کد خبر : 11481

در حاشیه اظهار نظر نمایندگان استان بوشهر در مورد استانی شدن انتخابات؛

استانی شدن انتخابات آغاز روند حذف اراده محرومین و مستضعفین/ خطر شکل گیری مجلس وام دار باندهای قدرت و ثروت

استانی شدن انتخابات آغاز روند حذف اراده محرومین و مستضعفین/ خطر شکل گیری مجلس وام دار باندهای قدرت و ثروت

بوشهر24: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید عصاره کلیت ملت باشند و همه اقوام و مناطق جغرافیایی و طبقات مختلف اجتماعی را نمایندگی کنند، نه اینکه با ایجاد فرآیندی در انتخابات که موجب کاهش تأثیر و ضریب نفوذ اراده بخش عظیمی از مناطق محروم می شود، نقش این بخش از جامعه که به تعبیر امام خمینی(ره) صاحبان اصلی این انقلاب هستند به فراموشی سپرده بشود.

به گزارش " بوشهر 24 "، خبر می رسد کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و قرار است جزئیات آن پس از بررسی کمیسیون های مربوطه در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

پس از تصویب کلیات این طرح بود که نمایندگان استان بوشهر در مجلس به اظهار نظر پیرامون این موضوع پرداختند. بوشهر24 ضمن بررسی دیدگاه نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی نسبت به این طرح به بررسی معایب و مزایای این طرح می پردازد؛

جمیری: در استانی شدن انتخابات تراز مجلس در رسیدگی به مناطق از جمله مناطق محروم بالا می‌رود

جمیری در اظهارنظری رسیدگی به امورات کلان نظام اسلامی و مسائل کلان استانی را از مزایای این طرح می داند، البته وی در ادامه مدعی می شود؛ در استانی شدن انتخابات تراز مجلس در رسیدگی به مناطق از جمله مناطق محروم بالا می‌رود و در رفع مشکلات بیش از گذشته توجه می‌شود.

پورفاطمی: دراین طرح به هیچ وجه حق مناطق محروم ضایع نمی‌شود و به همان میزان به این مناطق رسیدگی می‌شود

پورفاطمی دیگر نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهی مشابه جمیری دارد و مدعی است؛ در استانی‌شدن انتخابات مجلس ضمن اینکه نگاه ملی و منطقه‌ای وجود دارد، به مشکلات مناطق محروم حوزه انتخابیه نیز توجه ویژه می‌شود. وی معتقد است؛ دراین طرح به هیچ وجه حق مناطق محروم ضایع نمی‌شود و به همان میزان به این مناطق رسیدگی می‌شود.

البته پورفاطمی به نکته دیگری هم اشاره می کند و آن اینکه این طرح موجب پررنگ تر شدن حضور احزاب در انتخابات می شود.

موسوی نژاد: این طرح موجب فراموشی مشکلات مناطق محروم و جا ماندن آنها از قافله خدمت رسانی می شود.

این در حالی است که موسوی نژاد در دیدگاهی کاملا متفاوت، با این که مدعی است این طرح سبب انتخاب نمایندگان شایسته می شود، اما این طرح را موجب فراموشی مشکلات مناطق محروم و جا ماندن آنها از قافله خدمت رسانی می داند. موسوی نژاد در ادامه استانی شدن انتخابات را موجب دوری هر چه بیشتر نماینده از مردم می داند که آثار و تبعاتی از جمله کاهش حضور مردم در انتخابات را در پی خواهد داشت.

بوشهر24 با تمام احترامی که برای نمایندگان فوق قائل است، معتقد است؛ تصویب طرح استانی شدن انتخابات با فرض داشتن مزایایی که در بالا به نقل از نمایندگان استان ذکر شد، تبعات خسارت بار و جبران ناپذیری بر مردم سالاری دینی در کشور خواهد زد. چرا که با اجرای این طرح طبیعتا کسانی شانس بیشتری برای رسیدن به مجلس دارند که سرشناس تر و یا از امکانات مالی بیشتری برخوددار هستند.

از طرفی با استانی شدن انتخابات، نظر و اراده بخش مرکز نشین جامعه در مقایسه با مردم مناطق دوردست و محروم تعیین کننده تر خواهد بود و بدیهی است که این مسئله معنایی جز کم رنگتر شدن تأثیر اراده مردم مناطق محروم و مستضعف جامعه و پررنگ تر شدن تأثیر قشر مرفه و مرکز نشین در معادلات سیاسی و اجتماعی نخواهد داشت. علاوه بر این با این طرح وقتی نماینده ای با رأی تأثیر گذار جمعیت مرکزنشین صاحب کرسی مجلس شد بدیهی است که پیگیری نظرات و منویات و مسائل این قشر در اولویت هایش قرار خواهد گرفت، مسئله ای که با فرض استفاده برخی از نمایندگان از امکانات مالی و جناحی مرکز نشینان بحرانی تر شده و به طور کلی توجه نماینده از مردم مناطق محروم و مستضعف منحرف می شود. موضوعی که نتیجه ای جز تشکیل مجلسی، وام دار باندهای قدرت و ثروت و فراموشی هرچه بیشتر محرومین و مستعفین و در نتیجه کاهش حضور مردم در انتخابات نخواهد داشت.

به طور کلی در این طرح با وجود برخی مزایا به دلیل وابسته کردن صندوق رأی نمایندگان مجلس به کلونی های جمعیتی شهرنشین و کم رنگ تر و به حاشیه رفتن تأثیر اراده مردم مناطق محروم و مستضعف جامعه، نه تنها روند خدمات رسانی و پیگیری مشکلات مردم مناطق محروم دچار افت جدی می شود بلکه مردم سالاری دینی که معنایی جز حضور یکسان همه مردم در معادلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... دچار آسیب جدی خواهد شد.

بدین معنا که با این روند، فاصله بین مردم و نمایندگان مجلس بخصوص در شهرستان ها بیشتر شده و خطر واگرایی از حاکمیت و کم رنگ شدن مردم سالاری وجود خواهد داشت.

در پایان اینکه بنظر می رسد این طرح با ویژگی هایی که در بالا برشمردیم با سخن امام خمینی که می فرمایند: "مجلس عصاره فضائل ملت است"، در تعارض شدیدی است؛ به هر حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید عصاره کلیت ملت باشند و همه اقوام و مناطق جغرافیایی و طبقات مختلف اجتماعی را نمایندگی کنند، نه اینکه با ایجاد فرآیندی در انتخابات که موجب کاهش تأثیر و ضریب نفوذ اراده بخش عظیمی از مناطق محروم می شود، نقش این بخش از جامعه که به تعبیر امام خمینی(ره) صاحبان اصلی این انقلاب هستند به فراموشی سپرده بشود.

ارسال نظر