و خرید خرماهای تولد سال 92 مانده روی دست باغداران آنان را از ورشکستگی نجات داد

ارسال نظر