کد خبر : 53

از دولت بپرسید

چرا بیش از حد کالای چینی وارد کرده است؟

بوشهر ۲۴: مهم ترین دلیل افزایش حجم واردات از چین، آزادشدن اولویت واردات کالاهای مصرفی و لوکس است.

بوشهر ۲۴: مهم ترین دلیل افزایش حجم واردات از چین، آزادشدن اولویت واردات کالاهای مصرفی و لوکس است.
به گزارش " بوشهر ۲۴" ؛ اظهارات حسن روحانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری درباره واردات، آن قدر به مذاق ایرانی ها (مصرف کنندگان) خوش آمده بود که برخی از شهروندان می گفتند: اگر او رئیس جمهور شود حتما از این بعد واردات کالاهای بی کیفیت از چین تا حدودی متوقف خواهد شد.

حتی برخی از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان یکی از دلایل حمایتشان را از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، اصرار او بر مدیریت واردات و برنامه های او برای هرج و مرج در واردات کالاهای خارجی به خصوص چینی عنوان کردند.

در هرحال حسن روحانی حدود ۱۰ ماه پیش در رقابتهای انتخاباتی اش به مردم و تولیدکنندگان وعده داد؛ورود کالاهای خارجی را مدیریت خواهد کرد.

او حتی در نقد دولت احمدی نژاد در واردات کالاهای بی کیفیت چینی این را هم گفت: " دولت قبل شغل زیاد ایجاد کرد اما برای چینیها " . و بعدها این را هم گفت: " نخواهم گذاشت کالای چینی بیش از این وارد شود… "
kalae-china.jpgگفتنی است طبق آمارهای رسمی صادرات چین به ایران در ۶ ماه نخست فعالیت دولت حسن روحانی رشد قابل توجه ۵۸ درصدی داشته و به ۹.۱۷ میلیارد دلار رسیده است. در دوره مشابه قبل از آن این رقم بالغ بر ۵.۸ میلیارد دلار گزارش شده است.

  آمارهای منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۶ ماه نخست عمر دولت حسن روحانی  رشد ۲۷ درصدی داشته است.

بر اساس این آمار، کل مبادلات تجاری دو کشور در ماه های سپتامبر ۲۰۱۳ تا فوریه ۲۰۱۴ بالغ بر ۲۳.۱۷ میلیارد دلار بوده است. این رقم برای مدت مشابه سال قبل از آن یعنی سپتامبر ۲۰۱۲ تا فوریه ۲۰۱۳ حدود ۱۸.۲ میلیارد دلار اعلام شده است.

دلیل افزایش واردات از چین

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ایران درباره دلایل افزایش واردات از کشور چین در ماههای اخیر گفت: مهم ترین دلیل افزایش حجم واردات از چین آزادشدن اولویت واردات کالاهای مصرفی و لوکس می باشد.

از دولت بپرسید چرا بیش از حد کالای چینی وارد کرده است؟ /تولیدکننده را بیش از این متضرر نکنید!

اسدالله عسگر اولادی در ادامه با ابراز تعجب از واردات کالاهای بی کیفیت چینی گفت: البته باید اذعان کنم فقط واردات کالاهای چینی روند افزایشی پیدانکرده، بلکه با نگاهی به آمار مبادلات تجاری که به زودی منتشر خواهد شد، میتوان فهمید حجم واردات کالاها در ماههای اخیر از کشورهایی مانند ترکیه و روسیه هم افزایش یافته است.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش واردات در ماههای اخیر چه بوده است گفت: سیاستها و برنامه های وزارت صنعت، گمرک و نهادهای مسئول عامل افزایش واردات بوده و باید بروید از آنها سوال کنید چرا اینقدر حجم واردات را بالا برده اند.

هشدار به تیم اقتصادی روحانی

 
عسگر اولادی در ادامه گفتگوی خود با مشرق درباره زیانی که تولیدکنندگان از واردات انبوه کالاهای چینی متحمل می شوند، گفت: قرار بر این بود که واردات مدیریت شود، اما تاکنون پس از گذشت ۹-۸ ماه از روی کار آمدن دولت یازذهم فعلا این اتفاق نیفتاده است و این به زیان تولید است.

وی هشدار داد: اگر این رویه اصلاح نشود و واردات به همین منوال ادامه پیداکند، تولیدکنندگان دست از کار میکشند و واردکننده میشود ؛ این خطر بسیار بزرگ است ؛ گرچه این اتفاق اکنون افتاده ولی باید جلوی سرعت و انتشار آن را گرفت.

وی  گفت: فعلا آمارهای نهایی درباره جزئیات واردات منتشر نشده اما شواهد نشان میدهد حجم واردات از چین بسیار بیش از گذشته است.

گفتنی است دولت هفته گذشته مصوبه ای را برای عدم افزایش قیمت مواد اولیه برخی کالاها به تمام شرکت های دولتی ابلاغ کرده بود، اما متاسفانه برخی شرکت ها این مصوبه ها و بخشنامه ها را اجرا نمی کنند و تولیدکننده برای جبران زیان ناشی از افزایش قیمت ها، واردات را جایگزین خرید داخلی مواد اولیه می کند و اینگونه می شود که دلارهای کشور به جیب کارگران چینی می رود و متاسفانه علیرغم رسانه ای شدن برخی از این تخلفات، مسئولان وزارت صنایع واکنشی نشان نمی دهند. /مشرق

ارسال نظر