کد خبر : 12327

اصغرزاده: دولت روحانی رحم اجاره ای برای پرورش یک نطفه است!

مردم دست روحانی و ظریف را ببوسند!/ اصغرزاده: روحانی به بقا فکر نکند

ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از سخنرانی خود در دانشگاه بوشهر گفته است: انتظار داریم دولت روحانی استراتژی خود را استراتژی بقا انتخاب نکند.

به گزارش ایرنا، او افزوده است: دولت نمی تواند فقط تصور کند که برای ماندن بر کرسی قدرت باید رفتار کند.

اصغرزاده همچنین با اشاره به چالش‌های رئیس جمهور روحانی گفته است: اصلاح‌طلبان بخشی از صورت مساله و حل مشکلات هستند. اصلاح‌طلبان فرصتند و نه چالش، شما نمی‌توانید بدون توجه به مطالبات عمومی اصلاح‌طلبان احساس کنید که این بدنه اجتماعی از شما همچنان دفاع می‌کند.

او در بخش دیگری از این سخنرانی، خطاب به حضّار اینطور اظهار کرده است که «بروید دست روحانی و ظریف را ببوسید که شما را دارد از معرض اجماع جهانی خارج می کند»!

 

*آقای اصغرزاده، چهره‌ایست که در میان اصلاح‌طلبان به عصیانگری مشهور است.

و همین روح عصیانگر است شاید که زمانی او را وادار به گفتن این جمله کرد که «چند وقت پیش به دوستانی به شوخی گفتم این (دولت) رحم اجاره‌ای برای پرورش یک نطفه است»!

و هم او بود که در ادامه همان صحبت مشهور، از طرفداران رئیس جمهور روحانی با لفظی دون شأن یاد کرد و اظهار داشت: باید کنترل شوند وگرنه به یک نیروی مخرب تبدیل می‌شوند.

دعوت اصغرزاده از رئیس جمهور روحانی برای دوری‌گزینی از تفکر بقا نیز اگرچه شاید دارای معانی مختلفی باشد اما با توجه با منش عصیانگر و ادبیات رک و راست اصغرزاده می‌توان اینطور نتیجه گرفت که او وجهی مهمی از حقیقت را برای روحانی و اطرافیانش مکشوف کرده است.

جریان سیاسی خاص اگرچه طی دو و نیم سال گذشته لبخندهای تصنّعی فراوانی را حواله دولت یازدهم کرده اما پر واضح است که تقریباً هیچکدام از مطالبات سیاسی این جریان محقق نشده و امر روزانه اصلاح‌طلبان صرفاً به کف زدن برای توافق هسته‌ای دولت با آمریکا اختصاص یافته است.

و در این میان نه خبری از رفع حصر وجود دارد، نه از رفع ممنوع‌التصویری لیدر جریان اصلاحات و نه از مقولاتی مثل توقف گشت‌های ارشاد ناجا، رفع کامل فیلترینگ و غیره.

و لذا بدیهیست که صحبت جاری شده بر لسان اصغرزاده؛ حرف دل بسیاری دیگر از چهره‌های جریان خاص نیز هست.

کما اینکه صورت این حرف دل نیز در جریان انتخابات مجلس دهم متبلور شده و جریان خاص با وجود آنکه در ابتدای امر مدعی یگانگی با گفتمان دولت روحانی بود اما اکنون درگیر مقولاتی مثل اصلاح‌طلبان نوین، حزب ندا، احتمال عبور برخی اصلاح‌طلبان از روحانی و ضرورت وحدت با اعتدالگرایان! شده است که صد البته تقصیر تمام این میهمانی‌های ناخوانده را نیز بر گردن رئیس جمهور روحانی می‌داند.

در باب اینکه اصغرزاده مدعی شده است روحانی بدون توجه به مطالبات اصلاح‌طلبان نیز راه به جایی نخواهد برد باید به دو نکته مهم اشاره کرد.

نکته اول آنکه جریان خاص به حمایت دامنه‌دار از رئیس جمهور روحانی نیاز دارد و اگر این راهبرد را از دستور کار خود خارج کند؛ آیا به چیزی غیر از یک جریان سیاسی منزوی تبدیل خواهد شد؟! و نکته دوم هم آنکه حقیقت رأی نیاوردن جریان خاص در 14 سال گذشته و در هیچ انتخاباتی را بیش از هرکس، رئیس جمهور روحانی می‌داند و می‌بیند.

پس می‌توان گفت که مشخص نیست شخص رئیس جمهور روحانی هم در تحلیل سیاسی خود از شرایط صحنه، سخن اصغرزاده و یارانش مبنی بر تأثیرگذاری کارای اصلاح‌طلبان در رأی خود را قبول داشته باشد.

گفتنیست، پیش از اصغرزاده، عبدالله ناصری، دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در یک مصاحبه؛ حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی در انتخابات دولت آینده را مشروط کرده و گفته است:‌

«ممکن است در آن زمان هم با توجه به رقبایی که حاضر می‌شوند اصلاح‌طلبان باز هم به این نتیجه برسند که از روحانی حمایت کنند اما شاقول اصلاح‌طلبان این است که آقای روحانی و وزارت کشورش پای انتخابات (مجلس دهم) می‌ایستد یا نه و حاضر است هزینه بکند؟ هیأت های اجرایی را که نخستین ابزار نظارتی هستند چگونه شکل خواهد داد؟»/فارس

ارسال نظر