کد خبر : 12745

نگرانی آمریکا از تبدیل یمن به ایران و ونزوئلا دیگر

به گزارش " بوشهر24 "، «کالپ موپین» فعال آمریکایی و یکی از سرنشینان کشتی امدادرسانی ایران به یمن در مصاحبه با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری فارس، تأکید کرد که رسانه های غرب به صورت یکطرفه حوادث یمن را به گونه ای پوشش خبری می دهند که ایران را مقصر جلوه دهند و بگویند عربستان که بر سر مردم بی گناه بمب می اندازد هیچ گناهی ندارد.
موپین در این گفت‌وگوی دوساعته به موارد بسیاری اشاره کرد از مشاهدات خود در عرشه کشتی امداد رسان ایران شاهد، نحوه پوشش اخبار این کشتی در رسانه های آمریکایی گرفته تا وضعیت داخلی(اقتصادی- اجتماعی و سیاسی) آمریکا و ویژگی های شخصیتی امام خمینی (ره) معمار بزرگ انقلاب اسلامی ایران.

او البته از اینکه در بازگشت به آمریکا به دلیل همراهی این کشتی کمک رسان مورد بازداشت واقع شود نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: آمریکا آنگونه که خیلی ها از بیرون متصورند نیست. این شهروند آمریکایی تصریح کرد که آمریکا جایی نیست که بقیه مردم جهان آرزوی زندگی در  آن را می کنند.
موپین که از نزدیک رفتار سعودی ها با کشتی ایرانی نجات یمن را دیده است ابرزا عقیده می کند که سعودی ها بدون شک با تبه کاران وال استریت دستشان توی یک کاسه است. وی سپس به نحوه رفتار رسانه های آمریکایی به تحولات یمن اشاره کرد و با نشان دادن یک نسخه از روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز که در مسیرش به تهران از استامبول خریداری کرده بود گفت: آمریکایی ها همه نوع دروغ در این روزنامه نوشتند تا به مخاطبان خود ثابت کنند که کشتی ایرانی نجات یمن حامل تسلیحات بوده است در حالی که نه تنها خودم بلکه به همه جهان ثابت شد که این کشتی حامل کمک های دارویی و غذایی بود. او با ابراز تاسف از اینکه تنها آمریکایی حاضر در این کشتی است که برای کمک به یمنی ها سفر کرده است گفت که شک ندارم اگر کاخ سفید و رسانه های آمریکایی حقایق تحولات یمن را از مردم آمریکا مخفی نکنند تعداد زیاد تری از شهروندان آمریکایی در این کشتی حضور داشتند.
موپین سپس دولت کشورش را مقصر نرسیدن کمک های انساندوستانه ایران به مردم یمن دانشت و تصریح کرد که «تنها دلیل اینکه مأموریت ما از بندرعباس به سوی بندر الحدیده در یمن کامل نشد، حمایت آمریکا از تروریستهای عربستان سعودی بود. روزی که ما بندرعباس را ترک کردیم تا عازم آبهای یمن شویم، عربستان، بندر الحدیده را بمباران کرد و روزی که قرار بود به بندر الحدیده برسیم چندین بار آنجا را بمباران کرد.

وی در خصوص حمایت آمریکا از عربستان گفت: یکی از دلایلی که آمریکا از حمایت عربستان راضی و خشنود است این است که شرکت نفت وال استریت، اکسون موبیل و دیگر شرکت های وال استریت رابطه بسیار نزدیکی با عربستان دارند. عربستان سعودی همانند اسرائیل، پایگاه امپریالیسم های غرب در خاورمیانه به حساب می آیند که شرط  بندی های بانکداران وال استریت را انجام دهند.

این فعال آمریکایی درباره واکنش جامعه جهانی به اقدامات سعودی ها در یمن هم گفت: جهان عقب کشیده است و به سعودی ها اجازه می دهد که جنایات هولناکی را علیه مردم یمن و حتی آنهایی که می خواهند به نیازمندان یمن کمک کنند، مرتکب شوند.

موپین به یکی از دلایل حمله عربستان به یمن اشاره کرد و گفت: چیزی که عربستان، وال استریت، اسرائیل و تمامی نیروهای ثروت و قدرت از آن می هراسند این است که یمن، استقلال خود را به دست آورد و برای انجام چنین کاری شروع به استفاده از منابع وسیع نفت خود کنند. برکسی پوشیده نیست که یمن منابع نفتی دست نخورده ای دارد. آنها می ترسند که یمن به یک کشور دیگری چون ایران و ونزوئلا تبدیل شود و از منابع نفتی خود به منظور توسعه اقتصاد خود به صورت مستقل و در راستای منافع مردم یمن استفاده کند و این چیزی است که بانکداران وال استریت از آن می هراسند.

او البته در پایان گریزی هم به وضعیت اقتصادی درون آمریکا زد و گفت که سطح رفاه در این کشور چگونه پایین کشیده شده است و نسل امروز در مقایسه با پدران خود در سالهای دور از میزان حقوق و در آمد پایین تری برخوردار هستند.

مشروح بخش اول گفت و گوی مفصل موپین این فعال آمریکایی حاضر در کشتی ایرانی نجات یمن (ایران شاهد) با خبرنگاران گروه بین الملل فارس به شرح زیر است: 

 

*هزاران نفر از مردم یمن در بمباران عربستان کشته می شوند اما رسانه های آمریکا اشاره ای به آن نمی کنند

وی درباره نوع پوشش خبری رسانه های آمریکایی از حوادث یمن گفت: حقیقت این است که در یمن هزاران نفر در حال از دست دادن جان خود هستند و بمب ها بر بیمارستانها، مدارس، نیروگاه برق و دیگر زیرساخت های غیرنظامی فرود می آیند و این در حالی است که رسانه ها در آمریکا و کشورهای غربی هیچ اشاره ای به رخدادها نمی کنند و در واقع جرایمی که علیه بشریت در حال رخ دادن است را نادیده می گیرند و این بسیار ناعادلانه است.

موپین تصریح کرد: پوشش خبری اندک رسانه های غربی از رخدادهای یمن بر انصارالله بعنوان نیروی تحت حمایت ایران متمرکز است و عباراتی که رسانه های غرب برای این گروه استفاده می کنند، این است که انصارالله نماینده ایران است و ایران این گروه را تأمین مالی می کند و بنابراین همپیمان ایران هستند.

وی سپس به نوع پوشش خبری رسانه های آمریکا از جنبش سیاهپوستان آمریکا اشاره کرد و گفت: در تاریخ آمریکا نیز جنبش و حرکت عظیمی برای دفاع از حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا به رهبری «مارتین لوتر کینگ» صورت گرفت. در آن زمان نیز رسانه های قدرتمند آمریکا نه تنها به حرفهای این جنبش و مارتین لوتر کینگ توجهی نکردند و خواسته های آنها را منعکس نکردند، بلکه در گزارشات خود نوشتند که مارتین لوتر کینگ، جاسوس شوروی است و از شوروی حقوق و دستمزد دریافت می کند، بنابراین به حرفهای او گوش ندهید. اینطور بود که مأموران پلیس به جنبش سیاهپوستان آمریکا حمله کردند و رفتار خشونت بار و وحشیانه ای با آنها داشتند. هم اکنون نیز وضعیت مشابهی در پوشش اخبار مربوط به یمن توسط رسانه های غربی به وجود آمده است.

*رسانه های آمریکا تلاش می کنند جنگ یمن را یک جنگ سنی و شیعه جلوه دهند

موپین تأکید کرد: رسانه های آمریکا و دولت این کشور، حقیقتی را که در یمن در حال رخ دادن است به مردم آمریکا ارائه نمی کنند. آنها اشاره ای به این حقایق نمی کنند که مردم یمن به دنبال استقلال کشورشان هستند و می خواهند حق اداره کشور خودشان را داشته باشند و اجازه داشته باشند تا منابع طبیعی خود را حفظ کنند و کنترل آن را خود در دست داشته باشند. اینها اساسی ترین حق هر کشوری به حساب می آید و مفهوم اساسی آزادی اراده است.

وی اینگونه ادامه داد: رسانه های آمریکایی تمامی این حقایق را نادیده می گیرند و تلاش می کنند ایران را در بحران یمن مقصر جلوه دهند. رسانه های غرب و به ویژه آمریکا تلاش می کنند تا القا کنند که جنگ یمن یک جنگ سنی و شیعه است و تنها یک جنگ قومی و قبیله ای است و هرچیزی که به این مسئله اشاره می کند را بیان می کنند و هیچ اشاره ای به این موضوع نمی کنند که مردم یمن برای گرفتن حق خود ایستادگی کرده اند.

*حقایق جنگ یمن از مردم آمریکا مخفی نگه داشته می شود/اکثر مردم آمریکا نمی دانند که دولتشان در جنایات یمن دست دارد

وی سپس به مأموریت انساندوستانه کشتی ایران شاهد اشاره کرد که کمک های انساندوستانه را برای مردم بی پناه یمن حمل می کرد.

موپین تصریح کرد: افرادی که در این کشتی بودند در واقع داوطلبانی از هلال احمر بودند. این افراد ایرانی بودند. آنها می دانستند که مادران یمنی شاهد کشته شدن فرزندانشان هستند. آنها می دانستند که مردم بی گناه یمن کشته می شوند. می دانستند که مدارس یمن هدف قرار گرفته می شود و کاملا بر حقایقی که در یمن در حال رخ دادن است، واقف بودند اما این حقایق از مردم آمریکا مخفی نگه داشته می شود. واقعا جای تأسف است که من تنها فردی از آمریکا بودم که با کشتی امدادرسان ایران به یمن سفر کردم. من معتقدم اگر مردم آمریکا از حقایق یمن آگاه بودند و واقعا می دانستند که دولت آمریکا با ماهواره ها، سوخت رسانی، از هواپیماهای عربستان در جنگ یمن حمایت می کند و اگر می دانستند که دولت آمریکا تا چه اندازه در این جرایم دست دارد، اگر مردم آمریکا می دانستند که بار کشتی چیست به طور قطع افراد بیشتری از آمریکا در این سفر به یمن همراه می شدند.

 

*هیچ یک از سرنشینان کشتی ایران نظامی نبودند

وی درباره صلح آمیز بودن مأموریت کشتی ایرانی گفت: در کشتی کمک های انساندوستانه ایران به یمن، افراد مختلفی چون تکنسین های پزشکی، تکنسین های بیهوشی، تکنسین های اتاق عمل، متخصصان بیهوشی، جراحان عمومی و پزشکان عمومی حضور داشتند. تمامی داوطلبان هلال احمر در این کشتی حضور داشتند که همگی آنها از هفت اصل اساسی جمعیت هلال احمر پیروی می کردند و به هیچ عنوان مشارکتی در درگیری های نظامی نداشتند و همگی غیرنظامی بودند که همگی این افراد به صورت داوطلبانه به افراد نیازمند کمک می کردند.

این فعال آمریکایی درباره ملیت سرنشینان کشتی امدادرسان ایران گفت: در کشتی امداد ایران یک تبعه آمریکایی، یک تبعه فرانسوی که اصالتاً سنگالی بود و یک خبرنگار آلمانی حضور داشتند.

*نوع پوشش رسانه های غرب از مأموریت کشتی ایران کاملاً گمراه کننده است

وی ادامه داد: پوشش رسانه های غرب از مأموریت کشتی ایران کاملاً گمراه کننده و گیج کننده بود. رسانه های غربی کشتی ایران را بعنوان بخشی از ناوگان نظامی ایران توصیف می کردند و تأکید داشتند که این کشتی به ناوگان نظامی ایران تعلق دارد که اصلا اینطور نبود. مأموریت کشتی ایران کاملاً انساندوستانه بود و به هیچ عنوان نظامی نبود. مأموریت این کشتی، انتقال و حمل دو هزار و 500 تن مواد غذایی، آب و تجهیزات دارویی بود و داوطلبان هلال احمر برای انجام این مأموریت انتخاب شده بودند. افرادی که در کشتی مأمور انجام این مأموریت انساندوستانه بودند کاملاً قابل تحسین هستند. اینها افرادی بودند که به دیگر نقاط جهان نیز رفته بودند تا به نیازمندان کمک کنند.این افراد زندگی خود را در معرض خطر قرار دادند  و در یک قدمی مرگ رفتند تا به مردم کشورهای دیگر و نیازمندان کشورهایی چون عراق کمک کنند. آنها قهرمانانی هستند که جهان باید آنها را تحسین کند.

*حمایت آمریکا از تروریست های عربستان مانع رسیدن کشتی ایران به بندر الحدیده شد

موپین در پاسخ به این سوال که از سفر با کشتی امدادرسانی ایران به یمن و احتمال حملات سعودی ها علیه این کشتی نمی هراسید، گفت: من قبل از اینکه وارد کشتی شوم، ترس زیادی داشتم که البته این ترس من کاملاً موجه بود. تنها دلیل اینکه مأموریت ما از بندرعباس به سوی بندر الحدیده در یمن کامل نشد، حمایت آمریکا از تروریست های عربستان سعودی بود. روزی که ما بندرعباس را ترک کردیم تا عازم آبهای یمن شویم، عربستان، بندر الحدیده را بمباران کرد و روزی که قرار بود به بندر الحدیده برسیم، این بندر را نه یک بار بلکه هشت بار در یک روز واحد، بمباران کردند، از طرف دیگر انصارالله 15 مزدور باج گیر سودانی را دستگیر کرد که به صورت استراتژیک در اطراف بندر الحدیده مستقر شده بودند. آنها برنامه داشتند که وقتی کشتی به بندر الحدیده وارد شد، موشک هایی را به سمت کشتی ایرانی پرتاب کنند و آن را منهدم کنند.

پیام عربستان به امدادرسانها: اگر به یمن کمک کنید، شما را می کشیم

وی سپس تأکید کرد: عربستان سعودی به طور اساسی به ایران و هر آنکس دیگری که می خواست به مردم یمن کمک کند، این پیام را داده بود که اگر بخواهید به مردم یمن کمک کنید، شما را می کشیم  این پیامی بود که آنها ارسال کرده بودند. جهان به طور قطع نباید این هشدارها را تحمل می کرد زیرا به خاطر آنچه که رخ داده بود، ما دچار تأخیر شده بودیم. کشتی پر از تدارکات بود و کشتی نمی توانست با سرعت زیاد حرکت کند زیرا حامل محموله های کمک رسانی بود که باید به دست مردم یمن می رسید. ما اخباری را درباره بمباران الحدیده شنیده بودیم. بر اساس مذاکراتی که در تهران صورت گرفته بود، ما به جیبوتی رفتیم و بار را تخلیه کردیم و کمک ها به برنامه غذای جهانی تعلق گرفته است و امیدواریم که توسط برنامه غذای جهانی به نیازمندان تعلق گیرد.

*تمام سرنشینان کشتی می دانستند که زندگیشان در خطر است

وی اینگونه ادامه داد: من بعنوان یک فعال باید خطراتی را به جان بخرم و  تمایل داشتم که خطر کنم و با کشتی به یمن سفر کنم. همه افراد کشتی می دانستند که زندگی آنها در معرض خطر قرار دارد ولی با فیض خدا، همگی زنده هستیم و توانستیم بار کمک های انساندوستانه را در جیبوتی تخلیه کنیم.

این فعال آمریکایی درباره تهدیدات عربستان سعودی گفت: مردم نباید هشدارهای عربستان سعودی را تاب آورند و نباید به آنها اجازه دهند افرادی را که می خواهند به نیازمندان یمن کمک کنند را تهدید به مرگ کنند.

*جهان در مقابل عربستان عقب کشیده است

وی درباره واکنش جامعه جهانی به اقدامات سعودی ها در یمن گفت: جهان عقب کشیده است و به سعودی ها اجازه می دهد که جنایات هولناکی را علیه مردم یمن و حتی آنهایی که می خواهند به نیازمندان یمن کمک کنند، مرتکب شوند.

این فعال آمریکایی در پاسخ به این سوال که چه طور به این باور رسیده بود که کشتی ایران که به سمت یمن حرکت می کرد، کاملاً انساندوستانه بود، گفت: هم اکنون دیگر هیچ تردیدی در این‌باره وجود ندارد زیرا بار کشتی تخلیه شده است و تمام بار کشتی به برنامه غذای جهانی در جیبوتی تحویل داده شد بنابراین هم اکنون دیگر هیچ تردیدی وجود ندارد که کشتی ایران مأموریت کاملاً انساندوستانه داشته است البته این به این مفهوم نیست که رسانه های آمریکا از دروغ گویی درباره مأموریت این کشتی دست برمی دارند. من در هنگام بازگشت از جیبوتی به استانبول رفتم و از آنجا به تهران بازگشتم. وقتی در استانبول بودم، یک نسخه از روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز را دیدم که در آن مقاله ای درباره کشتی ایرانی بود که برای کمک رسانی عازم یمن شده بود. عنوان مقاله "رمز و رازهایی از کشتی ایرانی که عازم یمن شده»، بود. مطلب اول اینکه این مقاله در صفحه اول این روزنامه بیان نشده بود و هیچ اشاره ای به آن نشده بود و این مقاله در اعماق صفحات این روزنامه درباره مأموریت کشتی ایرانی به یمن نوشته شده بود.

 

*دروغگویی رسانه های غرب درباره مأموریت کشتی ایران به یمن همچنان ادامه دارد

وی درباره این مقاله گفت: در این مقاله دو پاراگراف درباره مأموریت کاملاً انساندوستانه و صلح آمیز این کشتی نوشته بود که البته لحن نوشته ها توام با تردید و ظن و گمان بود اما در باقی پاراگراف ها نوشته شده بود که احتمالاً ایران تسلیحاتی را برای انصارالله فرستاده است. تنها دو پاراگراف به مأموریت انساندوستانه کشتی ایرانی اختصاص داده شده بود و باقی مقاله گمانه زنی هایی مطرح شده بود تا ذهن خوانندگان را به این سمت منحرف کند که آنچه در یمن در حال رخ دادن است به علت اقدامات بی ثبات کننده ایران است و ایران تلاش می کند که یمن را به بی ثباتی سوق دهد. در یکی از پاراگراف های مقاله فایننشال تایمز آمده بود که به نظر می رسد تهران یک نوع کودتای تبلیغاتی ترتیب داده است زیرا روز پنج شنبه اعلام کرد که به بازرسان سازمان ملل اجازه می دهد محتویات کمک های بشردوستانه کشتی را مورد بررسی قرار دهند، احتمالا به این دلیل بوده است که نشان دهد نگرانی های عربستان بی اساس بوده است.

*رسانه های غرب می گویند مأموریت کشتی ایرانی نظامی بوده اما اشاره ای به جنایات عربستان در یمن نمی کنند

کالب موپین درباره این مقاله گفت: استفاده از لفظ کودتای تبلیغاتی از نظر استانداردهای خبرنگاری لفظ مناسبی نیست. این نوع شیوه پوشش رسانه های غربی از کشتی انساندوستانه ایران نامناسب است. این مقاله فایننشال تایمز در واقع حمله این روزنامه به کشتی ایرانی بوده است. رسانه های غرب به این شیوه به جهان درباره کشتی اسناندوستانه ایران اطلاع رسانی می کنند.اگر این نوع پوشش خبری را در کنار رفتارهای وحشیانه عربستان قرار دهید، پی می برید که رسانه های غربی هیچ گونه اشاره ای به جنایات عربستان در یمن نمی کنند و در واقع رسانه های غرب در جنایات علیه مردم یمن همدست هستند.

*مدیران مسئول سی ان ان، فاکس نیوز و دیگر رسانه های آمریکا باید به خاطر دروغگویی اعدام شوند

وی سپس مثالی را که مربوط به جنگ جهانی دوم می شد، آورد و گفت: در دادگاه نورنبرگ، بعد از جنگ جهانی دوم، حدود 60 یا 70 سال پیش، «جولیاس استرایکر»، مبلغ رژیم نازی  آلمان، محاکمه و اعدام شد. او به هیچ عنوان بازداشتگاههای زندانیان سیاسی را اداره نمی کرد و جنگی را رهبری نمی کرد. او به هیچ عنوان بخشی از ارتش نازی نبود. تنها کاری که می کرد این بود که تبلیغات جنگی می کرد. در دادگاه نورنبرگ حکم داده شد که تبلیغات جنگی که با هدف توجیه و مخفی کردن جرایم جنگی صورت گیرد، در واقع جنایت علیه بشریت است و حکم اعدام دارد.

وی ادامه داد: اگر امروز، قانون نورنبرگ به صورت عادلانه به اجرا درمی آمد، صاحبان رسانه های سی ان ان، فاکس نیوز و دیگر رسانه های آمریکا می بایست در حال حاضر اعدام می شدند.

*احتمالاً به دلیل سفر با کشتی ایرانی در آمریکا تحت پیگرد قانونی قرار می گیرم

موپین درباره خطراتی که ممکن است به دلیل سفر با کشتی ایرانی برایش ایجاد شود گفت: مأموریت کشتی ایران، کاملاً صلح آمیز بود. خطرات سفر با این کشتی امدادرسان ایران هنوز هم به پایان نرسیده است و امکان دارد که من هنگام بازگشت به آمریکا تحت پیگرد قانونی قرار گیرم زیرا پوشش رسانه های غربی این گونه است که مأموریت کشتی ایران به یمن، نظامی است.

*ممکن بود عربستان از طریق داعش به کشتی ایران حمله کند و بعد بگوید کار تروریست ها بوده است

وی گفت: وقتی به خلیج عدن سفر کردیم، نگرانی هایی از جمله نگرانی از حمله دزدان دریایی وجود  داشت. نگران این مسئله بودیم که به شیوه ای غیرمستقیم مورد حمله عوامل عربستان سعودی همچون داعش و دیگر سازمانهای ترویستی قرار گیریم. ممکن بود این گروهها به ما حمله کنند و در آن هنگام عربستان مدعی می شد که حمله از طرف آنها صورت نگرفته است و گروههای تروریستی به کشتی حمله کردند و در نتیجه حملات هوایی آنها به یمن توجیه می شد.

*اگر عربستان به کشتی ایران حمله می کرد، جهان چهره وحشتناک سعودی را به چشم می دید

موپین درباره عواقبی که ممکن بود در صورت حمله عربستان به کشتی ایرانی به وجود آید گفت: به ما گفته شده بود که گرچه کشتی ها و قایق های نظامی ایران، کشتی امدادرسان را همراهی نمی کردند اما در آن نزدیکی حضور داشتند و اگر حمله ای صورت می گرفت حتما به کمک سرنشینان کشتی می آمدند و همچنین فرماندهان ایرانی هشدار داده بودند که حمله به کشتی امدادرسان ایران در واقع اعلام جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران است و اگر آنها به کشتی ایران حمله می کردند و سرنشینان کشتی زخمی و مجروح می شدند، جهان چهره واقعی و وحشتناک سعودی ها را شاهد بود و جهان به ماهیت هیولایی و بی رحمانه عاملان و جاسوسان وال استریت پی می بردند.

*رابطه نزدیک سرمایه داران وال استریت با پادشاهان سعودی و حمایت آمریکا از حملات هوایی عربستان در یمن

وی در خصوص حمایت آمریکا از عربستان گفت: یکی از دلایلی که آمریکا از حمایت عربستان راضی و خشنود است این است که شرکت نفت وال استریت، اکسون موبیل و دیگر شرکت های وال استریت رابطه بسیار نزدیکی با عربستان دارند. عربستان سعودی همانند اسرائیل، پایگاه امپریالیسم های غرب در خاورمیانه به حساب می آیند که شرط  بندی های بانکداران وال استریت را انجام دهند و این در حالی است که این بانکداران به دنبال حکمرانی بر جهان هستند و به قیمت هزینه هایی که بشریت متحمل می شوند، می خواهند برای خود سود کسب کنند.

*آمریکا، عربستان و اسرائیل از استقلال یمن می هراسند/آمریکا نگران است یمن به ایران دیگر تبدیل شود

موپین به یکی از دلایل حمله عربستان به یمن اشاره کرد و گفت: چیزی که عربستان، وال استریت، اسرائیل و تمامی نیروهای ثروت و قدرت از آن می هراسند این است که یمن، استقلال خود را به دست آورد و برای انجام چنین کاری شروع به استفاده از منابع وسیع نفت خود کنند. برکسی پوشیده نیست که یمن منابع نفتی دست نخورده ای دارد. آنها می ترسند که یمن به یک کشور دیگری چون ایران و ونزوئلا تبدیل شود و از منابع نفتی خود به منظور توسعه اقتصاد خود به صورت مستقل و در راستای منافع مردم یمن استفاده کند و این چیزی است که بانکداران وال استریت از آن می هراسند. هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ایران از انصارالله حمایت می کند اما آنچه که آنها از آن واهمه دارند این است که یمن به یک ایران دیگر تبدیل شود و به کشوری تبدیل شود که آزادی خود را به وجود می آورد و بدون وابستگی به غرب به توسعه خود می پردازد.

*تاریخ آمریکا بر پایه استعمار و قدرت بانکداران امپراطوری بوده است

وی در خصوص نحوه آگاهی دادن به مردم آمریکا درباره دروغ هایی که به آنها می گوید، تأکید کرد: شیوه ای که آمریکا خود را در جامعه جهانی به نمایش گذاشته است و آنچه در کتاب های تاریخ آمریکا آموزش داده می شود این است که  از جرج واشنگتن تا باراک اوباما تاریخ آمریکا یک حرکت پیروزمندانه و در یک جهت بوده است اما این اصلا درست نیست. نیروی اصلی در تاریخ آمریکا بر پایه استعمار و قدرت بانکداران امپراطور ی ها بوده است. همیشه مخالفت هایی از سوی مردم با سیاست های آمریکا وجود داشته است. یک نیروی دیگر در آمریکا وجود دارد و آن مقاومت و نیروی انساندوستی در آمریکا است که تمایل دارند به نیازمندان کمک کنند. در حال حاضر اقتصاد آمریکا در وضعیت نامناسبی قرار دارد. با وجود آنکه دولت می گوید که اقتصاد در حال بهبودی است اما همچنان وضع اقتصاد نامناسب است. بسیاری از خانه ها در سراسر اوهایو، میشیگان و کالیفرنیا همچنان در رهن بانک ها هستند.

*جوانان آمریکایی باید بدانند دولت کشورشان هم وضع اقتصادی داخل آمریکا را به هم ریخته و هم اکنون در حال تخریب جهان است

موپین ادامه داد: نسل بعدی جوانان آمریکا در بازار کار به دنبال شغل هایی هستند که درآمد آنها در مقایسه با درآمدهایی که والدینشان در سن و سال آنها داشتند بسیار پایین است. همچنین اعتراضات گسترده ای علیه رفتارهای خشونت بار پلیس آمریکا در سراسر کشور برگزار شده است. آنچه جوانان آمریکایی باید بدانند این مسئله است که همان دولتی که وضع اقتصادی را در داخل آمریکا به وجود آورده و یک کشور پلیسی ایجاد کرده است، هم اکنون در حال تخریب یمن است و تحریم های ظالمانه ای را علیه ایران تحمیل کرده است و در سراسر جهان جنگ به راه انداخته است. ما نباید با دولت خود در سراسر جهان علیه مردم جهان که برای استقلال خود مبارزه می کنند، همراه شویم بلکه باید کنار مردم جهان برای مقابله با امپراطوری که در حال تخریب جهان است، مبارزه کنیم. ما باید با مردم یمن و انصارالله همپیمان شویم زیرا آنها در مقابل بی عدالتی آمریکا ایستادگی کرده اند.

*آمریکا کنترل شبکه های اجتماعی که بخشی از سیاست های این کشور را برملا می کند از دست داده است

این فعال آمریکایی درباره نقش شبکه های اجتماعی در برملا شدن سیاست های آمریکا گفت: رسانه های مستقلی همچون فارس و پرس تی وی باید به مردم کمک کنند که به چنین درک و بینشی برسند البته رسانه ها چندین مدت است که اقداماتی در این زمینه انجام داده اند. یکی از دلایلی که اعتراضات گسترده ای در سراسر آمریکا علیه رفتارهای خشونت آمیز پلیس آمریکا برگزار می شود تنها مربوط به بحران اقتصادی نمی شود . دولت آمریکا تا حد زیادی کنترل بسیاری از رسانه ها را از دست داده است به این مفهوم که اگر یک افسر پلیس شخصی را بکشد، یک فرد از این صحنه فیلمبرداری می کند و می تواند آن را در شبکه های اجتماعی قرار دهد و آن را برای هر آنکس که می شناسد ارسال کند و خیلی سریع این فیلم در جهان توزیع می شود. رسانه هایی همچون راشاتودی و پرس تی وی این خبر را منتشر می کنند و مردم خیلی سریع از ماجرا آگاه می شوند و تصمیم می گیرند که اقدامی را علیه خشونت پلیس انجام دهند.

*اوضاع آمریکا در دوران ریاست جمهوری اوباما بدتر شد

وی درباره وعده های عمل نکرده اوباما گفت: بسیاری از مردم آمریکا، امید داشتند که وقتی اوباما رئیس جمهور شد، خیلی مسائل تغییر کند اما چنین اتفاقی نیافتد. آنها امیدوار بودند که اوباما نماینده آنها در حمایت از صلح و عدالت و مقابله با خشونت استعمار باشد که این محقق نشد. مسائل در دوران ریاست جمهوری اوباما بدتر شد. همین مسئله موجب شد تا مردم آمریکا به این درک برسند که شرکت در انتخابات و انتخاب یک کاندید احتمالاً راهکاری برای رسیدن به خواسته هایشان نباشد و دریافتند که شاید لازم است برای نشان دادن اعتراض خود به خیابان ها بیایند، مثل اعتراض مردم بالتیمور، فرگوسن و کلیولند علیه خشونت پلیس.

موپین تصریح کرد: یک جنبش گسترده برای عدالت به وجود آمده است و این جنبش مردمی باید به این مسئله پی ببرد که انقلاب اسلامی ایر ان، انقلاب یمن و تمامی آنهایی که با امپریالیسم آمریکا و صهیونیستم مبارزه می کنند، همپیمانان آنها هستند.

*آمریکا با خون مردم جهان اقتصاد خود را شکوفا کرده است

این فعال آمریکایی در تحلیل وضع اقتصادی آمریکا گفت: بعد از جنگ جهانی دوم، اقتصاد آمریکا، رشد و شکوفایی داشته است و هم اکنون نیز علیرغم مشکلات اقتصادی که آمریکا با آن مواجه است، سطح استاندارد زندگی مردم در مقایسه با خیلی از کشورها بهتر است. مسئله ای که باید به آن توجه شود این است که این استانداردهای بالای زندگی از طریق خون مردم جهان به دست آمده است. میلیون ها نفر در مکانهایی چون ویتنام، کره و دیگر نقاط جهان کشته شدند تا آمریکا همچنان به عنوان مرکز اقتصاد جهان باقی بماند.

وی تصریح کرد: بسیاری از مردم آمریکا که از استانداردهای بالای زندگی برخوردار هستند در خواب به سر می برند و تنها به زندگی خود اهمیت می دهند و فارغ از تمامی جنایاتی هستند که آمریکا در سراسر جهان مرتکب می شود اما هم اکنون استانداردهای بالای زندگی در آمریکا در حال محو شدن است. اقداماتی چون ریاضت اقتصادی، بحران اقتصادی در حال از بین بردن رفاه اقتصادی هستند. بخش دولتی در آمریکا کم کم در حال از بین رفتن است و بخش صنعتی نیز در 20 سال اخیر به صورت تدریجی در حال از بین رفتن است. وضعیت اقتصادی در آمریکا رو به افول است و وضعیت اقتصادی بدتر شده است.

*رسانه های آمریکا، معترضان این کشور را دیوانه، خطرناک و مجرم توصیف می کند

وقتی در آمریکا تظاهراتی برگزار می شود، اگر میلیون ها نفر در این اعتراضات شرکت می کنند، تعداد واقعی افرادی که با معترضان هم عقیده هستند، سه برابر آنهایی است که در تظاهرات شرکت کرده اند. رسانه های آمریکا معترضان را دیوانه، خطرناک و مجرم توصیف می کنند و بنابراین هیچ کس در آمریکا افراد را ترغیب به برگزاری تظاهرات نمی کند بنابراین اگر تظاهراتی در آمریکا برگزار می شود تعداد واقعی معترضان سه برابر آنهایی است که در تظاهرات شرکت می کنند اما جرئت شرکت در تظاهرات را ندارند.

با این حال هر اندازه که سطح استانداردهای زندگی در آمریکا بالا باشد، این کشور جایی نیست که بقیه مردم جهان آرزوی زندگی در آن را داشته باشند زیرا معضلات اخلاقی در این کشور بسیار دیده می شود. میزان بالای خودکشی، اعتیاد به مواد مخدر، بیماریهای روحی و روانی در جامعه آمریکا به چشم می‌خورد.  آمریکا تنها کشور در جهان است که کودکان آن اسلحه به مدرسه می برند و به سمت همکاسی های خود تیراندازی می کنند.

*امام خمینی تأثیر بسیار چشمگیری بر جامعه و ملت ایران داشت و کارهای بزرگی انجام داد

وی درباره نقش اسطوره های تاریخ که حرکت های انقلابی صورت دادند، گفت: در طول تاریخ، افرادی وجود دارند که اقدامات پویایی را انجام دادند و به شیوه ای پویا، عدالت را به وجود آوردند. مردم ایران فردی مثل امام خمینی (ره) را داشتند که تأثیر بسیار چشمگیری بر جامعه و ملت ایران داشتند و کارهای بزرگی انجام دادند.
در جامعه آمریکا هم افرادی مثل جان براون وجود داشتند که طرفدار الغای برده داری بود. مارتین لوتر کینگ و مالکوم ایکس از دیگر افرادی هستند که نقش بسزایی در در احقاق عدالت ایفا کردند. اگر به تمامی این افراد نگاه کنید می بینید که گرچه تمامی آنها افراد بزرگی هستند اما بزرگی آنها در توانمندیشان در ترغیب مردم به انجام کاری، آشکار می شود. این افراد به تنهایی کاری نکردند، آنها مردم را تشویق کردند تا اقداماتی را برای احقاق عدالت صورت دهند. آنچه که در هالیوود به عنوان قهرمان معرفی می شود همچون مرد عنکبوتی، سوپرمن و بت من و غیره چیزهایی نیست که در تاریخ کارساز و مفید باشند.

گفت‌و گو از شیدا فرهادیان پور و زهرا کریمی

ارسال نظر