کد خبر : 3823

بخش عمده ای از اشتغال استان بوشهر به کشاورزی گره خورده است

بخش عمده ای از اشتغال استان بوشهر به کشاورزی گره خورده است

کشاورزی یکی از محورهای اساسی توسعه استان بوشهر است و رفع چالش های فراروی شاغلان این بخش نیز در دستور کار مدیریت ارشد این استان قرار دارد.

به گزارش بوشهر 24، معاون برنامه ریزی استانداری بوشهر گفت: بخش عمده ای از اشتغال و رونق اقتصادی این استان به با بخش کشاورزی گره خورده است.
 
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری بوشهر رضا عوض پور در آیین شکرگزاری برداشت خرما در شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان افزود:کشاورزی یکی از محورهای اساسی توسعه استان بوشهر است و رفع چالش های فراروی شاغلان این بخش نیز در دستور کار مدیریت ارشد این استان قرار دارد.
 
وی یادآورشد: پرداخت زکات منجر به تعدیل ثروت، توزیع برابر فرصت ها، ایجاد اشتغال و از همه مهم تر منجبر به تقویت بنیه های دینی در جامعه می شود.
 
معاون استاندار بوشهر اضافه کرد: پارسال 91 هزار تن گندم از کشاورزان بوشهری خریداری شد که به نسبت سال قبل 67 درصد رشد داشته و این رشد از برکات پرداخت زکات در بین کشاورزان است.
 
عوض پور ادامه داد: همچنین حدود چهار هزار و 500 تن گوجه فرنگی که صیفی کاران استان قادر به فروش آن نبودند با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال کمک دولتی خریداری شد.
 
معاون برنامه ریزی استانداری بوشهر افزود: در بحث خرمای استان نیز بیش از هفت هزار تن خرما با اعتباری قریب به 90 میلیارد ریال برای حل مشکلات باغ داران هم استانی در دو نوبت خرید توافقی و تضمینی انجام شد.
 
وی از تقویت صندوق توسعه کشاورزی در استان بوشهر خبر داد و گفت: به منظور اعطای تسهیلات کم بهره به کشاورزان تلاش می کنیم مبلغی حدود 50 میلیارد ریال به صندوق توسعه کشاورزی ترزیق شود.
 
عوض پور بر سرعت بخشی در احداث پروژه سد باهوش اهرم و سد خاییز تاکید کرد و اظهار کرد: به منظور تامین آب کشاورزی در شهر اهرم و زمین های پایین دستی آن امسال عملیات اجرایی سد باهوش اهرم و سد خاییز پرشتاب تر از سال گذشته اجرا می شود و در همین راستا مبلغ 20 میلیون دلار اعتبار از محل فاینانس پیشنهاد شده است.
 
وی افزود: همچنین سد باغان در شهرستان جم، سد دشت پلنگ در دشتی و سد دالکی در دشتستان برای رونق بخش کشاورزی در دست ساخت است.
 
معاون برنامه ریزی استانداری بوشهر تامین سوخت کشاورزی را از دیگر مشکلات کشاورزان برشمرد و از تدوین برنامه ای هدفمند و نظام مند برای تامین سوخت کشاورزی خبر داد.
  
دبیرشورای زکات کشور نیزگفت: براساس تاکید صریح قرآن به پاک شدن مال با پرداخت زکات، توجه به انجام این فریضه دینی در پاکی جامعه از ناهنجاریها و آسیبهای اجتماعی ضروری است.
 
 
حسین نبی لو افزود: استناد آیات و احدایث، قبولی همه واجبات به نماز بستگی دارد و قبولی نماز در گرو پرداخت زکات است.
 
وی تصریح کرد: اکثر ناهنجاری های اجتماعی نتیجه لقمه حرام است و بخشی از آن مربوط به ترک پرداخت زکات است.
 
نبی لو پرداخت زکات در استان بوشهر را یک سنت حسنه برشمرد و اظهار کرد: مردم استان بوشهر مخلصانه زکات خود را پرداخت می کنند .
 
وی با اشاره به کیفیت بالای خرمای استان بوشهر گفت: جشنواره علمی تخصصی و ملی برای معرفی خرمای بوشهر با ارایه مقالات داخلی و خارجی از مراکز علمی و دانشگاهی با حضور وزرای مربوطه در استان بوشهر برگزار شود.
 
دبیر شورای زکات کشور ادامه داد: دبیرخانه شورای زکات آمادگی تامین هزنیه های برگزاری این جشنواره را دارد.
 
وی تاکید کرد: با توجه به جایگاه و اهمیت غذایی خرما در قرآن نیاز است با پیگیری مسوولان استان بوشهر، خرما در برنامه سبد غذایی خانواده ها و مدارس کشور تعریف شود.
 
نبی لو با بیان اینکه اکثر زکات جمع آوری شده در بوشهر برای تقویت معیشت فقرا هزینه می شود از قول استاندار بوشهر، برای تکمیل پروژه های نیمه تمام زکات در استان بوشهر خبر داد.

ارسال نظر