کد خبر : 4888

کشت نخیلات دربوشهر به شیوه ارگانیک

کشت نخیلات دربوشهر به شیوه ارگانیک

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهرگفت: در ایستگاه مرکز تحقیقات استان بوشهر در زمینی به مساحت ۴ هکتار کشت نخیلات به شیوه ارگانیک انجام شده و به نتایج خوبی رسیده‌ایم.

 بوشهر 24: بی شک جامعه انسانی برای بقا و تعالی خود در کنار مولفه‌هایی چون هوا و آب سالم به غذای سالم نیازمند است اما محصولات غذایی  انسان‌ها امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییرات و دستکاری‌هایی شده که نه تنها سلامتی و نشاط به ارمغان نیاورده که خود عامل بیماری‌های گوناگون گشته است  استفاده زیاد و نابجا از سموم و کودهای شیمیایی هورمون‌ها و دستکاری‌های ژنتیکی در محصولات کشاورزی هم عطر و طعم غذا را برده  هم رمق انسانها را کشیده است.

به همین سبب جهان و البته کشور ما به سمت و سوی کشاورزی به سبک و سیاق ارگانیک یا زیستی می‌رود این نوع کشاورزی سلامت خاک، اکوسیستم و انسان ها را پایدار می‌سازد و برفرایند چرخه‌های سازگار با شرایط محلی و تنوع زیستی تکیه دارد.

در کشاورزی ارگانیک از کودهای شیمیایی سموم هورمون‌ها و دست‌کاری‌های ژنتیکی خبری نیست و تمام مراحل کاشت  داشت و برداشت با استفاده از نهاده‌های طبیعی صورت می‌گیرد همان کاری که سالها پیشنیان ما می‌کردند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهردر گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالقوه در استان برای تولید محصولات ارگانیک تلاش‌هایی در این زمینه اغاز شده است در حال حاضر در ایستگاه مرکز تحقیقات  در زمینی به مساحت 4 هکتار کشت نخیلات به شیوه ارگانیک انجام شده و به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم

فرهاد فخری افزود: البته ما کار تولید محصول پاک یا سالم را از دو سال قبل آغاز کرده‌ایم سال گذشته این امر با کمک اداره استاندارد صورت گرفت و امسال علوم پزشکی نیز با ما همکاری می‌کند در این نوع محصول استفاده از کودهای شیمیایی کاهش می‌یابد و در عوض از کودهای زیستی و سبز، روش‌های کنترل غیر شیمیایی، سموم با پایه گیاهی و ماندگاری کوتاه استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر محصول ارگانیک تولید نمی‌شود افزود: در صدد هستیم تا مجوزهای لازم برای این امر را اخذ کنیم در حال حاضر سه شرکت در زمینه بازرسی فرایند تولید تا عرضه محصولات کشاورزی ارگانیک در کشور فعالیت می‌کنند که توسط سازمان ملی استاندارد ایران تایید صلاحیت شده‌اند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهرافزود: بازرسان این شرکت‌ها به منظور صادر کردن گواهی و برچسب محصولات ارگانیک از یک تا سه سال مزرعه مورد نظر را تحت نظارت قرار می‌دهند و پس از اطمینان ازسلامت محصول گواهی ارگانیک صادر می‌شود.

فخری، با اشاره به اینکه در حال حاضر بعضی از محصولات استان  با کمترین هزینه قابلیت دریافت برچسب ارگانیک را دارند خاطر نشان کرد: بیشتر نخلستان‌ها و محصولات باغی و زراعی استان و گیاهان دارویی استان از هیچگونه سم و یا کود شیمیایی استفاده نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود دو سوم از نخیلات استان سمپاشی نمی‌شوند گفت: آلوئه‌ورای تولیدی نیز از هیچ‌گونه سم یا کود شیمیایی استفاده نمی‌کند بسیاری از درختان میوه  از جمله لیمو و از این دست نیز هیچگونه سمومی ندارند و در صورت تخصیص اعتبار برای دریافت مجوز از این شرکت‌ها و کمک به کشاورز می‌شود به این مهم دست یافت.

فخری  با اشاره به اینکه در گلخانه‌های استان محصولات ارگانیک تولید می‌شود افزود: در صورت مدیریت و کمک مالی به واحدهای گلخانه‌ای می‌توان برچسب و گواهینامه محصولات ارگانیک را برای آنها دریافت کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز در پاسخ به این سوال که چرا در حال حاضر کشاورزان استان  به تولید محصولات ارگانیک نمی‌پردارند گفت:  اینکار مستلزم هزینه بالا ؛نظارت سنگین قیمت بالا و مشتری و بازار خاص است کشاورز باید در طول سه سال مزرعه خود را برای تحقیق و نظارت شرکت بگذارد و معلوم نیست بعد از ان هم بتواند برچسب ارگانیک دریافت کند به علاوه بیشتر کشاورزان ما در این زمینه اطلاعات چندانی ندارند و یا اگر آگاهی دارند از توان مالی برای اینکار برخوردار نیستند.

خسروعمرانی با بیان اینکه برای این کار باید کشاورز مساعدت شود افزود: سال گذشته در 100 هکتار از مزارع استان بوشهر محصول پاک کاشتیم این نوع محصول کمی گرانتر از محصولات کشاورزی معمولی است اما به همین سبب و نبود بازار مناسب همه آنها را به همان قیمت محصولات عادی فروختیم.

وی با بیان اینکه محصولات ارگانیک معمولا در دنیا بین 2 تا 10 دلار گرانتر به فروش می‌رسند  تصریح کرد: محصولات ارگانیک بازار و مشتری خاص دارند ما اگر می‌خواهیم در زمینه تولید محصولات ارگانیک موفق شویم  باید با تخصیص اعتبارات لازم و حمایت از کشاورز و با اطلاع رسانی به مشتری و ایجاد بازار زمینه را برای تولید این محصول فراهم کنیم و در این امر باید همه دستگاه‌های متولی و رسانه‌ها جهاد کشاورزی را یاری کنند و بویژه رسانه‌ها در مورد محصولات ارگانیک و مزایای ان اطلاع رسانی کنند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان نیز گفت: باقیمانده سموم  نیترات و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی و بقیه محصولات غذایی می‌تواند علاوه بر بیماری نسل حاضر موجب مشکلات و بیماری های ناشناخته در نسل‌های بعد شود به همین منظور باید تلاش کنیم  تقاضا برای خرید محصولات ارگانیک را در جامعه افزایش دهیم و با کمک به کشاورز و ایجاد تمهیدات لازم برای فروش این محصولات سلامتی را به جامعه هدیه کنیم.

مدیرگروه بهداشت و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم گفت: برای تولید محصول سالم و ارگانیک همه دستگاهها باید فعال شوند چرا که تحقق سیاست تولید محصولات ارگانیک در گرو همکاری و مشارکت همه مردم است.

بی شک کشاورزی با تاریخ و ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی ما گره خورده است توجه به حمایت از آب، خاک، گیاهان و حیوانات و رعایت دستور العمل‌ها در فرایند تولید و توزیع از آموزه‌های دینی و اخلاقی ماست و این می‌طلبد تا با عزم ملی هم خود از بهترین و پاک‌ترین نعمات خداوند  بهرمند شویم و هم نگهبان این میراث ارزشمند برای نسل‌های آینده باشیم./ تسنیم

ارسال نظر