کد خبر : 57

در پی پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی؛

آیا خرما به سبد کالا اضافه می شود؟

آیا خرما به سبد کالا اضافه می شود؟

بوشهر۲۴: معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشورگفت: وزارت جهاد کشاورزی تا آنجایی که شرایط اجازه دهد برای حمایت از تولید و تولید کنندگان خرما قدم هایی خوبی خواهد برداشت و طرح تصویب گنجاندن خرما در سبد کالایی دولت بجد در دستور کار است.

بوشهر۲۴: معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشورگفت: وزارت جهاد کشاورزی تا آنجایی که شرایط اجازه دهد برای حمایت از تولید و تولید کنندگان خرما قدم هایی خوبی خواهد برداشت و طرح تصویب گنجاندن خرما در سبد کالایی دولت بجد در دستور کار است.

به گزارش " بوشهر ۲۴" ، اسکندر زند دربازدید ازمراکز تحقیقاتی، جهاد کشاورزی ومنابع طبیعی وپژوهشکده خرما در دشتستان بوشهر افزود: یکی از مشکلات کشاورزان این منطقه که با خرما و نخیلات سروکار دارند موضوع بازار و بازاریابی پس از برداشت محصول است.

وی اضافه کرد: مشکلات خرما درشهرستان دشتستان رصد شده است و در وزارتخانه نیز مطرح خواهد شد.

زند ادامه داد: در وزارت جهاد کشاورزی دغدغه خرما و مشکلات آن وجود دارد و درجلسه هفته قبل شورای مدیران وزارتخانه موضوع سبد کلایی خرما مطرح و مقرر شد تا آنجایی که امکان دارد حداقل سبدهایی که دولت در اختیار مردم قرار می دهد خرما را نیز به عنوان یکی از اقلام خود در سبد کالا مورد استفاده قرار دهد.

وی اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد فرهنگ استفاده از خرما را به نحوی ترویج دهیم که کمکی به نفع کشاورزان باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: حمایت از تولید محصول و کشاورزان از اهداف ای این وزاتخانه است.

زند در باره مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان دشتستان گفت: این مرکز یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی کشاورزی در سطح کشور است که طرح توسعه و ساماندهی آن از برنامه های ماست.

وی اظهار کرد: هدف از این بازدید بررسی زیرساخت ها و عملکرد مجموعه آموزشی و تحقیقاتی و کشاروزی در شهرستان دشتستان است.

زند بیان کرد: سازمان تحقیقات و آموزش های کشاورزی سرمایه گذاری های خوبی در زمینه کشاروزی بویژه خرما و سایر محصولات دراستان بوشهر انجام داده است.

وی افزود: در زمینه آموزش نیز سرمایه گذاری های خوبی شده ولی باید جهت گیری و سامان دهی ما در آینده به سمت آموزش بهره برداران باشد.

زند گفت: کشاورزی در این منطقه باید بر اساس نیازهای منطقه و حتی نیازهای ملی برای آینده برنامه ریزی و ساماندهی شود.

فرماندار دشتستان نیز بر ارتقای سطح کیفیت مرکز تحقیقات و کشاورزی شهرستان و تقویت ایستگاه های تحقیقات خرما و میوه های گرمسیری آبپخش تاکید کرد.

ارسلان زارع گفت: تقویت ایستگاه خرما و میوه های گرمسیری در آبپخش به دلیل اثرگذاری که می تواند در توسعه و افزایش و راندمان و بهره وری کشاورزان داشته باشد ضروری است.

وی گفت: ما اگر بخواهیم افزایش بهره وری را داشته باشیم قطعا بایستی از بهترین شیوه ها و روش های کیفیت هم در داشت و برداشت محصولات استفاده کنیم.

زارع بیان کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان دشتستان هم به لحاظ سخت افزاری و هم نرم افزاری کیفیت نیاز به ارتقا و ایجاد آزمایشگاه و تحقیقات از محل اعتبارات ملی دارد.

وی اضافه کرد: در صورت تخصیص اعتبارات ملی برای ارتقای این مرکز ما نیز در تخصیص اعتبارات شهرستانی دراین زمینه تلاش خواهیم کرد.

مدیرمرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر نیز گفت: از اهداف مهم راه اندازی ایستگاه و مرکز تحقیقات خرما در دشتستان تقویت و کاربری بیشتر محصولات خرما است.

فرهاد فخری افزود: بیشترین مشکلات خرما بعد از برداشت است که از مسوولان می خواهیم برای برطرف کردن این مشکلات برنامه ریزی شود.

وی اضافه کرد: با یک برنامه ریزی مدون می شود زیرساخت ها را برای احیا و ترویج این امر آماده کرد.

وی گفت: معرفی ارقام مختلف خرما و ترویج و تکثیر آن میان کشاورزان مورد تاکید ماست.

رییس بخش تحقیقات خرمای استان بوشهر گفت: عمده فعالیت ما در حوزه خرما فعالیت به زراعی از قبیل تحقیقات روی ارقام مختلف کشت، گرده افشانی، آفات خرما، آبیاری، تغذیه، توسعه و تولید محصولات سالم و ارگانیک است.

رحیم خادمی اضافه کرد: این مرکز در تولید ارقام معروف خرما فعالیت می کند که همه ارقام تجاری کشور در این ایستگاه در دست بررسی است و تاکنون تعدادی ار ازقام جهت برخی مناطق استان معرفی و تکیثر شده است.

وی گفت: یکی از با ارزش ترین محصول در سطح کشورخرماست و نباید با این محصول بد رفتار کرد و استفاده از خرما در زنجیره غذایی کشور از درخواست های اساسی ماست. / ایرنا

ارسال نظر