کد خبر : 6234

اكتشاف نفت در مرز بوشهر- فارس

اكتشاف نفت در مرز بوشهر- فارس

نخستین بار است که بر روی گنبدهای نمکی عملیات اکتشاف انجام می شود؛ تاکنون با این آگاهی که لرزه نگاری نمی تواند به طور کامل لایه های زیرین این گنبدها را شناسایی کند، اقدام به عملیات اکتشاف نکرده بودیم.

به گزارش بوشهر 24، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: احتمال وجود ذخایر گازی فارس وجود دارد که البته عملیات اکتشاف حدود 18 ماه به طول می انجامد و می توان امیدوار بود که با این شیوه همکاری فرمول استخراج از گنبدهای نمکی را بدست بیاوریم.

 هرمز قلاوند در حاشیه نمایشگاه تجهیزات صنعت نفت خوزستان در جمع خبرنگاران، گفت: اولین گام ما در زمینه امور اکتشاف باید استفاده از متولوژی های لرزه نگاری باشد و در تحقق این مهم لازم است که به جدیدترین امکانات مجهز باشیم.

وی با بیان اینكه پروژه های اکتشاف برون سپاری می شود، افزود: شرکت های صاحب نام در این حوزه که در حوزه بالادستی نفت کارنامه درخشانی در حوزه لرزه نگاری دارند برای اکتشاف در مناقصات دعوت می شوند و همکاری خود را آغاز می کنند.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت تصریح كرد: در منطقه سوسنگرد از روش لرزه نگاری سه بعدی استفاده می کنیم و این برای اولین بار است که لرزه نگاری سه مولفه ای را انجام می دهیم.

قلاوند در ادامه از انجام تحقیقات بر روی گنبدهای نمکی برای اکتشاف خبر داد و افزود: این نخستین بار است که بر روی گنبدهای نمکی عملیات اکتشاف انجام می شود؛ تاکنون با این آگاهی که لرزه نگاری نمی تواند به طور کامل لایه های زیرین این گنبدها را شناسایی کند، اقدام به عملیات اکتشاف نکرده بودیم.

وی ادامه داد: این اقدام یک فعالیت گروهی با مشارکت یک گروه خارجی است و هم اکنون در حال عقد قرارداد با این گروه همکار هستیم و مقرر است زیر گنبدهای نمکی به دنبال نفت و گاز بگردیم.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت به انتقال دانش و فناوری در این رابطه اشاره کرد و گفت: منطقه ای که قرار است مورد آزمایش اکتشاف قرار گیرد 200 در 200 کیلومتر را در منطقه فارس پوشش می دهد.

قلاوند با یادآوری شرایط اقلیم منطقه فارس پیش بینی کرد: احتمال وجود ذخایر گازی در این منطقه وجود دارد که البته عملیات اکتشاف حدود 18 ماه به طول می انجامد و می توان امیدوار بود که با این شیوه همکاری فرمول استخراج از گنبدهای نمکی را بدست بیاوریم.

وی با بیان اینكه با انجام اکتشاف از گنبدهای نمکی فصل جدیدی در حوزه اکتشاف گشوده می شود، اظهار داشت: دو سال قبل در یک اکتشاف، لایه های زیرین را مورد ارزیابی قرار دادیم که میعانات و گاز در آن وجود داشت و فصل جدیدی در حوزه اکتشاف کشور گشوده شد هم اکنون برای اولین بار است که در حوزه لایه های زیرین که لایه های اولیه زمین شناسی است و تا کنون مورد اکتشاف قرار نگرفته بود عملیات اکتشاف انجام می شود.

قلاوند ادامه داد: باتوجه به اینکه در یکی از چاه های مرز بین بوشهر و استان فارس در حوزه اکتشاف موفق شدیم به نظر می رسد امتداد این لایه حداقل تا منطقه تنگه هرمز جریان داشته باشد./ ایلنا

ارسال نظر