کد خبر : 933

ابتکار: توقف تولید بنزین داخلی یک دستاورد مهم برای کشور است

ابتکار: توقف تولید بنزین داخلی یک دستاورد مهم برای کشور است

بوشهر24: معاون رییس جمهوری درباره بنزین تولید داخل کشور گفت: مرجع تشخیص آلودگی هوا و انطباق کیفیت سوخت با استانداردها از تکالیف قانونی سازمان محیط زیست است.

بوشهر24: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: برنامه ملی دریاچه ارومیه نهایی شده و در روزهای آینده به تصویب می رسد.
به گزارش "بوشهر24" به نقل از ایرنا، معصومه ابتکار عصر شنبه در جمع خبرنگاران در بوشهر افزود: این برنامه در یک پیش جلسه هفته پیش ارایه شد و نظر همه دستگاه ها و طیف وسیعی از کارشناسان در آن لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: براساس این برنامه ملی تلاش می شود در 10 سال دریاچه ارومیه نجات یابد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: دراین ارتباط احیای تالاب های اطراف دریاچه ارومیه انجام شده و چندین تالاب احیا و وضعیت خوبی پیدا کرده است.
ابتکار اظهارکرد: همچنین توقف کامل سد سازی و آبگیری سدهای جدید نیز به وسیله شورای عالی آب و کارگروه نجات دریاچه ارومیه مورد تاکید قرار گرفته است.
وی اظهارکرد: همچنین مساله انجام ارزیابی زیست محیطی برای سدها و بازنگری بسیاری از فعالیت ها از جمله جاده میان گذر دریاچه ارومیه نیز دردستور کار سازمان حفظ محیط زیست است.
ابتکار در باره آموزش کشاورزان این منطقه گفت: طرح مشترکی با کشور ژاپن و برنامه عمران ملل متحد درتهران آغاز شده که 41روستا از اطراف دریاچه را دربرمی گیرد و اصلاح الگوی مصرف آب، کشت و توسعه پایدار کشاورزی را با هدف کاهش مصرف و بازگشت آب به دریاچه انجام شده است.

برنامه اقدام ملی برای مقابله با پدیده ریزگردها آماده است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره مقابله با پدیده ریزگردها اظهارکرد: در نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشورگزارشی از وضعیت گرد و غبار و منشا خارجی آن از سوی این سازمان ارایه شد که هم اکنون کارگروه ملی برای مقابله با این پدیده تشکیل و فعال است.
ابتکار افزود: همچنین برنامه اقدام ملی دراین زمینه آماده است که درجلسه دیگر این شورا به تصویب می رسد.
وی گفت: در زمینه همکاری بین المللی نیز کارهای خوبی انجام شده ولی با توجه به ناامنی ها و اقدامات تروریستی که اکنون درعراق اتفاق می افتد خیلی از این مناسبات را خدشه دار کرده و امیدواریم با امنیت و آرامش بتوانیم برنامه های محیط زیست شامل توسعه درختکاری و عملیات تثبیت خاک را دنبال کنیم.
ابتکارادامه داد: همچنین در داخل کشور نیز منابع گرد و غبار داخلی در سطح هر استان مشخص و شناسایی شده و در اولویت تثبیت خاک و کاشت نهال قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: با توجه به این که خیلی از پدیده های گرد و غبار منشا داخلی دارند باید با مدیریت در سرزمین خودمان بتوانیم نسبت به کاهش این رخدادها اقدام کنیم.

توقف تولید بنزین داخلی یک دستاورد مهم برای کشور است
معاون رییس جمهوری درباره بنزین تولید داخل کشور گفت: مرجع تشخیص آلودگی هوا و انطباق کیفیت سوخت با استانداردها از تکالیف قانونی سازمان محیط زیست است.
ابتکاراضافه کرد: از سال 88 کیفیت بنزین عرضه شده در کشور دچار یک افت کیفی و با ترکیبات آلاینده های فرارˈ بی او سیˈ مثل بنزن یک شرایط خارج از استانداردی پیدا کرده و باعث آلودگی های مضاعف در کشور شده بود.
وی بیان کرد: این گزارش ها دراین سازمان در دوره های قبل بوده ولی اعلام نشده بود و با وجود گزارش های کارشناسان، دانشگاهیان و شورای شهر تهران یک سکوت خبری در این زمینه وجود داشته است.
ابتکار گفت: مطالعات انجام شده گواه براین است که این بنزین بیش از استاندارد حاوی بنزن است و اندازه گیری هوای شهر هم این را نشان می داد برهمین اساس مکاتباتی با وزارت نفت مبنی بر این که عرضه بنزین داخلی به طور کامل غیر استاندارد است و باید متوقف شود صورت گرفت که وزارت نفت هم به این جمع بندی رسید و دستور کامل توقف این بنزین را داده است.
ابتکار یادآور شد: نمی توانیم تحت عناوین و دلایل مختلف سلامت مردم را به مخاطره بیندازیم.
وی اظهار کرد: همه گزارش ها در  این زمینه کامل است و سازمان محیط زیست از این موضع کارشناسی خود ایستاده و دولت نیز با ما به طور کامل هماهنگ و یکپارچه است.

لایحه هوای پاک مرحله نهایی را در دولت می گذراند
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: در دولت های گذشته بسیاری از این استانداردها و سیاست ها بویژه در منطقه عسلویه رها شده بود و این شرایط یکی از بدترین شرایط زیست محیطی را برای عسلویه به وجود آورده است.
وی افزود: درنشست امروز با برخی مسوولان عسلویه خواستار ارایه برنامه عملیاتی برای کاهش آلودگی ها واصلاح فرایندها شدیم و این را پیش شرط برای سفر به عسلویه قرار دادیم.
ابتکار گفت: براساس قانون صنایع بزرگ که مشمول خود اظهاری و گزارش وضعیت خروجی های هوا و فضا به صورت آن لاین هستند تا پایان سال 93 فرصت دارند برای نصب سیستم آن لاین و اتصال به شبکه سازمان حفاظت محیط زیست اقدام کنند.
وی افزود: در استان بوشهر 9 واحد تا الان پایش آن لاین انجام داده اند و امیدواریم تا پایان سال همه صنایع به این سیستم متصل شوند.
ابتکار اظهارکرد: هم اکنون لایحه هوای پاک در دولت درحال نهایی شدن است که اجرا شدن آن می تواند بسیاری از این معضلات را تعیین تکلیف کند.

استحصال زمین از دریا زیان بار است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استان بوشهر با توجه به بحث انرژی، صنعت و جاذبه های بسیار زیاد گردشگری که دارد باید برای سواحل خود برنامه ریزی داشته باشد.
وی افزود: نباید اجازه دهیم که به دلیل فقدان یک برنامه و رویکرد جامع بخش هایی از این سواحل محدود و یا در اختیار فعالیت خاصی قرار بگیرد.
ابتکار اضافه کرد: به همین دلیل به یک برنامه ریزی و نگاه آمایشی در این زمینه نیاز داریم که سازمان محیط زیست برنامه ها، سیاست ها و پینشهادهایی در این مورد دارد.
وی در باره استحصال زمین از دریا گفت: استحصال زمین به سواحل، آبزیان، تنوع زیستی دریا آسیب جدی وارد می کند که در مدیریت سواحل همه این موارد دیده می شود.
ابتکار ادامه داد: پایش مداوم سواحل از نظر میکروبی به خصوص شناگاه ها در برنامه سازمان محیط زیست است و بحث همکاری با سازمان بنادر و کشتیرانی بویژه آیین نامه مربوط به پایش بازرسی وضعیت نفت نیز هفته پیش تصویب و ابلاغ شد.
وی در باره تکمیل شبکه فاضلاب بوشهر اظهار کرد: با حمایت استاندار بوشهر و ارایه راهکارهای اقتصادی کارآمد شبکه فاضلاب شهرهای ساحلی این استان برای جلوگیری از ورود آلودگی ها به دریا باید تکمیل شود.

ارسال نظر