کد خبر : 11634

جنتی: توطئه‌‌گران برای تغییر نام و هویت خلیج فارس راه به جایی نمی‌برند

 جنتی: توطئه‌‌گران برای تغییر نام و هویت خلیج فارس راه به جایی نمی‌برند

بوشهر24: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه توطئه‌‌گران برای تغییر نام و هویت ماندگار خلیج فارس راه به جایی نمی‌برند، گفت: در شرایط کنونی مدعیانی در کمین نشسته‌اند که نام شکوهمند خلیج فارس را در تاریخ فرهنگ و تمدن جهان کمرنگ کنند.

بوشهر24: علی جنتی ظهر امروز در جشنواره ملی خلیج فارس که به‌منظور پاسداشت روز ملی خلیج فارس در بوشهر برگزار شد، با بیان اینکه استان بوشهر از ابعاد مختلف دارای ویژگی‌های مهمی است اظهار داشت: این سرزمین با داشتن پیشینه غنی و پربار فرهنگی به‌عنوان مهد فرهنگ در کشور شناخته شده است.

به گزارش "بوشهر24"، به نقل از تسنیم، وی با اشاره به اینکه استان بوشهر در حوزه خلیج فارس دارای جایگاه مهمی است تصریح کرد: خوشحال هستیم که استان بوشهر بعد از انقلاب اسلامی و در دو دهه گذشته از بعد امکانات فیزیکی و سرمایه اجتماعی مورد توجه نظام اسلامی قرار گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ‌وجود نیروگاه اتمی بوشهر و تأسیسات پارس جنوبی در استان گفت: وجود امکانات زیربنایی کشور در استان بوشهر، این استان را بین‌المللی کرده است.

جنتی با اشاره به اینکه رویکرد دولت تدبیر و امید افزایش امیدواری در راستای بهره‌مندی بیشتر مردم از خدمات است بیان کرد: استاندار بوشهر توجه ویژه‌ای به توسعه زیرساخت‌های استان دارد به‌گونه‌ای که در 2 سال گذشته تحولات مهمی در این حوزه صورت گرفته است.

وی، با گرامیداشت روز ملی خلیج فارس بیان کرد: روز 10 اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان روز ملی خلیج فارس نام‌گذاری شده است که در این روز نمایشگا‌ه‌ها و جشنواره‌های مختلفی در استان‌های ساحلی جنوبی کشور برگزار می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اسناد و کتاب‌های فاخری در حوزه خلیج فارس وجود دارد خاطرنشان کرد: نیاز است در همه استان‌های ساحلی حوزه خلیج فارس کشور مجموعه‌ای از اسناد و نقشه‌های فاخر خلیج فارس که از دیرباز وجود داشته و اکنون در وزارت امور خارجه نگه‌داری می‌شود ،در قالب نمایشگاهی نمایش داده شود.

جنتی، با بیان اینکه پیوند خلیج فارس با آفرینش‌های ادبی و هنری ضروری است، گفت: در سرزمینی که دیار سخن سرایان و هنرمندان پرآوازه است، پیوند خلیج فارس با آفرینش‌های ادبی و هنری حکایتی سرشار از زیبایی و معناست.

وی با اشاره به اینکه رویکرد شاعران و هنرمندان در طول تاریخ جنبه حق‌طلبانه داشته است، اظهار داشت: شاعران و هنرمندان معاصر ایران با آفرینش آثاری فاخر و شایسته در زمینه خلیج فارس آغازگر حرکتی ژرف و خودجوش بوده‌اند که بر حقانیت این نام کهن اصرار و التزام دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه آثار هنرمندان در حوزه خلیج فارس به‌منزله سند این دریای بزرگ است، افزود: هر اثر ادبی و هنری که با تأکید بر هویت خلیج فارس خلق می‌شود، به‌منزله سند دیگری است که بر اصالت نام خلیج فارس گواهی می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه توطئه‌‌گران برای تغییر نام و هویت ماندگار خلیج فارس، راه به جایی نمی‌برند تصریح کرد: خلق آثار هنری و ادبی نشانگر این است که توطئه‌های شوم برای تغییر نام و هویت ماندگار خلیج فارس، محقق نمی‌شود.

جنتی با تأکید بر این نکته که هویت ملی، مقوله‌ای دستوری یا تجویزی نیست، افزود: همه می‌دانیم که هویت ملی، مقوله‌ای دستوری یا تجویزی نیست بلکه باید از درون جامعه بجوشد و جشنواره خلیج فارس نیز جلوه روشن و ماندگار این جوشش است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری جشنواره ملی خلیج فارس را نخستین گام فرهنگی در راه تحقق یکی از خواسته‌های ملت ایران و مردم مسلمان منطقه دانست و گفت: به‌گواهی تاریخ، خلیج فارس آبراهی است که از میان فرهنگ و تمدن غنی ایرانی و اسلامی راه گشوده و ما را با فرهنگ و تمدن جهان پیوند داده است.

وی خلیج فارس را نماد و نشانه هویت ملی ایرانیان دانست و گفت: در شرایط کنونی مدعیانی در کمین نشسته‌اند که نام شکوهمند خلیج فارس را در تاریخ فرهنگ و تمدن جهان کمرنگ کنند.

جنتی با بیان اینکه خلیج فارس یکی از مهمترین و حساس‌ترین نقاط جهان است، افزود: با گذشت زمان روز به روز بر اهمیت این منطقه افزوده شده چنان که به‌تعبیر کارشناسان ژئوپولیتیک این منطقه هارت‌لند یا قلب زمین لقب گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ثروت‌های مهم خلیج فارس در قرون اخیر مورد تاراج بیگانگان قرار گرفته است، گفت: موقعیت راهبردی، ثروت‌های بسیار و دیگر ویژگی‌های خلیج فارس سبب شده تا بیگانگان در قرون اخیر منابع و فرصت‌های این منطقه را به‌نحو آشکار و پنهان به تاراج ببرند.

وی با اشاره به اینکه نام خلیج فارس حتی در نقشه‌های کشورهای مختلف حک شده است، افزود: در سفرنامه‌ها و نقشه‌های کهن جغرافیایی از خلیج فارس تحت عنوان «بحر‌الفارس» و «پرشین گلف» یاد شده است.

جنتی با اشاره به منابع غنی و باارزش خلیج فارس بیان کرد: ذخایر سرشار دریایی، غذایی، گیاهی و نفت و گاز سبب شده که خلیج فارس همواره در مرکز کشمکش‌ها و تحولات سیاسی خاورمیانه قرار داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تمدن بشر از آغاز، نام دیگری بر این آب‌راه نشنیده است و براساس اسناد غیرقابل انکار، نام خلیج فارس قدمتی بیش از تاریخ مکتوب اقلیم خود دارد بنابراین تلاش برخی محافل برای دگرگون کردن این نام تاریخی، تلاشی بی‌سابقه، بی‌حاصل و خلاف اخلاق و عرف است که البته به شکست نیز انجامیده است.

ارسال نظر