کد خبر : 7054

10حلقه چاه فاز ١٩پارس جنوبی آماده تولید گاز ترش است

10حلقه چاه فاز ١٩پارس جنوبی آماده تولید گاز ترش است

بوشهر 24: مدیر پروژه حفاری فاز 19 درشرکت پتروپارس گفت: پیشرفت عملیات حفاری چاه های فاز ١٩ میدان مشترک گازی پارس جنوبی از مرز ٨٢ درصد عبور کرده و هم اکنون ١٠ حلقه چاه آن آماده تولید گاز است.

بوشهر 24: مدیر پروژه حفاری فاز 19 درشرکت پتروپارس گفت: پیشرفت عملیات حفاری چاه های فاز ١٩ میدان مشترک گازی پارس جنوبی از مرز ٨٢ درصد عبور کرده و هم اکنون ١٠ حلقه چاه آن آماده تولید گاز است.

به گزارش " بوشهر 24 "، پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، روز شنبه به نقل از محمود جوادیان افزود: عملیات حفاری و تکمیلی پنج حلقه چاه باقیمانده این فاز نیز در دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.

وی با بیان این که شرکت پتروپارس درقراردادی حفاری هشت حلقه چاه در فاز ١٣ پارس جنوبی را نیز برعهده گرفته است، ادامه داد: هم اکنون از این تعداد چاه عملیات حفاری و تست یک حلقه چاه پایان یافته است، ضمن آن که حفاری چاه های باقیمانده به صورت بچ دلیرینگ (حفاری چاه ها به صورت متوالی) ادامه خواهد یافت.

جوادیان اظهارکرد: همچنین حفاری ١٣ حلقه چاه در فاز ٢٣ پارس جنوبی از سوی شرکت پتروپارس آغاز شده و تاکنون مرحله ٢٤ اینچ این چاه ها به اتمام رسیده و بزودی وارد مرحله ١٦ اینچ خواهیم شد.

وی اضافه کرد: هم اکنون درحال مذاکره برای اجرای عملیات حفاری بخشی از چاه های فاز ١٤ میدان گازی مشترک پارس جنوبی هستیم.

براساس برنامه ریزی صورت گرفته با توجه به نزدیکی دو فاز مرزی یک و ١٩ میدان مشترک گازی پارس جنوبی، قرار است تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز از یک سکوی فاز یک پارس جنوبی صورت گیرد و سکوی دیگر این فاز با شش حلقه چاه تولیدی، به فاز ١٩ پارس جنوبی واگذار شود.

با پیاده سازی طرح واگذاری یکی از سکوهای فاز یک به فاز ١٩ پارس جنوبی، علاوه بر حفظ تولید تعریف شده فاز یک، به میزان قابل توجهی در فرآیند راه اندازی بخش فراساحل فاز ١٩ پارس جنوبی فرصت سازی و صرفه جویی خواهد شد.

پروژه فاز ١٩ از جمله فازهای میدان گازی پارس جنوبی است که در ناحیه غربی این مخزن قرار گرفته است.

تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨,٥ هکتار بین پالایشگاه های فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.

در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ٥٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و سایر ناخالصی ها از تاسیسات دریایی دریافت و به محصولات مورد نظر تصفیه و تبدیل می شود.

طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ما سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکت های پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (جهت اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (جهت ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و تحت رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد./ ایرنا

ارسال نظر