کد خبر : 99

رسوایی مبلغان وهابی در یک برنامه تلویزیونی

رسوایی مبلغان وهابی در یک برنامه تلویزیونی

بوشهر ۲۴: مجری سرشناس عربستانی از مبلغان سلفی و وهابی که جوانان عرب را به جنگ و خون ریزی تشویق می‌کنند، خواست مردم را به حال خود بگذارند و شر خود را کم کنند.

  بوشهر ۲۴: مجری سرشناس عربستانی از مبلغان سلفی و وهابی که جوانان عرب را به جنگ و خون ریزی تشویق می کنند، خواست مردم را به حال خود بگذارند و شر خود را کم کنند.

به گزارش " بوشهر۲۴" ، " داود شریان" در برنامه " الثامنه" (ساعت۸) در شبکه تلویزیون « ام بی سی» عربستان، از دو تن از مبلغان افراطی به علت دعوت آنان از جوانان برای رفتن به جنگ در سوریه به شدت انتقاد کرد.

شریان در این برنامه خطاب به العریفی مبلغ سلفی سعودی و همتای سوری اش  عدنان العرعور که مقیم عربستان است گفت: " ما از شما و اقدامات شما به تنگ آمده ایم. ما را از شر خود خلاص کنید. لعنت بر شما. "

در ابتدای این برنامه، گزارشی از قسمتهای قبلی آن درباره موضوع جنگ در سوریه پخش شد. در آن قسمتها " محمد العریفی" از مبلغان سعودی یک مادر سعودی را دروغگو خطاب کرد. این مادر سعودی که با نام " ام محمد" به بینندگان معرفی شده بود، به شدت از رفتن فرزندش به سوریه ناراحت بود.

اظهارات توهین آمیز العریفی، با واکنش بسیاری در شبکه های اجتماعی همراه شد، به صورتیکه هشتگی در توییتر تحت عنوان  " العریفی اشک مادر محمد را به تمسخر می گیرد" به راه افتاد. شرکت کنندگان در این فراخوان خواستار عذرخواهی و یا بازخواست العریفی شدند.

در آن زمان اشکهای این مادر عربستانی در برنامه زنده تلویزیونی، با واکنشهای گسترده ای در عربستان در اعتراض به اقدامات مبلغان وهابی همراه شد.

درحالیکه العریفی  این مادر عربستانی را دروغگو توصیف کرده بود؛ در برنامه این هفته داود الشریان گزارشی از استقبال از فرزند این زن در فرودگاه منتشر شد.

" مسفر" فرزند این زن عربستانی پس از بازگشت از سوریه با حضور در برنامه " الثامنه" گفت، گروههای مسلح در سوریه به وی می گفتند که اگر صحنه نبرد را ترک کند و قصد بازگشت به عربستان را داشته باشد، به گونه ای شکنجه خواهد شد که روزی صد بار آرزوی مرگ کند.

مسفر اظهار داشت: بسیاری از سعودی ها می خواهد به کشورشان بازگردند، اما از بازداشت و شکنجه شدنشان می ترسند؛ زیرا گروههای مسلح آنها را تهدید به این کار کرده اند اما من فکر می کنم که آنها به این دروغ ها گوش نخواهند داد و به میهن بازخواهند گشت.

وی افزود: پس از مراجعه به سفارت عربستان در ترکیه، با یک تیم پزشکی از من استقبال شد و در یک هتل اقامت کردم و به همه درخواست هایم پاسخ داده شد. بسیاری از جوانان سعودی به علت شایعات، می ترسند که بازگردند اما سخنان مادرم در من تاثیر گذاشت و سفارت عربستان در ترکیه به من اطمینان داد که همه چیز به خیر و خوبی خواهد بود، و همین امر نیز اتفاق افتاد.

مسفر تأکید کرد: من رویدادهای سوریه را در توییتر دنبال می کردم، و می دیدیم که در آنجا به سخنان شیخ العرعور استناد می شد و افراد برای رفتن به سوریه تشویق می شدند؛ این تبلیغات در من تاثیر زیادی گذشت و خودم به تنهایی تصمیم گرفتم.

مسفر خاطرنشان کرد: با یک سوری در توییتر توافق کردم و شماره تلفن همراه خود در ترکیه را به من داد و وعده داد که مرا وارد خاک سوریه کند. من به ترکیه و سپس به سوریه رفتم و به گروه مسلح احرار الشام ملحق شدم که غنیمت های مختلف از جمله مشروبات الکلی می گرفتند و می خوردند.

مسفر گفت: من دیدم که شهروندان سعودی با عضویت در گروه مسلح " دولت اسلامی در عراق و شام" (داعش) و جبهه النصره بایکدیگر در سوریه می جنگند.

وی افزود: من وقتی به صورت تصادفی در یوتیوب تماس تلفنی مادرم با برنامه الثامنه را دیدم گریه کرده و تصمیم گرفتم که فوری از سوریه برگردم.

ام محمد مادر مسفر در یکی از قسمتهای گذشته برنامه الثامنه، روی خط تلفن آمد و داستان فرزندش را تعریف کرد و از وی خواست تا از سوریه به عربستان برگردد.

برخی افراد بویژه محمد العریفی از مبلغان وهابی سعودی در آن زمان صحبتهای ام محمد را تقبیح کرده و در شخصیت و درستی روایت وی شک و تردید به خرج دادند.

العریفی، در یک برنامه تلویزیونی ام محمد را به دروغ گویی متهم کرد و مدعی شد که اشکهای او ساختگی است. / العالم

ارسال نظر