کد خبر : 783

قطر به دنبال ایجاد مرکز تجاری در بوشهر، قشم و بندرعباس

قطر به دنبال ایجاد مرکز تجاری در بوشهر، قشم و بندرعباس

بوشهر24: قطر نيز براي برگزاري جام جهاني به دنبال ايجاد مرکز تجاري مشترک با ايران است که 100 هکتار زمين در قشم، بوشهر و بندرعباس نياز دارد که در حال رايزني با فعالان اقتصادي ايران است. آل‌اسحاق افزود: قرار است اين مراکز نيازهاي کالايي قطر در زمان برگزاري جام جهاني را تامين کنند.

بوشهر24: قطر نيز براي برگزاري جام جهاني به دنبال ايجاد مرکز تجاري مشترک با ايران است که 100 هکتار زمين در قشم، بوشهر و بندرعباس نياز دارد که در حال رايزني با فعالان اقتصادي ايران است. آل‌اسحاق افزود: قرار است اين مراکز نيازهاي کالايي قطر در زمان برگزاري جام جهاني را تامين کنند.

به گزارش "بوشهر24"، رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران از طرح ويژه مجمع تشخيص مصلحت نظام براي نحوه انتخاب رئيس کل بانک مرکزي و بررسي مشکلات نظام بانکي خبر داد و گفت: حفظ ارزش پول ملي و مديريت نظام بانکي بدون اقتدار بانک مرکزي امکان‌پذير نيست، ضمن اينکه بانک‌ها بخشنامه‌هاي دولت و بانک مرکزي را اجرا نمي‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، يحيي آل‌اسحاق در جلسه هيات نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران گفت: در حال حاضر به علت نبود اقتدار در بانکها بسياري از مشکلات در عرصه اقتصادي رخ داده است، ضمن اينکه بسياري از بخشنامه‌هايي که بانک مرکزي و دولت صادر مي‌کنند از سوي بانکها عمل نمي‌شود.

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران از بررسي طرحي در مجمع تشخيص مصلحت نظام براي نحوه انتخاب رئيس کل بانک مرکزي و نيز بررسي مشکلات نظام بانکي خبر داد و گفت: از مجمع تشخيص مصلحت نظام تقاضا داريم براساس واقعيت‌هاي اقتصادي و شيوه مديريت صحيح بانک مرکزي اين سيستم را اصلاح کند.

وي تصريح کرد: بانک مرکزي مسئول حفظ ارزش پول و مديريت نظام بانکي است که بدون اقتدار دستيابي به تمام اهداف امکان پذير نيست، ضمن اينکه بانک مرکزي محور ثبات اقتصاد است و از مجمع تشخيص تقاضا داريم تا ساختار بانک مرکزي را متناسب با واقعيت‌ها شکل دهد تا اقتدار و توان لازم را داشته باشد. آل‌اسحاق اظهار داشت: اگر بنا باشد نحوه مديريت، رقابت و تامين مالي در بانک‌ها به گونه‌اي باشد که سهامداران از آن به عنوان منبع تامين درآمد بالا ياد کنند، نامش بانک نيست که پيشنهاد داريم همايشي با حضور بانک مرکزي، بانک‌هاي عامل و فعالان اقتصادي تشکيل شود و همه حرف‌ها در آن زده شده و به نسخه عملياتي برسيم. وي ادامه داد: نگاه بخشي و انتزاعي به بانکها نبايد صورت گيرد و تامين مالي بنگاه‌ها بايد به جاي بانک به بازار سرمايه سوق يابد، ضمن اينکه وابستگي نظام بانکي به بانک مرکزي نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد.

آل اسحاق در ادامه در خصوص حضور هيات اماراتي در ايران نيز گفت: مذاکرات ما حول محور سرمايه‌گذاري بود که آنها اعلام آمادگي کردند تا با شرکاي ايراني در زمينه حمل و نقل، خدمات، صنايع غذايي، راه و بندرسازي و احداث هتل همکاري کنند.

به گفته رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران، بخشي از پولي که در توافقات ژنو قرار بود آزاد است که بيش‌از يک ميليارد دلار است، براي توسعه روابط به امارات داديم.

وي ادامه داد: قطر نيز براي برگزاري جام جهاني به دنبال ايجاد مرکز تجاري مشترک با ايران است که 100 هکتار زمين در قشم، بوشهر و بندرعباس نياز دارد که در حال رايزني با فعالان اقتصادي ايران است. آل‌اسحاق افزود: قرار است اين مراکز نيازهاي کالايي قطر در زمان برگزاري جام جهاني را تامين کنند.

وي افزود: يک قرارداد گازي در گذشته ميان ايران و ترکيه به امضا رسيده که متاسفانه عملياتي نشده است، چرا که ترکيه معتقد است قيمت درج شده در اين قرارداد گران است. رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران افزود: بر اين اساس ترک‌ها اين قرارداد را قابل اجرا نمي‌دانند و معتقدند که اگر قيمت کاهش يابد، سطح گاز وارداتي را از 10 ميليون متر مکعب به 20 ميليون متر مکعب خواهند رساند. وي تصريح کرد: از سوي ديگر، وزارت نفت ايران در حال مذاکره با ترک‌ها براي اصلاح قيمت گاز در اين قرارداد است.

آل‌اسحاق افزود: هم اکنون رابطه مالي ايران با ترکيه 15 ميليارد دلار است که حدود 11 ميليارد دلار آن صادرات نفت و گاز ايران و کالا و 4 ميليارد دلار آن صادرات کالاهاي ترکيه به ايران است.

ارسال نظر