کد خبر : 4594

ترکان هم نظر "بوشهر 24 " در مورد مناطق آزاد را تایید کرد/ تبدیل مناطق آزاد به دالان واردات

ترکان هم نظر "بوشهر 24 " در مورد مناطق آزاد را تایید کرد/ تبدیل مناطق آزاد به دالان واردات

بوشهر 24:سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ارس استقبال کرده‌اند که از کشورهای ترکیه و آذربایجان به این مناطق ورود داشته‌اند.

بوشهر 24: اکبر ترکان گفت: با توجه به سیاست‌‌های اصلی مناطق آزاد کوشش شده مناطق آزاد به سمت تولید و صادرات سوق داده شود.

به گزارش بوشهر 24، وی که در نشست امضای طرح فولادی با همکاری ایمیدرو صحبت می کرد، افزود: سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ارس استقبال کرده‌اند که از کشورهای ترکیه و آذربایجان به این مناطق ورود داشته‌اند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران به مناطق جنوبی وارد شده‌اند گفت: سرمایه‌گذاران خارجی به مناطق آزاد جنوبی ورود کردند اما به نتیجه نهایی نرسیده‌اند که در کنار آنها فرانسه برای سرمایه‌گذاری در راستای تولید اسکله، کویتی‌ها برای هتل‌سازی در اروند و عراقی‌ها برای ساخت بیمارستان در اروند اعلام حضور کرده‌‌اند. زیرا در این مناطق رفت و آمد بدون ویزا انجام می‌شود.

ترکان افزود: یکی از انتقادات به جا به مناطق آزاد بر این اساس است که این مناطق باید سر پل تولید، صادرات و فناوری باشد اما در حال حاضر به مراکز و دالان‌های واردات تبدیل شده است.

گفتنی "بوشهر 24 "پیش از این به هنگام بالاگرفتن بحث بر سر تبدیل بوشهر به منطقه آزاد، در مطلبی مستدل و با ارائه نمودارهای مختلف نشان داده بود که سیاست ایجاد مناطق آزاد تاکنون موفق نبوده است.

علاوه بر این در چندین نوبت به نکته ای که ترکان بدان اشاره کرده است، تذکر داده و خطر ایجاد مناطق آزاد بدون تامین مناسب زیرساخت ها را باعث تبدیل شدن این مناطق به دروازه واردات و زدن ضربه به اقتصاد کشور دانسته بود.

در گفتگوی "بوشهر 24 " با علی پور کارشناس ارشد علوم اقتصادی که پیش از این صورت گرفته بود به این مطلبی که اخیرا ترکان اشاره  کرده است اشاره شده بود، وی در بخشی از مصاحبه گفته بود: «هم اکنون مناطق آزاد کشور برای تامین هزینه های اداره آن به بزرگترین مراکز واردات کالاهای خارجی تبدیل شده اند که به هیچ وجه نه با اهداف اولیه تشکیل آنها و نه با اسناد بالادستی نظام از جمله سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سند چشم انداز 20 ساله و برنامه های توسعه هم خوانی نداشته است.»

ارسال نظر