کد خبر : 4626

بوشهر پر بارش‌ترين استان نسبت به سال گذشته

بوشهر پر بارش‌ترين استان نسبت به سال گذشته

در اين مدت استان بوشهر با9/51 درصد، هرمزگان 8/36 درصد و همدان با 1/26 درصد افزايش بارندگي نسبت به سال زراعي گذشته پربارش‌ترين استانها بوده اند.

بوشهر24: رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي از کاهش 33 درصدي بارندگي پايتخت در سال زراعي جاري نسبت به ميانگين بلند مدت خبر داد و گفت: در سال زراعي گذشته استانهاي يزد با 5/43 درصد کاهش نسبت به سال گذشته، سمنان با 9/32 درصد کاهش و البرز با2/29 درصد کاهش نسبت به سال زراعي گذشته کم بارش ترين استانها بوده‌اند.

به گزارش"بوشهر24"، شاهرخ فاتح در گفت‌وگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: در سال زراعي 92 يعني از ابتداي مهرماه 92 تا ابتداي مهرماه 93 ميزان بارندگي در کشور معادل 2/209 ميليمتر بوده که اين ميزان در مقايسه با بارندگي سال گذشته که برابر 6/225 ميليمتر بوده 3/7 درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

کاهش 11 درصدي بارندگي سال زراعي جاري

به گفته وي، ميزان بارندگي در سال زراعي 92 در کل کشور نسبت به ميانگين بلندمدت که معادل 8/234 ميليمتر بوده 9/10 درصد کاهش داشته است.

کاهش 19 درصدي بارندگي در تهران

رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي اظهار داشت: ميزان بارندگي در تهران در سال زراعي 92 معادل 224 ميليمتر بوده که اين ميزان نسبت به سال گذشته که برابر 2/275 ميليمتر بوده 6/18 درصد کاهش و نسبت به ميانگين بلند مدت که معادل 4/332 ميليمتر بوده 6/32 درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

فاتح تصريح کرد: در سال زراعي گذشته استان‌هاي يزد با 5/43 درصد کاهش نسبت به سال گذشته، سمنان با 9/32 درصد کاهش و البرز با 2/29 درصد کاهش نسبت به سال زراعي گذشته کم بارش‌ترين استانها بوده‌اند.

بوشهر پر بارش‌ترين استان نسبت به سال گذشته

وي افزود: در اين مدت استان بوشهر با9/51 درصد، هرمزگان 8/36 درصد و همدان با 1/26 درصد افزايش بارندگي نسبت به سال زراعي گذشته پربارش‌ترين استانها بوده اند.رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي يادآور شد: در سال زراعي گذشته استانهاي البرز با 4/42 درصد، سمنان با 1/42 درصد و خراسان شمالي با 9/35 درصد کاهش نسبت به ميانگين بلندمدت بارندگي کم بارش‌ترين استانها بوده‌اند.

فاتح گفت: در سال زراعي گذشته استان‌هاي بوشهر با 5/27 درصد، هرمزگان 3/24 ‌درصد و ايلام با 1/15 درصد افزايش نسبت به ميانگين بلندمدت بارندگي پربارش ترين استانها بوده‌اند.

زنگ خطر خشکسالي در 19 استان کشور

وي افزود: استان‌هايي که دو سال زراعي پياپي را شرايط منفي داشته‌اند يعني ميزان بارندگي در آنها کاهش داشته شامل استان‌هاي آذربايجان‌شرقي، اردبيل، گيلان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، مرکزي، قم، تهران، البرز، مازندران، سمنان، خراسان شمالي، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، فارس و قزوين بوده‌اند. رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي تاکيد کرد: کاهش ميزان بارندگي براي دو سال پياپي در اين استانها زنگ خطر خشکسالي شديد است که مسئولان بايد آن را جدي بگيرند. فاتح يادآور شد: در سال زراعي 92 يک سوم شمالي کشور به جز مناطقي در خراسان رضوي و خراسان شمالي دماي هوا نيم تا يک و نيم درجه در مقايسه با ميانگين بلندمدت گرم‌تر بوده است.به گفته وي، در اين مدت بقيه مناطق از نظر دمايي نرمال بوده و بخش‌هايي از جنوب سيستان حدود نيم تا يک‌و‌نيم درجه نسبت به ميانگين بلندمدت خنک‌تر بوده‌اند. رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي اظهار داشت: در سال زراعي 92 استان‌هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، زنجان، همدان، مرکزي، بخش‌هاي عمده‌اي از يزد و اصفهان و بخش‌هايي از کرمان و سيستان‌و‌بلوچستان نسبت به سال گذشته نيم تا يک‌و‌نيم درجه خنک‌تر بودند و بقيه مناطق کشور نسبت به سال گذشته شرايط دمايي نرمال داشته‌اند.

به گزارش مهر، با توجه به اينکه در حال حاضر زنگ خطر خشکسالي براي دومين سال متوالي در بيش‌از نيمي‌از استان‌هاي کشور به صدا درآمده و اثرات کاهش بارندگي نه تنها در تالاب‌ها و محيط‌هاي طبيعي بلکه سدهايي که تأمين‌کننده آب شرب کلان شهرها هستند به وضوح ديده مي‌شود به نظر مي‌رسد زمان آن فرا رسيده که مسئولان تمام دستگاه‌ها کمبود آب و خشکسالي را جدي گرفته و با برنامه‌ريزي اصولي براي مقابله با اين شرايط که احتمالا به زودي بخش اعظم کشور را فرا مي‌گيرد خود را مهيا کنند و دستکم با جلوگيري از هدر رفت منابع آب در بخش‌هايي مانند کشاورزي با بيلان 30 درصد و يا رفع پوسيدگي خطوط انتقال که مقدار زيادي آب را از بين مي‌برد منابع موجود را ذخيره کرده، مانند يک کشور بياباني حساب کمتري بر نزولات آسماني باز کنند.

ارسال نظر