کد خبر : 7766

روحانی: لایحه منطقه آزاد بوشهر تقدیم مجلس می‌شود

روحانی: لایحه منطقه آزاد بوشهر تقدیم مجلس می‌شود

بوشهر 24: رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۱۱ پروژه با ۶۰۳ میلیارد تومان تا سال ۹۵ در استان بوشهر اجرایی می شود، گفت: منطقه آزاد تجاری بوشهر در دولت به تصویب رسیده و به‌زودی ‌لایحه آن تقدیم مجلس می‌شود.

بوشهر 24: رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۱۱ پروژه با ۶۰۳ میلیارد تومان تا سال ۹۵ در استان بوشهر اجرایی می شود، گفت: منطقه آزاد تجاری بوشهر در دولت به تصویب رسیده و به‌زودی ‌لایحه آن تقدیم مجلس می‌شود.

به گزارش " بوشهر 24 "، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در آخرین برنامه از دوازدهمین سفر استانی خود، در نشست مطبوعاتی حاضر شد.

مهمترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور در این نشست به شرح ذیل است:

*سیاست این دولت تعامل سازنده با جهان وبه‌ویژه با همسایگان و همسایگان جنوبی و حاشیه خلیج فارس است. ریشه فرهنگی منطقه‌ای ما در واقع یکی است. همه افتخار داریم به دین اسلام، پیروی از راه و رسم پیامبر اسلام(ص). ان‌شاءالله استان بوشهر بتواند رابطه خوبی با همسایگان جنوبی در خلیج فارس داشته باشد.

* یکی از نیاز‌های بوشهر و سایر شهرستان‌های این استان، مسئله پسماندهای شهری بود. سال‌هاست طرح‌هایی شروع شده و مقداری عملیاتی شده و برای سلامت و زیست مردم بسیار اهمیت دارد. این طرح را ما قسمت قسمت کرده و تا پایان دولت اعتبارات لازم را در اختیار می‌گذاریم.

* جاده‌هایی که در این استان وجود داشته و باید تبدیل به بزرگراه شود از دیگر طرح‌های مدنظر دولت است. راه دوم برازجان به گناوه و گناوه به دیلم در سال‌های 94 و 95 اجرایی خواهد شد که اعتبارات لازم پیش‌بینی شده است.

* 5 طرح وزارت نفت تعهد داده است که ما نیز به وزارت ابلاغ کرده‌ایم تا هرچه سریع‌تر عملیاتی شوند.

* عملیات افزایش 2 برابری ظرفیت بندر بوشهر از امروز آغاز شد. نخستین فاز آن ظرف 3 سال آینده عملیاتی می‌شود. این بندر درحال حاضر امکانات صادرات و واردات 7 میلیون تن کالا دارد که به 15 میلیون تن می‌رسد.

*11 طرح در مجموع با اعتبار 603 میلیارد تومان برای این استان در سفر دولت به بوشهر تصویب شد که در سال‌های 94 و 95 عملیاتی و اجرایی می‌شود.

* منطقه آزاد تجاری بوشهر در دولت به تصویب رسیده و به‌زودی بعد از این سفر، لایحه آن تقدیم مجلس خواهد شد.

* از نظر امکانات نیروگاهی، نیروگاه برق اتمی بوشهر درحال حاضر مشغول به فعالیت است. البته مقدمات احداث 2 واحد نیروگاهی در کنار نیروگاه اتمی بوشهر فراهم شده و تفاهم‌نامه‌های لازم با کشور‌ سازنده منعقد شده است.

* این استان استعداد بسیار زیادی در صنعت گردشگری دارد که در این راستا 2 دهکده توریستی در استان بوشهر تاسیس خواهد شد. دولت مقدمات اولیه را آماده می‌کند تا سرمایه‌های لازم جذب شود. نباید از یاد برد که کار اصلی را برای اقتصاد و اشتغال کشور، باید بخش‌های غیر دولتی فعال شوند و دولت باید زیر ساخت‌ها را تجهیز کند.

* خبری که می‌توان به مردم مناطق جنوبی کشور داد، این است که 2 نیروگاه جدید اتمی، علاوه بر برق‌، دارای آب شیرین‌کن هستند.

* روستاهای حاشیه نیروگاه اتمی بوشهر، بلاتکلیف هستند که در این راستا بنده به وزیر کشور دستور دادم تا موضوع به‌صورت جدی پیگیری و تعیین تکلیف شود. البته این روستاها مشکل حفاظتی ندارد چرا که نیروگاه اتمی بوشهر، از نوع نیروگاه‌هایی است که حفاظت‌ها و ایمنی‌های آن از حداکثر حفاظت برخوردار بوده و به‌طور منظم زیرنظر آژانس انرژی اتمی و نظارت‌های بین‌المللی است.

مشروح سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست شورای اداری استان بوشهر را در ادامه می‌خوانید:

حجت‌الاسلام روحانی در این نشست با قدردانی از محبت و استقبال مردم خونگرم استان در سفر استانی کاروان تدبیر و امید، اظهار داشت: از همه مردم استان بوشهر سپاس‌گذاری می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه استان مرزی بوشهر از دیرباز دارای کارنامه درخشانی در عرصه‌های مختلف است، افزود: استان بوشهر دارای سابقه درخشانی در دفاع از ایران و استعمارگران داشته است که این خود جایگاه مهم این استان نشان می‌دهد.

رئیس‌جمهور با اشاره به تعامل جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف جهان بیان کرد: سیاست دولت، تعامل با جهان به ویژه همسایگان است و در این راستا با همسایگان جنوبی خلیج‌فارس رابطه و مناسبات بسیار خوبی در حوزه‌های گوناگون داریم.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه مسلمانان باید ارتباط صمیمانه‌تری با هم داشته باشند، گفت: برای همه مسلمانان افتخار است که پیرو دین مبین اسلام و رهرو پیامبر گرامی اسلام(ص) هستند. این مهم سبب شده است رابطه کشورهای مسلمان به ویژه استان بوشهر با همسایگان جنوبی خلیج‌فارس فعال و پررونق باشد.

وی از اجرای راه دوم خروجی بوشهر خبر داد و اظهار داشت: اجرای راه خروجی جدید و دوم برای شهر بوشهر سبب توسعه عمران و آبادانی این شهر و برطرف شدن تنگناها و مشکلات می‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت یازدهم طرح‌های مهمی برای استان بوشهر به تصویب رسانده است گفت: اجرای راه خروجی جدید برای بوشهر هرچند که دارای هزینه بسیار بالایی است اجرایی می‌شود و سال 1395 به بهره‌برداری می‌رسد.

حجت‌الاسلام روحانی از تکمیل طرح فاضلاب شهر بوشهر خبر داد و افزود: مشکل پسماندهای شهری و فاضلاب یکی از معضلات شهر بوشهر است که برای این مهم طرح جمع‌آوری فاضلاب از مدتها قبل اجرا شده است و برای تکمیل این مهم اعتباراتی تخصیص یافته است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه 11 پروژه با 603 میلیارد تومان تا سال 95 در استان بوشهر اجرایی می شود، گفت:‌ این پروژه‌ها در بخش‌های مختلف از جمله تکمیل بزرگراه برازجان گناوه و دیلم است که پیش‌بینی می‌شود تا 2 سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه 5 پروژه با مشارکت وزارت نفت تکمیل می‌شود، افزود: طرح‌های راه‌سازی، آبرسانی و آبخیزداری در استان بوشهر با مشارکت وزارت نفت اجرایی، عملیاتی و تکمیل می‌شود.

رئیس‌جمهور از آغاز اجرای عملیات مجتمع بندری نگین خبر داد و گفت: این طرح مهم بندری امروز عملیات آن اجرایی و آغاز شد که تا 3 سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. با بهره‌برداری از این طرح بندری ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر از 7 میلیون تن در سال به 15 میلیون تن افزایش می‌دهد.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد:‌ این طرح سبب می‌شود شناورهای با ظرفیت 50 هزار تن در بندر بوشهر پهلو بگیرد و این در‌حالی است که قابلیت بندر بوشهر برای پهلوگیری شناورهایی با تناژ 30 هزار تن است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه لایحه بندر آزاد تجاری بوشهر به تصویب دولت رسیده است، گفت:‌ به زودی این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود که یکی از مطالبات مردم این استان محقق شود. برای توسعه فعالیت‌های صنعتی در استان بوشهر 130 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش صنعت و 330 میلیارد تومان هم برای توسعه فعالیت‌های صنعتی مصوب شده است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اقدامات دولت در زمینه اشتغال و توسعه استان اظهار داشت: استان بوشهر از مجموع بودجه‌ای که برای استان‌ها تعیین می‌شود در رتبه سوم قرار دارد. دولت به الزاماتی که برای پیشرفت سطح استان وجود دارد، عمل کرده و از همه مسئولان خواسته‌ام که حدالامکان از نیروهای بومی در پروژه‌ها و طرح‌هایی که برای استان وجود دارد، استفاده کنند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: استان بوشهر از استعدادهای طبیعی و انسانی غنی برخوردار است و لیاقت آن را دارد که در بالاترین رده توسعه قرار بگیرد و این کار بدست نخبگان استان امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه نیروگاه اتمی بوشهر ظرفیت هزار مگاوات تولید برق دارد، بیان داشت:‌ مقدمات ساخت 2 نیروگاه دیگر همجوار نیروگاه اتمی بوشهر فراهم شده و همچنین تفاهم‌نامه ساخت آن با کشور سازنده منعقد شده است. البته پیش‌بینی می‌شود 2 نیروگاه جدیدی که در بوشهر ساخته می‌شود در دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسد.

حجت‌الاسلام روحانی با گفت: خبر خوشی هم که می‌توان به مردم این استان اعلام کرد این است که این دو نیروگاه علاوه بر برق‌، دارای آب شیرین‌کن هستند. ‌ساخت این 2 نیروگاه ضمن تأمین برق مورد نیاز کشور در تولید آب که یکی از مشکلات اساسی این استان است نقش مهم و اثرگذاری دارد.

وی با اشاره به ظرفیت این استان در حوزه آبزی‌پروری گفت:‌ استان بوشهر در این حوزه دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده پرورش ماهی و میگو در دستور کار قرار دارد.

رئیس‌جمهور از ظرفیت‌های گردشگری استان بوشهر خبر داد و افزود: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های مهمی در این حوزه است که 2 دهکده توریستی در استان ساحلی بوشهر ایجاد می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی در خاتمه با اشاره به اینکه نیروگاه اتمی بوشهر از لحاظ ایمنی و حفاظتی هیچ مشکلی ندارد، گفت: در ارتباط با موضوع انتقال روستاهای همجوار نیروگاه اتمی بوشهر که اکنون بلاتکلیف هستند، به وزیر کشور دستور داده‌ام که به این مهم رسیدگی ویژه‌ای شده و تعیین و تکلیف شود. نیروگاه اتمی بوشهر همواره مورد بازدید آژانس انرژی اتمی و نظارت‌های بین‌المللی است و هیچ مشکل ایمنی در نیروگاه اتمی بوشهر وجود ندارد./ تسنیم

ارسال نظر