کد خبر : 11433

تحلیل «فارین پالسی» از شکست توفان قاطع

تحلیل «فارین پالسی» از شکست توفان قاطع

به رغم اقدام عربستان سعودی در اعلام پایان عملیات توفان قاطع در یمن، جنگنده‌های سعودی همچنان در حال نقض حریم هوایی یمن هستند و مواضع مختلف را در این کشور بمباران می‌کنند.

به گزارش " بوشهر 24 "، عربستان سعودی، سه‌شنبه شب (اول اردیبهشت)، با اثبات این مسئله که تداوم تجاوز هوایی به یمن، نمی‌تواند انقلابیون این کشور را متوقف کند، ادعا کرد که به اهدافش دست یافته و پایان جنگ 27 روزه علیه یمن را اعلام می‌کند. با این وجود چهارشنبه (دیروز) بار دیگر جنگنده‌های سعودی، مناطق مرزی یمن را گلوله باران کردند.

عربستان سعودی بامداد روز پنجشنبه 6 فرودین(26 مارس) عملیاتی را با عنوان «طوفان قاطع» درپی پیشروی نیروهای ارتش و انصارالله در یمن و عقب نشینی نیروهای طرفدار« عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری یمن در شهر عدن آغاز کرد. بلافاصله پس از آغاز این حمله تلویزیون العربیه مدعی شد که 10 کشور از جمله کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، پاکستان،الجزایر، اردن، ترکیه، مصر و سودان در این عملیات حضور داشتند و 185 جنگنده در حمله به یمن مشارکت کردند که 100 فروند آن سعودی ، 30 جنگنده اماراتی، 15 جنگنده بحرینی، 15 جنگنده کویتی و 10 جنگنده قطری و 6 جنگنده مغربی هستند.

«احمد العسیری» در اولین نشست خبری به عنوان سخنگوی نیروهای متجاوز به یمن گفت: هدف از حملات نابودی حوثی‌ها و بازگرداندن حکومت «منصور هادی» در این کشور است. دو روز بعد،سعود الفیصل هم در اظهارنظری درباره عملیات هوایی علیه یمن تصریح کرد: عملیات «طوفان قاطع» تا زمانی که آرامش و امنیت و رئیس جمهور قانونی به یمن بازگردد، ادامه می‌یابد.عملیات جدید علیه یمن تحت عنوان «بازگشت امید» از سوی متجاوزان در حال انجام است.

عربستان در طی 27 روز با انجام دادن 2415 حمله هوایی به یمن برای رسیدن به اهداف تعیین کرده خودشان تلاش کردند که بخش غم انگیز این تراژدی سعودی‌ها آنجا بود که بیش از 3 هزار نفر در حملات هوایی کشته و زخمی شدند. عربستان نه تنها نتوانست هادی را به یمن بازگرداند بلکه حتی نتوانست مانع پیشروی کمیته‌های مردمی در برابر نیروهای القاعده و طرفداران  هادی شود. 

سرانجام سعودی‌ها پس از 27 روز تجاوز، تسلیم استقامت یمنی ها شدند ولی در عین حال اعلام کردند که حملاتشان پس از رسیدن به اهداف مد نظر پایان یافته و عملیات طوفان قاطع به شکل موفقیت آمیز انجام شد! اما این سوال برای افکار عمومی مطرح است که آیا سعودی‌ها واقعا برنده این نبرد بودند؟

خبرگزاری فارس به دنبال انتشار اخبار جنگ 27 روزه سعودی علیه یمن به صورت لحظه به لحظه در نظر دارد برای تسهیل در دسترسی مخاطبان گرامی به واکنش ها و مواضع بازیگران داخلی، منطقه ای و بین المللی پس از اعلام توقف جنگ 27 روزه اخبار این تحولات را در قالب بسته خبری روزانه تقدیم مخاطبان نماید.

مهمترین اخبار نخستین روز پس از اعلام توقف تجاوز 27 روزه سعودی به یمن را می‌توانید در اینجا ببینید.

******

جدیدترین تحولات امروز یمن را در ادامه دنبال کنید

*

*درگیری‌های شدید در مناطق مختلف «خور مکسر» میان نیروهای ارتش و طرفداران «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فراری

* جنگنده‌های سعودی پس از سیطره ارتش یمن بر مقر تیپ «312» در «کوفل» واقع در استان «مأرب» این مقر را بمباران کردند

* ابراز نگرانی کارتر از ورود کشتی‌های ایران به خلیج عدن

* فارن پالیسی: عربستان نتوانست به هدفش از حمله به یمن دست پیدا کند

* عقب‌نشینی نیروهای القاعده از مأرب/حمله جنگنده‌های سعودی در حمایت از تروریست‌ها

* هدیه ویژه شاهزاده سعودی برای قاتلان مردم یمن

* دیدار سفرای عربستان، آمریکا و انگلیس در یمن با رهبران حزب علی عبدالله صالح

ارسال نظر