کد خبر : 6709

اجرای نخستین حفاری لایه‌های زیرین گازی پارس جنوبی

اجرای نخستین حفاری لایه‌های زیرین گازی پارس جنوبی

جانشین مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در امور فرا ساحل گفت: نخستین عملیات گسترده اکتشافی در لایه‌های هیدروکربوری میادین حوزه خلیج فارس با همکاری موفقیت‌آمیز متخصصان شرکت نفت و گاز پارس و شرکت‌های ایرانی انجام گرفت.

به گزارش بوشهر 24 به نقل از روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس، جانشين مديرعامل شركت نفت و گاز پارس در امور فراساحل با اعلام اين خبر گفت: حفاري اولين چاه توصيفي سازندهاي زيرين ميدان گازي پارس جنوبي با هدف ارزيابي پتانسيل هاي مخزني اين حوزه در سازندهاي فراقان و زاكين و نيز توليد از سازندهاي كنگان و دالان به مرحله اجرا درآمده است .
مهندس فرخ عليخاني با اشاره به اينكه هم اكنون بخش عمده توليد گاز در ميادين خليج فارس مربوط به سازندهاي كنگان و دالان بوده كه ميدان مشترك پارس جنوبي نيز از اين دست مي باشد افزود: با توجه به مجموعه مطالعات انجام شده و نيز فعاليت هاي اكتشافي و توليدي كشورهاي همجوار نظير قطر، عربستان،‌ عمان،‌ تركيه و اردن به نظر مي رسد آينده اكتشاف مخازن هيدروكربوري جديد در اين ناحيه مربوط به سازندهاي ماسه سنگي نظير فراقان و زاكين باشد .

وي انجام موفقيت آميز اين عمليات را دستاوردي جديد در اكتشاف لايه هاي مختلف سنگ منشاء در مخازن دريايي جنوبي كشور دانست و گفت: شناخت اين سنگ منشاء اين امكان را ايجاد مي كند كه بهره بردار در فرايند توليد نفت و گاز از مخازن مورد نظر به رهيافتي جامع در خصوص منبع اصلي توليد و پتانسيل هاي مخزني دست يابد.
عليخاني افزود: با دستيابي به اين موفقيت جديد تمامي ابهامات پيشين پيرامون لايه هاي اصلي مخزني و سازندهاي زيرين ميدان گازي پارس جنوبي رفع شد كه با تكميل روند مطالعات آتي، شناخت دقيق تري از اين مخزن بزرگ هيدروكربوري حاصل خواهد شد .
جانشين مديرعامل شركت نفت و گاز پارس در امور فراساحل با تقدير از متخصصان ايراني همكار در اين پروژه افزود: تمامي مراحل پيچيده فني و عملياتي اين طرح توسط شركت هاي ايراني به مرحله اجرا درآمده است كه اين خود مي تواند به عنوان يك دستاورد علمي و اجرايي در ساير پروژه هاي مشابه شناخت مخزني صنعت نفت به كار گرفته شود .

ارسال نظر