کد خبر : 12406

تحریم‌های ضدایرانی جدید آمریکا هشداری به تیم مذاکره کننده است

تحریم‌های ضدایرانی جدید آمریکا هشداری به تیم مذاکره کننده است

ابراهیم کارخانه‌ای با بیان اینکه سریال ادامه‌دار تحریم‌های آمریکا نشان از توطئه آنها دارد، گفت که مجلس شورای اسلامی با طرح جامعی مقابل کارشکنی آمریکا می‌ایستد.

به گزارش " بوشهر24 "، ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که جمهوری اسلامی ایران با ماهیت دینی و اسلامی خود اقتدار علمی پیدا نکند تا الگویی برای کشورهای منطقه نباشد.

وی افزود: از آنجایی که اقتدار علمی منجر به اقتدار سیاسی و اقتصادی می‌شود آمریکا درصدد است با جلوگیری از سرعت علمی ایران جلوی اقتدار سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را بگیرد.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه زورگویی آمریکا به خاطر اقتدار علمی آنها در جهان است، اظهار داشت: اگر آمریکایی‌ها پیشرفت علمی نداشتند کشور عقب‌مانده‌ای بودند.

«آمریکایی‌ها در طول 36 سال گذشته سعی کرده‌اند تا جمهوری اسلامی ایران را در 2 جبهه متوقف کنند. یکی جلوگیری از نفوذ امواج انقلاب اسلامی که امروز به حمدلله علی‌رغم تلاش‌های آمریکا جمهوری اسلامی ایران در قله اقتدار معادلات سیاسی و منطقه‌ای قرار گرفته است. دوم اینکه آمریکا درصدد است تا حرکت علمی پرشتاب جمهوری اسلامی ایران را که یک نماد آن فناوری هسته‌‌ای است متوقف کند، هرچند علیرغم میل آمریکا چرخ‌دنده حرکت بالنده علمی جمهوری اسلامی ایران با شتاب چندین برابر میانگین جهانی به جلو می‌رود.»

وی افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران در رتبه هفدهم علمی جهان قرار دارد و در بسیاری از موارد رتبه تک رقمی است. به اقرار سازمان هوافضایی آمریکا (ناسا) در سال 1392 ایران در بین همه کشورهای جهان بیشترین رشد علمی را در عرصه هوافضا داشته است.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس همچنین خاطرنشان کرد: در دفاع سایبری و بسیاری از موارد دیگر ایران توانسته جایگاه ویژه‌ای را در میان کشورهای جهان پیدا کند و همین مسئله آمریکا را بر آن داشته تا از هر طریق ممکن جلوی حرکت قدرتمند جمهوری اسلامی ایران را در عرصه علوم پیشرفته سد کند.

کارخانه‌ای اضافه کرد: آمریکا بر همین اساس موضوع مذاکره و مصاحبه با دانشمندان مرتبط با مسائل هسته‌ای را مطرح کرده که به فرموده مقام معظم رهبری در حقیقت بازجویی از آنها به شمار می‌رود. آنها به دنبال این هستند که با این اقدام دانشمندان و نخبگان هسته‌ای کشور را از تلاش برای پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران باز دارند غافل از آنکه این اقدام آنها بر شور و حرکت علمی جوانان دانشمند ایران اسلامی خواهد افزود.

وی با تاکید بر اینکه پیشرفت‌های علمی در فکر و اندیشه جوانان و دانشمندان ایرانی نهادینه شده و قابل حذف نیست، گفت: سرزمین اسلامی و در قلب آن جمهوری اسلامی ایران به تبعیت از رهبری هوشمند انقلاب هرگز اجازه دسترسی و بازجویی از احدی از دانشمندان و نخبگان هسته‌ای را به هیچ شخص و هیچ کشوری نخواهد داد.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس اظهار داشت: راه نفوذ بیگانگان به حریم امنیتی و دفاعی و به حریم شخصیت حقیقی و حقوقی اشخاص به کلی مسدود است و مجلس شورای اسلامی در این خصوص قاطعانه و قدرتمندانه اقدام خواهد کرد.

کارخانه‌ای در همین زمینه خاطرنشان کرد: ملت ایران همان گونه که 8 سال در دفاع مقدس از مرزهای جغرافیایی برای حفظ ارزش‌های دینی، عزت، اقتدار و استقلال کشور قدرتمندانه دفاع کردند برابر دشمن در  مرزهای علمی و مواجه با سربازان و سرداران خط مقدم عزت و اقتدار علمی کشور نیز شجاعانه و قهرمانانه دفاع خواهند کرد.

«ما خاک را برای کاشتن نهال علم و ایمان می‌خواهیم تا ملت سلحشور ایران از ثمره آن که عزت و اقتدار و رفاه اجتماعی است برخوردار شود. سرزمینی که در آن جلوی پیشرفت علمی گرفته شود متوقف در زمان و محکوم به شکست.»

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در طول 26 سال زعامت امت اسلام بارها کشور را از توطئه‌های بسیار خطرناک دشمن نجات داده است. اینکه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب دائما هشدار می‌دهند حکایت از خواب‌های آشفته‌ای است که دشمنان انقلاب و در راس آنها آمریکا به بهانه هسته‌ای برای ملت ما تدارک می‌»بینند اما در نهایت از هسته‌ای مهم‌تر رویکرد خطرناکی است که آمریکایی‌ها به بهانه هسته‌ای برای نفوذ به حریم امنیتی و دفاعی و حاکمیتی ملت ما طراحی کرده‌اند.

کارخانه‌ای اضافه کرد: آنها برنامه‌ای را طراحی کردند که بهای تخفیف تحریم‌ها شکست عزت، اقتدار و احترام ملت ایران باشد اما ملتی که گوش به فرمان رهبری است به دشمنان انقلاب مجال توطئه نمی‌دهد.

وی با اشاره به تحریم برخی از شرکت‌های عربی به بهانه کمک به ایران برای خرید هواپیما از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، گفت: آمریکایی‌ها در حال مذاکره با ما هستند تا این مذاکرات توافقی را در پی داشته باشد و تحریم‌ها لغو شود اما عملا در حین مذاکرات می‌بینیم که آمریکایی‌ها به جای اینکه دست از هر نوع تحریم جدید مستقیم و غیرمستقیم بردارند و فضای آرام و امنی را برای مذاکره ایجاد کنند، کشورهای دیگر را تهدید می‌کنند که چرا با جمهوری اسلامی ایران مبادلات بازرگانی دارد.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس اظهار داشت: این اقدام آمریکا هشداری به تیم مذاکره‌کننده است که آمریکایی‌ها به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند، در واقع آنها به دنبال این هستند که بتوانند به هر طریق ممکن جمهوری اسلامی ایران را محدود کنند.

کارخانه‌ای خاطرنشان کرد: به طور معمول در هر مذاکره‌ای در حین مذاکره کشورهای مذاکره‌کننده علیه یکدیگر برنامه‌ریزی‌‌های ایذایی انجام نمی‌دهند اما اینکه آمریکایی‌ها دست به این تهدیدات می‌زنند موضوعی است که جای تامل دارد و هشداری است که ما باید در هر حال مراقب توطئه‌های آمریکایی‌ها باشیم.

کارخانه‌ای در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس، با اشاره به امضای طرح نظارت کنگره آمریکا بر توافق هسته‌ای ایران با این کشور از سوی اوباما، گفت: در مقطعی از زمان ما شاهد یک بازی سیاسی بین اوباما، کنگره و نتانیاهو بودیم که یک مثلث سیاسی را تشکیل داده بودند، در واقع این اقدامات جنبه سوری داشت زیرا در ظاهر تقابل‌هایی با هم داشتند اما در نهایت دیدیم که کنگره و اوباما موضع واحدی را اتخاذ کردند.

وی افزود: تصویب توافق‌نامه احتمالی در کنگره و نظارت کنگره بر اجرای آن راه را باز می‌کند تا کنگره‌ای که دائما علیه جمهوری اسلامی ایران دست به تحریم‌ و توطئه‌ زده در حین اجرای موافقت‌نامه در طول 10 سال علیه ملت ایران بهانه‌هایی را در نحوه اجرا و فشار در اجرا داشته باشد.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس اظهار داشت: تصویب طرح در کنگره آمریکا و نظارت کنگره بر اجرای توافقنامه هسته‌ای با ایران با توجه به سوابق سوء آمریکایی‌ها و حیله‌ها و نیرنگ‌های مدیریت‌شده از سوی آنان راهی است تا در مدت اجرای توافق توطئه‌هایشان در قالب کنگره آمریکا ادامه پیدا کند و تحریم‌ها به اشکال دیگر اعمال شود.

کارخانه‌ای در پایان خاطرنشان کرد: طرح‌هایی در مجلس شورای اسلامی به منظور نظارت بر توافق هسته‌ای و مذاکرات تهیه شده است؛ مجلس نیز مقابل حرکات آمریکایی‌ها ساکت نخواهد ایستاد و تدابیری را اتخاذ می‌کند تا بتواند مقابل آمریکا از حقوق ملت ایران دفاع کند./ فارس

ارسال نظر