کد خبر : 528

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خبر داد

شیوع آفت عسلک خرما در نخیلات دشتستان

شیوع آفت عسلک خرما در نخیلات دشتستان

بوشهر24: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از شیوع آفت عسلک خرما در نخیلات دشتستان خبر داد.

بوشهر24: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از شیوع آفت عسلک خرما در نخیلات دشتستان خبر داد.
به گزارش "بوشهر24" به نقل از فارس، محمد عمرانی در بازدید از نخیلات دشتستان اظهار داشت: تولیدکنندگان کشاورزی به ویژه نخلداران نقش مهمی در رشد و رونق اقتصادی دارند و حمایت از این قشر امری لازم و ضروری است.

وی افزود: تقویت کشاورزان و جلوگیری از وارد شدن ضرر و زیان به این قشر مورد تاکید سازمان قرار دارد و از همه ظرفیت موجود برای این مهم بهره می‌بریم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از شیوع آفت زنجره خرما در نخیلات دشتستان خبر داد و خاطرنشان کرد: آفت زنجره خرما یا عسلک خرما طبق بند ب ماده چهار قانون سازمان حفظ نباتات کشور جزو آفات همگانی بوده و کنترل این آفات به عهده بهره‌برداران است.

عمرانی اضافه کرد: از طرفی برای کنترل عوامل خسارت‌زا از جمله آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز باید اصول فنی باغداری شامل انجام عملیات هرس، تکریب، حذف پاجوش، کنترل علف‌های هرز، آبیاری و تغذیه صحیح صورت پذیرد تا امکان طغیان عوامل خسارت‌زا به حداقل برسد.

وی بیان کرد: در این نخیلات اصول فوق توسط نخل‌داران به طور کامل انجام نمی‌شود و زمینه ظهور و بروز آفات را تشدید می‌کند که هشدارهای لازم داده شده است.

این مسئول گفت: همواره بر حسب وظیفه ذاتی سازمان جهاد کشاورزی از لحاظ حمایت و هدایت بهره‌برداران بخش کشاورزی و به ویژه نخلداران عزیز و زحمت‌کش روستای فاریاب بخش بوشکان اقداماتی در راستای کمک به مدیریت بهتر آفت زنجره خرما صورت پذیرفته است.

عمرانی افزود: به‌کارگیری ناظرین شبکه مراقبت و پیش آگاهی به منظور ردیابی و اطلاع‌رسانی عوامل خسارت‌‌زا، بازدید فنی کارشناسی و تشکیل جلسات کارشناس با حضور مسئولان و نخلداران در محل مرکز خدمات جهاد کشاورزی فاریاب و تأمین سموم دسیس و کنفیدور و توزیع آن بین کشاورزان که باغات آنها محل آلودگی به آفت مذکور بوده از جمله اقدامات این سازمان است.

وی از معرفی چهار باغدار روستا برای خرید چهار عدد دستگاه سمپاش از محل اعتبارات یارانه‌ای مکانیزاسیون کشاورزی خبر داد و اظهار داشت: هماهنگی با سازمان حفظ نباتات کشور برای بازدید و تصمیم‌گیری در زمینه کنترل آفت مذکور نیز از دیگر اقدامات این سازمان است.

عمرانی یادآور شد: آفت مذکور هر چند سال یک بار به صورت طغیانی درآمده که در این مرحله مشارکت همه جانبه کشاورزان در امر مدیریت آن بسیار ضروری بوده و این سازمان نیز همچنان در کنار و همراه با نخلداران در جلوگیری از بروز خسارت، مشارکت همه جانبه خواهد داشت.

ارسال نظر