کد خبر : 11863

نقشه راه آمریکا برای سبک کردن تحریم ها چیست؟

نقشه راه آمریکا برای سبک کردن تحریم ها چیست؟

پنج روز پیش هم جک لو وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده بود که نقشه راه امریکا برای سبک کردن تحریم ها در صورت توافق هسته ای به گونه ای خواهد بود که ساختار تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران حفظ شود.

به گزارش " بوشهر24 "، «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفته است : فرآیند «رفع تدریجی» تحریم‌های ایران ۶ ماه پس از اجرای توافق «اغاز» خواهد شد!

وی در  گفتگو با شبکه تلویزونی سی ان ان در پاسخ به سئوال کریستین امانپور درباره «زمان دقیق رفع تحریم‌ها»  گفت: « قبل از آغاز فرآیند رفع تدریجی تحریم‌ها، ابتدا مفاد اصلی توافق هسته‌ای باید اجرا شوند.»
 
مونیز  در ادامه با بیان اینکه درباره زمان‌بندی رفع تحریم‌ها هنوز موارد زیادی هستند که باید حل و فصل شوند درباره گمانه‌زنی‌های مختلف مطرح شده در این باره اظهار داشت: « البته این تا اندازه زیادی در دستان ایرانی‌ها است. آنها باید چندین اقدام را انجام دهند از قبیل کاهش ذخایر اورانیوم، کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال، اما من با یک حساب سرانگشتی زمان لازم در این باره را حدود ۶ ماه می‌دانم؛ این زمان می‌تواند کوتاه‌تر با طولانی‌تر از این باشد که باز هم به توانایی آنها برای انجام این اقدامات بستگی دارد.»
 
وزیر انرژی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا درباره این ۶ ماه توافقی صورت گرفته است هم گفت:«نه، این شش ماه زمان ثابتی نیست؛ هر چقدر که طول بکشد تا آنها این گام‌ها را اجرا کنند مد نظر است.» مونیز با ذکر دوباره گا‌م‌های اجرایی لازم از سوی ایران گفت: «من حدس می‌زنم شش ماه زمان واقع‌گرایانه‌ای برای انجام آنها است.»
این اظهارات وزیر انر‍ژی امریکا بدان معناست که نه تنها امریکا برنامه ای برای «لغو تحریم» بصورت «یکباره» ندارد، بلکه به دنبال «تعلیق» بخشی از تحریم ها و نه «همه» آنها ، بر اساس یک برنامه زمانبندی شده و پس از راستی آزمایی تعهدات ایران به ۱+۵ است، که مدت زمان اجرای این راستی آزمایی اولیه نیز از سوی مونیز به مدت ۶ ماه تخمین زده شده است.
 
این در حالی است که محمد جواد ظریف در برنامه نگاه یک در پاسخ به سوالی درباره اظهارات ماری هارف که عباراتی مشابه با اظهارات مونیز به کار برده بود، ضمن تایید تلویحی زمابنر بودن مراحل راستی آزمایی گفت: روزی که  توافق تصویب شود  طرفها باید اقداماتی را انجام دهند  و روز تصویب توافق تا اجرایی شدن  ان فاصله ای وجود دارد که این فاصله  هنوز به توافق طرفین نرسیده چرا که باید  ما  و آنها اقداماتی را انجام دهیم و نمی دانیم این اقدامات چقدر طول  می کشد . جمهوری اسلامی ایران باید در فردو  و اراک  و نطنز  و همچنین  ذخایر خود  اقداماتی را انجام دهد  که مورد توافق مسئولان نظام  باشد. ما با دکتر صالحی جلسه داشتیم و بررسی کردیم این اقدامات  جمهوری اسلامی چقدر طول می کشد، البته آمریکا نیز باید اقداماتی را  انجام دهد . خانم ماری هارف حدس خود را گفته است که شش ماه  تا لغو قطعنامه ها و تحریم ها زمان لازم است . این زمان می تواند شش هفته یا چهار هفته باشد .
 
پنج روز پیش هم جک لو وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده بود که نقشه راه امریکا برای سبک کردن تحریم ها در صورت توافق هسته ای به گونه ای خواهد بود که ساختار تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران حفظ شود. 
 
جک لو در اندیشکده واشنگتن با بیان اینکه تحریمها یکباره برداشته نمی شود تاکید کرده بود: تحریم ها به صورت «مرحله ای» و بعد از «راستی آزمایی» تعهدات ایران «کاهش» می یابد. چرا که تحریمها ابزار ما برای حفظ فشار بر ایران و وادار نمودن آن به اجرای همه تعهداتش است. حتی تحریم ها لغو نمی شود بلکه تعلیق می شود تا ساختار لازم برای بازگشت مجدد تحریم ها باقی باشد. این چارچوبی است که در سوئیس توافق شده است.
 
مقامات آمریکایی پس ازمذاکرات لوزان سوئیس بارها اعلام کردند که تحریم های هسته ای ایران به صورت مرحله ای و زمانبر «سبک» می شود و لغو نخواهد شد. 
این در حالی است که بر اساس «برنامه جامع مشترک اقدام» ، در توافق نهایی می بایست "همه تحریم های مرتبط با هسته ای،  شورای امینت سازمان ملل ، چندجانبه و ملی" «لغو» شود.
 
از سوی دیگر لغو یکباره همه تحریم ها در توافق نهایی به عنوان یکی از خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای عنوان شده است. / رجا

ارسال نظر