کد خبر : 5158

تمایل اماراتی ها برای سرمایه‌گذاری در بوشهر

تمایل اماراتی ها برای سرمایه‌گذاری در بوشهر

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر از ابراز تمایل سرمایه‎گذاران اماراتی برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر خبر داد.

به گزارش بوشهر 24، عبدالله آورا گفت: به منظور رونق هرچه بیشتر منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با اصناف مختلف در حال مشورت هستیم و با مشاوره گرفتن از نظرات و تجارب آنها ظرفیت‎های مغفول مانده را شناسایی می‌کنیم تا راه‎های تقویت‎شان را پیدا کنیم. وی ادامه داد: از عمده مزیت‎های منطقه ویژه اقتصادی، وارد کردن تجهیزات مورد نیاز خط تولید کالاها بدون دریافت عوارض گمرکی و مالیاتی است و همین امر از زمینه‎های مهم برای ترغیب به سرمایه‎گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر است و این معافیت گمرکی و مالیاتی کمک می‎کند تا هزینه خرید تجهیزات مورد نیاز تولید یک کالا تا 30 درصد کاهش یابد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر خاطرنشان کرد: مواد اولیه‎ای که واحدهای تولید مناطق ویژه اقتصادی وارد کشور می‎کنند نیز بدون حقوق و عوارض گمرکی است. آورا با اشاره به اینکه قانون کار در مناطق ویژه راحت‎تر از سایر مناطق است، بیان داشت: صادر شدن کالاهای تولیدی در مناطق ویژه اقتصادی نیز از دیگر مزیت‎‎های منطقه اقتصادی ویژه است که این امر می‎تواند مشوق خوبی برای سرمایه‎گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر باشد.

*برخی سرمایه گذاری‎ها اشتباه بوده

وی گفت: بعضی از سرمایه‎گذاری‎ها در منطقه ویژه اقتصادی اشتباه بوده و بعضا مشاهده شده که واحدهایی کالای اولیه را از داخل کشور تهیه می‎کرده و تنها از مزیت وارد کردن تجهیزات و ماشین‎آلات برای خط تولید بهره‎مند شده‎اند. مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با تاکید براینکه سرمایه‎گذاری در مناطق ویژه باید با فکر باز صورت بگیرد، گفت: خیلی از واحدها از رونق و پیشرفت خوبی برخوردار ولی با مشکل نقدینگی مواجه هستند.

آورا بیان کرد: سال‎های گذشته در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر ارزش افزوده و تخفیف گمرکی به آن توجه لازم نشده و سرمایه‎گذاران نیز نتوانسته‎اند از این مزیت بهره‎مندی لازم را ببرند. از این رو پیگیری ارزش افزوده و تخفیف گمرکی را با جدیت برای سرمایه‎گذاران منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به طور جدی در دستور کار قرار داده‎ و بخشی از امور مربوط به آن را انجام داده‎ایم.

وی همچنین از ابراز تمایل سرمایه‎گذاران خارجی برای سرمایه‎گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر خبر داد و گفت: سرمایه‎گذاران اماراتی ابراز تمایل فراوانی برای سرمایه‎گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و به ویژه احداث یک نیروگاه برق دارند.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با بیان اینکه فروش زمین، درآمد زیادی برای منطقه ویژه اقتصادی بوشهر نداشته است، گفت: با برآوردی که صورت گرفته، از زمینی که به منطقه ویژه اقتصادی فروخته شده و سپس توسط منطقه ویژه به سرمایه‎گذاران واگذار می‎شود، به دلیل متحمل شدن هزینه‎هایی مانند تامین آب و برق و احداث جاده دسترسی از محل فروش زمین، درآمدی به منطقه ویژه اقتصادی نمی‎رسد./ جوان آنلاین

ارسال نظر