کد خبر : 475

آتش سوزی گوگرد در کنار اتوبان عسلویه + عکس

آتش سوزی گوگرد در کنار اتوبان عسلویه + عکس

بوشهر24: گوگرد پارس جنوبی که در انباری روباز و غیر ایمن جمع آور می شود گاهی با جرقه ای دچار آتش سوزی می شود.

بوشهر24: گوگرد پارس جنوبی که در انباری روباز و غیر ایمن جمع آور می شود گاهی با جرقه ای دچار آتش سوزی می شود.

به گزارش "بوشهر24"؛ روز جمعه عصر 2 خرداد این تصویر از حاشیه اتوبان سراسری کنگان به پارسیان و شمال پالایشگاه اول پارس جنوبی گرفته شده است.

 

 

 

انبار بزرگ گوگرد پارس جنوبی

 

شاید پیش از این هر غریبه‌ای که وارد عسلویه می‌شد در اولین برخورد متوجه سکوها و بناهای فازهای مختلف این بخش می‌شد. اما به تازگی هدر رفت گوگرد های به دست آمده از شیرین‌سازی گازهای ترش سبب شده تا چشم هر غریبه‌ای به سمت حاشیه زردرنگ جاده معطوف شود. این گوگردها از فازهای 1، 2 و 3، 4 و 5، 9 و 10 به دست می‌آید که با یک محاسبه ساده و براساس ارقام اعلام شده، به حدود 1400 تن گوگرد در روز می‌رسد. با احتساب رقم 700 دلاری برای هر کیلوگرم گوگرد صادراتی، باید گفت کل بازار صادراتی که برای گوگردهای به دست آمده از این فازها برآورد می‌شود، حدود 980 میلیون دلار است.

 

یک بار رد شدن از حاشیه جاده در رسیدن به فازهای اولیه پارس جنوبی و دیدن منظره زردرنگی که از ریخته شدن گوگرد در این حاشیه ناشی شده است به خوبی نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از گوگرد به دست آمده از شیرین‌سازی گاز تلف می‌شود.(روزنامه فرهیختگان)

 

آتش سوزی مکرر انبار گوگرد پارس جنوبی

 

این انبار با شروع فصل تابستان و دمای بالای منطقه عسلویه هر از چند گاهی دچار آتش سوزی می شود .

 

سال گذشته و در تاریخ 31/6/1392 به دلیل آتش سوزی در یک دستگاه تریلی حامل گوگرد رخ داده بود حتی برای مدتی موجب مسدود شدن اتوبان بوشهر – بندرعباس شد. تصاویر کامل در سایت استان نیوز

 

گزارشی که در خصوص آتش سوزی در انبار گوگرد پارس جنوبی منتشر شد

 

به دنبال حادثه آتش سوزی در انبار روباز گوگرد پارس جنوبی در آخرین روز شهریور ماه سال جاری و در آستانه هفتم مهر ماه، روز ملی ایمنی و آتش نشانی مدیریت اچ اس ای شرکت ملی نفت ایران با انتشار گزارشی به کندوکاو ابعاد مختلف این حادثه پرداخته است.

 

 

 

استفاده شرکت گاز از انبار کنونی موقت ذخیره سازی گوگرد که سال ها پیش به صورت موقت و روباز ساخته شده و از حداقل امکانات ایمنی و آتش نشانی نیز محروم است، فقدان سیستم های پیشرفته اعلام حریق ، عدم ارائه آموزش های لازم آموزشی در زمینه مسائل ایمنی و زیست محیطی و بهداشتی به کارگران شاغل در طرحها، عدم وجود برنامه ای جامع نگر برای ایجاد مصارف دیگر برای گوگرد تولیدی در این منطقه و محدود شدن آن به صادرات و یا تولید اسیدسولفوریک از مهمترین دلایل این حادثه اعلام شده است.

 

 

 

در این گزارش با اشاره به این نکته که مقدار گوگرد تولیدی در پالایشگاه های کشور، بیش از دو میلیون تن در سال است پیشنهاد گردیده که استفاده از محصولات گوگردی به عنوان کودهای کشاورزی یکی از کاربردهای مهم این محصول در دنیاست که لازم است در این بخش اقدامات لازم انجام گردد. (سایت اویل نیوز)

 

 

 

وعده افتتاح انبار مکانیزه و مجهز گوگرد

 

طبق گزارش سایت شرکت ملی نفت ایران ، عملیات احداث مجتمع انبارهای ذخیره و صدور گوگرد در بندرگاه پارس جنوبی که از تیرماه 85 آغاز شده بود ، درآستانه راه اندازی نهایی قرار دارد.

 

گزارش روابط عمومی شركت نفت و گاز پارس می افزاید ، گازهای تولید شده پارس جنوبی ترش بوده كه باید ابتدا به صورت هیدروژن سولفوره تبدیل و سپس هیدروژن سولفوره در واحد بازیافت گوگرد ( sulphure recovery ) به گوگرد تبدیل شود.

 

گفتنی است با توجه به اینكه هر فاز پارس‌جنوبی روزانه حدود 200 تن گوگرد تولید می‌كند و با راه‌اندازی 10 فاز پارس جنوبی، تولید روزانه گوگرد به 2000 تن خواهد رسید، احداث این پروژه از اولویت بیشتری برخوردار شده است.

 

 

 

بر اساس این گزارش، از آنجا كه گرد و غبار گوگرد آتش‌زاست، باید ابتدا آن را به گرانول تبدیل و برای صادرات ذخیره كرد. بدین منظور، پروژه احداث انبار گوگرد در اسكله صادراتی منطقه ویژه پارس، برنامه‌ریزی شده است.

 

 

 

احداث این مجموعه عظیم انبار گوگرد در زمینی به مساحت 24000 متر مربع جهت حصول ظرفیت 108000 تن گوگرد توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با بودجه ای معادل 23 میلیون دلار انجام شده و با پایان مراحل مهندسی، خرید، اجرا، نصب و راه‌اندازی آن، گام دیگری در راستای ایجاد ارزش‌افزوده از میدان عظیم گازی پارس‌جنوبی به عنوان بزرگترین میدان مستقل گازی دنیا، برداشته خواهد شد.

 

انبارها و آلودگی

 

از نظر بسیاری از کارشناسان این مساله ناشی از حمل‌ونقل غلط گوگرد است که سبب می‌شود در صورت صادرکردن بخشی از آن، بخش دیگری در این حمل‌ونقل به حاشیه جاده ریخته و در اثر تردد خودروها تلف شود. بزرگ بودن رقم به دست‌آمده از میزان گوگرد تلف شده به اندازه‌ای است که حتی آلوده بودن این گوگرد اهمیت خود را از دست داده است.
پیش از این انتقادهای بسیاری به نحوه انبار کردن گوگردهای به دست آمده از شیرین‌سازی گاز مطرح می‌شد، تا جایی که برخی کارشناسان، علت باران‌های اسیدی این منطقه را نحوه نامناسب نگهداری از این گوگردها می‌دانند. انبارهای نگهداری به شیوه‌ای است که سرباز بوده و هیچ محافظی برای جلوگیری از آلودگی آن نصب نشده است. با این حال، مساله از دست رفتن بازارهای صادراتی به‌اندازه‌ای اهمیت دارد که مساله آلودگی را به کلی کنار زده است. هرچند که هنوز واکنش یا اظهارنظر مشخصی از سوی دولتمردان در این رابطه اعلام نشده است. این در حالی است که دولت در شرایطی که با محدودیت بودجه مواجه است، می‌تواند از صادرات گوگرد برای تامین بخشی از هزینه‌های خود استفاده کند.

 

هشدارهایی که به واقعیت تبدیل شد

 

برخی کارشناسان در این زمینه عنوان می‌کنند پیش از این هشدارهای لازم عنوان شده بود ولی توجه لازم از سوی دولت‌ها صورت نگرفته بود. غلامحسین حسنتاش، کارشناس ارشد اقتصاد انرژی یکی از همین کارشناسان است که به گفته خود، بیش از پنج سال پیش یک طرح مطالعاتی را برای بسیاری از بخش‌های صنعت نفت تهیه کرده بود که در آن به لزوم توجه بر آینده گوگرد تاکید شده بود. وی با بی‌ارتباط دانستن مساله فرصت‌سوزی در حوزه صادرات گاز به تحریم‌ها، به فرهیختگان می‌گوید: متاسفانه به این هشدارها توجهی نشد اما در آن زمان در ضرورت انجام مطالعه آن طرح نوشته بودم که حجم گوگرد تولیدی کشور به دلایلی که اشاره می‌شود به صورت روزافزونی افزایش خواهد یافت، در حالی که مصرف داخلی آن در حال حاضر به حدود 150 هزار تن در سال محدود می‌شود و چنانچه تدابیر لازم جهت مصرف داخلی یا صادرات آن به‌عمل نیاید، زیان‌های اقتصادی و زیست‌محیطی را به دنبال خواهد داشت. وی به بخش دیگری از ضرورت‌هایی اشاره کرد که در این طرح مطالعاتی عنوان شده بود و گفت: در بخشی از آن طرح عنوان کرده بودم که دپو کردن توده عظیمی از گوگرد به صورت فله یا به شکل دیگر که هم‌اکنون در کنار بسیاری از تاسیسات نفت و گاز انجام می‌پذیرد، علاوه‌بر اکسید و نامرغوب شدن گوگرد، هم از جهت پراکنده شدن ذرات آن در فضا که در هنگام ابر و بارندگی موجب بروز پدیده باران‌های اسیدی می‌شود و هم از نظر نشت آن در آب‌های زیرزمینی هنگام بارندگی‌های فصلی، موجب وارد آمدن آسیب فراوان به محیط‌زیست شده و هزینه‌های اجتماعی را دربردارد. وی همچنین با استناد به بخش دیگری از طرح پیشنهادی خود تاکید می‌کند که در اختیار داشتن یک طرح و برنامه جامع و بلندمدت برای بهره‌گیری از گوگرد و حل مشکلات آن و برگرداندن ارزش افزوده آن به داخل کشور یا صادرات محصولات آن، فوری و ضروری به نظر می‌رسد که خود نیازمند انجام مطالعات جامع در این زمینه است. حسنتاش تاکید می‌کند که در شرایط فعلی ابعاد آن بی‌توجهی که در آن پیشنهادیه پژوهشی به آن پرداخته بود، آشکار شده اما برخی مدیران آن را به حساب تحریم‌ها گذاشته‌اند.

 

بی‌دقتی در حمل گوگرد

 

با این حال، برخی دیگر از کارشناسان مدعی هستند کل گوگرد به دست آمده از شیرین‌سازی فازهای مختلف پارس جنوبی، صادر می‌شود. در همین رابطه حسن خسروجردی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تاکید می‌کند که عوامل مختلفی از جمله بادی که در زمان حمل‌ونقل گوگرد به کامیون‌های حامل آن وارد می‌شود در هدر رفتن گوگردهای به دست آمده موثر است. وی در گفت‌وگو با فرهیختگان می‌گوید: به نظر نمی‌رسد عدد میلیونی برای پرت گوگرد درست باشد اما در هر صورت باید تاکید کرد به دلیل خطاهایی که در حمل‌ونقل این محصول صورت می‌گیرد، بخشی از گوگرد در حاشیه جاده ریخته شده و به‌طور مناسب از آن استفاده نمی‌شود. وی این مساله را ناشی از بی‌دقتی می‌داند و می‌گوید: این مساله از نظر زیست‌محیطی کاملا نامناسب است و زیان بسیاری را به همراه دارد. خسروجردی در عین حال میزان ضررهای وارد شده به بازارهای صادراتی را تکذیب کرده و می‌گوید: کل گوگرد به دست آمده از شیرین‌سازی گازهای ترش عسلویه، صادر می‌شود. وی مجموع گوگرد به دست آمده از پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها را حدود 150 هزار تن در روز برای هرکدام از این دو گروه ذکر می‌کند. خسروجردی معتقد است که میزان گوگرد تولید داخل روزبه‌روز به دلیل رشد تولید گاز بیشتر می‌شود که در واحدهایی به غیر از عسلویه، تنها 10 درصد از تولید صرف نیاز داخل شده و بقیه آن صادر می‌شود.

منبع:اندیشه ورزان عسلویه

ارسال نظر