کد خبر : 11850

در حاشیه اظهارات اخیر استاندار؛

جناب استاندار؛ اصل 103 قانون اساسی را مطالعه کنید!

جناب استاندار؛ اصل 103 قانون اساسی را مطالعه کنید!

بوشهر24: بر این اساس گفته استاندار در تضاد آشکار با این اصل از قانون اساسی است، چرا که بنا بر این اصل وی ملزم به رعایت تصمیمات شوار است نه اینکه بنابر تشخیص خودش تصمیم شورا در انتخاب شهردار را وتو کند.

بوشهر24: صحبت های استاندار محترم مبنی بر عدم امضا حکم شهرداران و دهیاران منتخب شوراهای اسلامی در صورت تشخیص فردی ایشان از عدم سلامت و صلاحیت افراد انتخابی، در همایش اعضای شوراهای اسلامی شهرستان دشتستان بیش از آنکه موجب امیدواری و مسرّت شوراها گردد به نوعی باعث سرخوردگی و سرکوب نمودن انگیزه و اراده این شوراها در انجام وظایف خطیر نمایندگی خود در مقام عضویت شورا و تصمیم گیری به صلاح عموم شهروندان، گردید.

چرا که اگر قرار است عقلا و نمایندگان یک شهر پس از تحقیق و بررسی در باب موضوعی، تصمیمی را در جهت منافع و مصالح شهر اتخاذ نمایند و این تصمیم به دلیل اینکه به مذاق یک مقام مسئول خوش نیامده، توسط وی نادیده انگاشته شود و در حقیقت وتو گردد، پس ادامه فعالیت شوراها در جامعه چه معنا و مفهومی می تواند داشته باشد؟پیرامون این مسئله ملاحظاتی وجود دارد، در ادامه بخوانید؛

 

- اصل یکصد و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشعار می دارد: «استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند، در حدود و اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند.»

بر این اساس گفته استاندار در تضاد آشکار با این اصل از قانون اساسی است، چرا که بنا بر این اصل وی ملزم به رعایت تصمیمات شوار است نه اینکه بنابر تشخیص خودش تصمیم شورا در انتخاب شهردار را وتو کند.

 

- اصل اساسی مردم سالاری دینی ایجاب می کند به تصمیمات و نظرات نمایندگان منتخب مردم احترام گذاشته شود. با توجه به اهداف تشکیل و تأسیس نهاد شوراها در واگذاری امورات و سرنوشت مردم مناطق مختلف به دست نمایندگان آنها لازم است مقامات مسئول بدون اعمال نظرات شخصی و سلیقه ای در تحقق این اهداف تلاش مضاعف نمایند. بنظر می رسد اینگونه اظهارنظرها بیش از آنکه بر مبنای قانون و منطق باشد یک ژست سیاسی بیش نیست.

 

- بدیهی است اینگونه اظهارات از سوی استاندار آن هم در روزهایی که شهرهای بزرگ استان درگیر انتخاب شهرداران خود هستند، ممکن است این شائبه را در اذهان به وجود آورد که شاید مدیران دولتی در استان به دنبال انتخاب گزینه مدنظر خود به عنوان شهردار بوده اند و حال که خواسته آنها محقق نشده است، با صحبتهای تهدید آمیز به این مسئله واکنش نشان می دهند. آیا بهتر نیست از اینگونه اظهارات بی مبنا جلوگیری شود تا شائبه فشار جهت انتخاب فرد مورد نظر مسئولین دولتی به وجود نیاید؟

 

-  در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را بنام سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری کرده و این فرصت استثنایی را برای دولتمردان جهت تقریب هرچه بیشتر مردم با سیاست های خود به وجود آورده اند، مدیران دولت، خود را در مقابل نمایندگان ملت در شوراها قرار می دهند و بیش از آنکه در جهت تحقق ایجاد اعتماد متقابل و در نتیجه همدلی و همزبانی پیش بروند به سمت تقابل و نادیده گرفتن تصمیمات نمایندگان مردم در شوارها حرکت می کنند.

 • روز خوش ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ ۱۲:۵۷

  0 2 پاسخ

  با توجه به اینکه بعد از اظهارات جناب استاندار این تنها جناح اصولگراست که به شدت نگران موضوع شده بهترین مطلبی که می توان در این باره اظهار کرد عنوانی است اینچنینی:
  "حمله دلواپسان به سالاری در پی هشدار به شوراها در انتخاب شهردار بی کفایت"

  • محمد ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ ۲۱:۰۵

   1 0 پاسخ

   سلام...
   دلواپس؟ خوبه حداقل عده ای دلواپس هم هستند!!! هرکه با ماست بر حق است و هرکه نظرش خلاف ماست غیرقانونی و بی حق!؟!؟ دیکتاتوری یعنی چه؟ معنی دیکتاتوری یعنی اینکه دلواپس باشی. زنده باد مخالف من....

   دولت راستگویان دارای تحمل مخالف

ارسال نظر