کد خبر : 6082

رکوردشکنی در راه اندازی سکوهای پارس جنوبی

رکوردشکنی در راه اندازی سکوهای پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران گفت: رکورد راه‌اندازی سکو در فازهای 15 و 16 پارس‌جنوبی شکسته شد

به گزارش بوشهر 24 به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی، حمید رضاییان‌اصل اظهار کرد: شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) رکورد زمان راه‌اندازی سکو برای تولید و صدور گاز (GAS OUT) را که پیش از این در شرکت استات‌اویل ثبت شده بود شکست.

مدیرعامل شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) افزود: پیش‌تر کوتاهترین زمان ثبت شده برای GAS OUT متعلق به شرکت استات‌اویل (شش و نیم ماه) بوده که با ثبت زمان پنج ماه و 10 روز در فاز 16 این رکورد شکسته شد.

رضاییان اصل با بیان اینکه عملیات Hook up ( برق، ابزار دقیق و ...)، پیش راه‌اندازی سیستم‌ها و نیز عملیات start up راه‌اندازی انجام شده است، گفت: همچنین پس از پایان عملیات راه‌اندازی سکوی فاز 16، تزریق گاز میدان به خط لوله با هماهنگی پالایشگاه فازهای 15 و 16 انجام شد.

بر اساس این گزارش، هدف از اجرای این پروژه، استخراج روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز ترش (Sour Gas) از مخزن واقع در پارس‌جنوبی و تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین، 77 هزار بشکه میعانات گازی، دو هزار و 900 تن گاز مایع ال. پی.جی، دو هزار و 750 تن اتان به منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی و  400 تن گوگرد است.

این فاز، شامل یک دستگاه جاکت چهارپایه اصلی، یک مورد پلاتفرم سرچاهی، دو دستگاه جاکت سه پایه، دو مورد پل ارتباطی، دو دستگاه سکوی میانی و یک مورد مشعل است که در مجموع وزنی حدود هفت هزار و 200 تن را شامل می‌شود.

در این پروژه 99,9 درصد از تجهیزات و امکانات سکو اعم از طبقات پالایشگاه، در مجتمع ساخته شده و سکو به طور کامل در محل حوزه عملیاتی خود نصب شده است.

همچنین، پیمانکار اصلی طرح توسعه فازهای 15-16 پارس‌جنوبی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی، ایزوایکو، صف و شرکت حفاری دانا کیش به عنوان پیمانکار حفاری است.

همچنین علاوه بر احداث واحدهای پالایشی، آماده‌سازی سایت اصلی نیز به عهده شرکت آریا نفت شهاب است.

ارسال نظر