کد خبر : 10590

در حاشیه مذاکرات هسته ای در لوزان

باز هم خبری از لغو تحریم ها نیست/ خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای کدام است؟

باز هم خبری از لغو تحریم ها نیست/ خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای کدام است؟

بوشهر 24: رایزنی های مذاکره کنندگان ایران و ۱+۵ خود برای دستیابی به یک توافق اولیه ادامه دارد و گفته می شود اگر شرایط غیر قابل پیش بینی رخ ندهد ، امشب و یا بامداد روز چهارشنبه یک سند مورد توافق منتشر می شود.

بوشهر 24: با بررسی اظهارات مذاکره کنندگان مشخص می شود این توافق که با عنوان بیانیه ، تفاهم و یا چارچوب سیاسی منتشر می شود خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای را نادیده می گیرد.یکی از خطوط اصلی نظام در مذاکرات تاکید بر لغو یکباره همه تحریم ها بلافاصله پس از اجرایی شدن توافق جامع هسته ای است.

به گزارش " بوشهر 24 "، رایزنی های مذاکره کنندگان ایران و ۱+۵ خود برای دستیابی به یک توافق اولیه ادامه دارد و گفته می شود اگر شرایط غیر قابل پیش بینی رخ ندهد ، امشب و یا بامداد روز چهارشنبه یک سند مورد توافق منتشر می شود.

با این حال با بررسی اظهارات مذاکره کنندگان مشخص می شود این توافق که با عنوان بیانیه ، تفاهم و یا چارچوب سیاسی منتشر می شود خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای را نادیده می گیرد.یکی از خطوط اصلی نظام در مذاکرات تاکید بر لغو یکباره همه تحریم ها بلافاصله پس از اجرایی شدن توافق جامع هسته ای است.

اما بر اساس مذاکرات صورت گرفته، طرفین مذاکره به این تصمیم رسیده اند که برخی تحریم ها در یک بازه زمانی ده ساله و پس از راستی آزمایی فعالیت های هسته ای تعلیق شود.

جزییات مربوط به بحث لغو تحریم ها در یکی از پیوست های فنی توافق اولیه آمده است که البته ایران و ۱+۵ توافق کردند که پیوست های فنی محرمانه بماند و منتشر نشود.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب صراحتا در سخنان خود جمع زائران حرم رضوی بار دیگر بر لغو یکباره همه تحریم ها تاکید کردند:

اینکه آمریکایی‌ها تکرار میکنند که «ما قرارداد با ایران میبندیم، بعد نگاه میکنیم ببینیم اگر به قرارداد عمل کردند تحریمها را برمیداریم» این حرف حرف غلط و غیر قابل قبولی است؛ این را ما قبول نداریم. رفع تحریمها جزو موضوعات مذاکره است، نه نتیجه‌ی مذاکرات؛ آن کسانی که دست‌اندرکار هستند، فرق این دو را بخوبی میفهمند. این یک خدعه‌ی آمریکایی است که میگویند قرارداد میبندیم، نگاه میکنیم به رفتارها، بعد تحریمها را برمیداریم! این‌جوری نیست؛ همین‌طور که مسئولین ما صریحاً گفته‌اند و رئیس‌جمهور محترم صریحاً گفت، رفع تحریمها باید بدون هیچ فاصله‌ای در هنگام رسیدن به توافق انجام بگیرد، یعنی رفع تحریم جزء توافق است نه چیزی مترتّب بر توافق.

اما نکته دیگر درباره توافق سیاسی ایران و ۱+۵ آن است که هر چند نام طرفین مذاکره، بر روی این سند، نام توافقنامه نمی گذارند با این حال از جهت حقوقی سند مورد اشاره تعهدات یک توافق نامه را به دنبال دارد.

مساله قابل تامل آنکه هشدار رهبر معظم انقلاب مبنی بر عدم دو مرحله ای شدن توافق  کاملا صحیح بوده و طرف غربی در پیوست فنی توافق اولیه تعهدات ایران به ویژه در موضوع فردو، آب سنگین اراک، تعداد سانتریفیوژها ، موضوع تحقیق و توسعه به صورت جزیی مشخص کرده اما درباره تعهدات خود به ویژه تحریم ها راه های تفسیر و تاویل را باز گذاشته است.

آیت الله خامنه ای دهه  فجر سال گذشته در دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش در این باره گفته بودند:

این حرفی هم که حالا انسان می‌شنود که میگویند که «در یک برهه‌ای درباره‌ی اصول کلّی توافق کنیم، بعد درباره‌ی جزئیات»، این را هم بنده نمی‌پسندم؛ این را من نمی‌پسندم. با تجربه‌ای که از رفتارهای طرف مقابل داریم، احساس میکنم که این وسیله‌ای خواهد شد برای بهانه‌گیری‌های پی‌درپی برسر جزئیات. اگر توافق میکنند، جزئیات و کلّیات و همه را در یک‌جلسه‌ی واحد تمام بکنند، امضا کنند. اینکه کّلیات را جداگانه توافق کنند، و بعد بر اساس آن کلّیات - که یک‌چیزهای مبهمی است، تفسیرپذیر است، تحلیل‌پذیر است - بروند سراغ جزئیات، نه، این منطقی نیست.همه‌ی آنچه هم قرارداد بسته میشود بین مسئولین ما و بین طرف مقابل، باید روشن، واضح، غیر قابل تفسیر و تأویل باشد. این‌جور نباشد که طرف مقابل - که با دبّه‌کردن و چک‌وچانه زدن، کار خود را پیش میبرد - بتواند باز سر قضایای گوناگون، بهانه‌گیری کند، دبّه در بیاورد، کارها را مشکل بکند.

خطوط قرمز ۶ گانه

رهبر معظم انقلاب پیش از این در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ و در دیدار مدیران، متخصصان و کارشناسان سازمان انرژی اتمی ۶ خط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای را بیان داشتند.

خطوط قرمز مورد اشاره شامل موارد ذیل می شود:

۱)حرکت علمی، هسته‌ای به هیچ وجه نباید متوقف یا کند شود

۲)مذاکره کنندگان ایرانی باید بر ادامه تحقیق و توسعه و پیشرفت هسته‌ای پافشاری کنند

۳) کسی حق مداخله بر روی دستاوردهای هسته ای را ندارد و کسی هم این کار را انجام نمی‌دهد

۴) مسئولان باید در مورد دستاوردهای هسته‌ای تعصب داشته باشند

۵)مذاکره کنندگان کشورمان نباید هیچ حرف زوری را از طرف مقابل قبول کنند

۶)روابط آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران باید بصورت متعارف و غیر فوق العاده باشد.

ارسال نظر